عراقی ها میل چندانی برای مقابله با داعش ندارند/ نام عملیات؛ لبیک یا حسین ( ع ) / تعداد نیروهای عراقی در این «الرمادی» خیلی بیشتر از داعش بود

شهر الرمادی مرکز استان الانبار که به تصرف گروهک تروریستی داعش درآمده از سه طرف در محاصره نیروهای دولتی و داوطلب مردمی است.

کد خبر : 26347
تاریخ انتشار : چهارشنبه 6 خرداد 1394 - 10:22

به گزارش لنگرنیوز و به نقل از  «انتخاب» ؛ هدف از این عملیات آزادسازی شمال صلاح الدین و جنوب غربی تکریت و شمال شرقی الانبار است.

المنار اعلام کرد: ثائر الاسدی سخنگوی یکی از گردانهای داوطلب مردمی گفت:« دشمن غافلگیر خواهد شد و به داعشی ها درسی داده خواهد شد که در تاریخ باقی خواهد ماند و نسل به نسل گفته خواهد شد.»

نیروهای داوطلب مردمی تأکید کردند شهر الرمادی از سه طرف به محاصره در آمده است و نیروهای داوطلب مردمی و ارتش از چندین جبهه حمله کرده اند و موفق به پیشروی شده اند.

لبیک یا حسین

فرانس پرس نوشت: نیروهای عراقی روز سه شنبه به شهر رمادی مرکز استان الانبار نزدیک شدند و عملیاتی را با هدف محاصره ستیزه جویان گروه دولت اسلامی عراق و شام ( داعش ) پیش از حمله ای گسترده برای بازپس گرفتن این شهر آغاز کردند.

به گزارش انتخاب ؛ ۱۰ روز پس از تصرف غیر منتظره رمادی مرکز بزرگ ترین استان عراق به دست ستیزه جویان داعش یک سخنگو گفت این عملیات جدید صرفا نوعی آماده سازی مقدمات آغاز حمله به رمادی است.

احمد الاسدی سخنگوی نیروهای بسیج مردمی گفت این عملیات شامل حرکت نیروهای امنیتی و شبه نظامیان از استان صلاح الدین به طرف رمادی است.

نیروهای بسیج مردمی متشکل از شبه نظامیان شیعه و نیروهای داوطلب است که دولت عراق پس از تصرف رمادی به دست ستیزه جویان داعش از آنها درخواست کرد به تلاش ها برای بازپس گیری این شهر کمک کنند.

اسدی در مصاحبه با فرانس پرس افزود هدف از این عملیات آزاد سازی مناطقی بین دو استان صلاح الدین و الانبار است که داعش آنها را تصرف کرده است.

وی تصریح کرد این عملیات « لبیک یا حسین ( ع ) » نام دارد.

عملیات لبیک یا حسین تکمیل کننده عملیات لبیک یا رسول الله است و هدفش آزادسازی سراسر صلاح الدین و تأمین امنیت مناطق آزاد شده به ویژه مرکز استان صلاح الدین یعنی تکریت است همچنین هدفش محاصره کامل داعشی ها در الرمادی و الانبار است و امنیت شرق و شمال شرقی الانبار و الرمادی را برقرار خواهد کرد

نیروهای بسیج مردمی یا حشد الشعبی اعلام کرد چهار هزار نفر در حال حرکت به طرف شمال و شهر رمادی هستند.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق و متحدان آمریکایی وی تمایلی به استقرار شبه نظامیان شیعه در استان سنی نشین الانبار نداشته اند. مرکز استان الانبار بیش از یک سال بود در برابر حملات ستیزه جویان داعش مقاومت می کرد اما سرانجام اوایل این ماه پس از حمله گسترده داعش ،‌ به تصرف این گروه درآمد.

داعش کنترل اکثر بخش های الانبار را در اختیار دارد و با مناطقی در سوریه که ستیزه جویان داعش آنها را تصرف کرده اند هم مرز است.

نقاط تحت کنترل دولت در عراق بخش هایی از مناطق شرقی نزدیک پایتخت ، شهر حدیثه ، بخش هایی از شهر البغدادی و پایگاه هوایی الاسد را شامل می شود که صدها مشاور نظامی آمریکایی نیز در این مناطق مستقر هستند.

یک سرهنگ ارتش عراق در مصاحبه با فرانس پرس گفت نیروهای کادر ارتش و شبه نظامیان شیعه به پیشروی هایی در جنوب و غرب رمادی دست یافته اند و کنترل منطقه ای با نام الطاعش را بازپس گرفتند.

ارکان خلف الترموز از اعضای شورای استانی گفت نیروهای امنیتی عراقی و نیروهای بسیج مردمی اکنون همه مسیرهای ارسال تدارکات برای ستیزه جویان داعش را مسدود کرده اند.

تلاش آمریکا برای آرام کردن مقامات عراق!

واشنگتن روز دوشنبه تلاش کرد پس از اظهارات تند اخیر اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا در مورد نیروهای عراقی در حال جنگ با داعش ، بغداد را آرام کند.

جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه بار دیگر به حیدر العبادی درمورد تعهد آمریکا به حمایت از جنگ عراق علیه ستیزه جویان داعش اطمینان خاطر داد.

این اقدام بایدن پس از آن صورت گرفت که اشتون کارتر تمایل و اراده نیروهای عراقی را برای جنگ علیه داعش زیر سوال برد.

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد بایدن در تماس تلفنی با البعادی بار دیگر بر حمایت آمریکا از جنگ دولت عراق علیه داعش تاکید کرد.

در این بیانیه آمده است بایدن همچنین بر فداکاری های فراوان نیروهای عراقی و شجاعت آنها طی ۱۸ ماه گذشته در رمادی و دیگر نقاط عراق صحه گذاشت.

اشتون کارتر روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه سی ان ان گفت تصرف شهر رمادی مرکز استان الانبار به دست داعش گواه آن است که نیروهای عراقی تمایلی برای جنگ ندارند.

وی افزود رمادی در حالی به دست ستیزه جویان داعش افتاد که تعداد نیروهای عراقی در این شهر بیشتر از آنها بود اما نیروهای عراقی از ایستادن در برابر این ستیزه جویان خودداری و از این شهر عقب نشینی کردند. نیروهای عراقی همچنین تعداد زیادی از خودروهایی را که آمریکا در اختیار آنها قرار داده است ازجمله چند دستگاه تانک رها کردند.

کارتر تصریح کرد :« آنچه ظاهرا اتفاق افتاد این است که نیروهای عراقی از خودشان هیچ تمایلی برای جنگ نشان ندادند. تعداد آنها کمتر از ستیزه جویان داعش نبود. در حقیقت تعداد نیروهای عراقی بسیار بیشتر از نیروهای مخالف بود. این مسئله نشان می دهد ما با مشکل فقدان اراده و تمایل عراقی ها برای جنگ علیه داعش و دفاع از خودشان روبرو هستیم.»

همچنین کاخ سفید روز سه شنبه اعلام کرد نیروهای عراقی میلی به مقابله با ستیزه جویان داعش ندارند و این موضوع همواره یک نگرانی بوده است. وزارت دفاع آمریکا نیز طی آخر هفته گذشته به این موضوع پرداخته بود.

«جاش ارنست Josh Earnest »‌ سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات روز یکشنبه «اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا در این باره گفت: «این موضوع، قطعا یک مشکل بوده است که در گذشته نیز شاهد آن بوده ایم.»

به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن، کارتر در این باره گفت نیروهای عراقی در جریان سقوط هفته گذشته رمادی، هیچ تمایلی به مبارزه علیه ستیزه جویان داعش نشان ندادند و نیروهای آمریکایی تلاش می کردند آنها را به مشارکت مستقیم تر در این درگیری ها ترغیب کنند.

سقوط رمادی در روز یکشنبه گذشته پرسش هایی را درمورد کارآمدی رویکرد دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا درقبال عراق بوجود آورد. رویکرد دولت اوباما درقبال عراق شامل ترکیبی از آموزش و بازسازی ارتش عراق ، ترغیب بغداد به مصالحه با سنی های عراق و بمباران اهداف داعش بدون حضور نیروهای زمینی آمریکایی در داخل عراق است.

ایران نیز اعلام کرد این واشنگتن است که از یک رویکرد قاطع در قبال داعش برخوردار نیست.

سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب ایران گفت :« شما چگونه می توانید به بهانه محافظت از عراقی ها در این کشور باشید اما هیچ کاری انجام ندهید؟ این چیزی جز دست داشتن در یک توطئه نیست.»

ائتلافی تحت فرماندهی آمریکا طی ۱۰ ماه گذشته بیش از سه هزار حمله هوایی را علیه اهداف داعش در عراق و سوریه انجام داده است.

بغداد و واشنگتن به خود می بالیدند که داعش پس از ماهها در حال از دست دادن مناطق تحت کنترل خود و از بین رفتن است اما سقوط رمادی نشان داد بعید است این گروه به این زودی ها از بین برود.

بنابر گزارش سازمان ملل متحد ، تصرف رمادی به دست ستیزه جویان داعش باعث شد ۵۵ هزار نفر از ساکنان این شهر خانه هایشان را ترک کنند و آواره شوند.شهر الرمادی مرکز استان الانبار که به تصرف گروهک تروریستی داعش درآمده از سه طرف در محاصره نیروهای دولتی و داوطلب مردمی است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.