سوال بی جواب خبرنگار لنگرنیوز از رئیس اوقاف مبنی بر عدم حضور اوقاف در جلسات فرمانداری/نصب گلدسته های آستان امامزاده حسن کومله/اجرای طرح نشاط معنوی در ۱۴ بقعه شهرستان

رئیس اداره اوقاف در جواب سوال خبرنگار لنگرنیوز مبنی بر اینکه شنیده شده در جلسات اخیر فرمانداری نماینده از اوقاف دعوت نمی شود، با تعجب پاسخ داد، مگر در فرمانداری جلساتی که این اداره نماینده ای ندارد برگزار شده است؟

حجت الاسلام مهدی بازدار در گفت و گو با خبرنگار لنگرنیوز، با تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان گفت : شش ماه نخست هرسال و با توجه به وضعیت مناسب جوی، فرصتی است که کارهای عمرانی در سطح بقاع شهرستان را با سرعت بیشتری انجام دهیم و در نیمه دوم سال نیز به کارهای جانبی و نازک کاری ابنیه پرداخته شود.

 

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان لنگرود اظهار کرد : در سال گذشته پیشرفت خوبی در انجام کارهای عمرانی در سطح بقاع متبرکه شهرستان داشتیم که این کار بامشارکت مردم در امور میدانی و کمک های نقدی جهت ساخت با اداره اوقاف انجام شد.

وی تصریح کرد : مرمت امامزاده سید نورالدین پااُنسی از بخش اطاقور و انتقال خط لوله آب شرب و تعریض جاده بین باغی امامزاده کردسراکو اطاقور از دیگر پروژه های عمرانی اداره اوقاف در سال جاری می باشد که بخشداری اطاقور در این پروژه با اوقاف همکاری میکند.

*محفل شبی با قرآن در ماه رمضان

بازدار با بیان اینکه برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی در ایام های خاص در طول سال در سطح بقاع از دیگر عملکرد های این اداره می باشد، گفت : با توجه به استقبال پرشور مردم در شب های قدر سال گذشته، از حجت الاسلام فرخ عبدی عالی از اساتید سطوح عالی حوزه و دانشگاه به عنوان سخنران شب های قدر در آستان امامزاده محمد کیاکلایه(سفید آستانه) دعوت شده است.

رئیس اداره اوقاف اضافه کرد : مراسم در شب های قدر از ساعت ۱:۳۰ بامداد آغاز می شود که تا اذان ادامه خواهد داشت.

وی از برگزاری محفل شبی با قرآن با قرائت قاری مصری خبر داد و افزود : این مراسم در شب های ماه رمضان در مسجد صاحب الزمان آنسرمحله و با همکاری سپاه ناحیه و شبکه بهداشت لنگرود برگزار می شود.

مهدی بازدار (2)

*مرمت و بازسازی بقعه آقا سید حسن کومله

مهدی بازدار با آغاز به کار مرمت و بازسازی  آستان امامزاده حسن کومله، اضافه کرد : این کار در چند فاز انجام می شود که در فاز نخست، گلدسته های حرم مطهر تعویض می شوند.

رئیس اداره اوقاف با بیان اینکه طبق قرار داد، قرار است تا قبل از عید فطر گلدسته های جدید نصب شوند، ادامه داد : هزینه تخریب گلدسته های فعلی و پایه گذاری  و نصب گلدسته های جدید ۲۲۰ میلیون ریال پیش بینی شده است.

حجت الاسلام مهدی بازدار از برگزاری طرح نشاط معنوی در ایام تابستان خبرداد و اظهار کرد : طرح نشاط معنوی در ۱۴ بقعه متبرکه شهرستان لنگرود و در قالب برنامه های فرهنگی، برنامه های قرآنی، نقاشی کودکان و … برگزار می شود که علاقه مندان جهت شرکت در این طرح می توانند به مسئول فرهنگی بقاع متبرکه مراجعه کنند.

*تجهیز فضای سبز روبروی بقعه آقاسیدمحمد کیاکلایه به دوربین های مدار بسته توسط اوقاف!

رئیس اداره اوقاف در جواب سوال خبرنگار لنگرنیوز مبنی بر اینکه شنیده شده در جلسات اخیر فرمانداری نماینده از اوقاف دعوت نمی شود، با تعجب پاسخ داد، مگر در فرمانداری جلساتی که این اداره نماینده ای نداشته باشد برگزار شده است؟

وی اضافه کرد : در این خصوص فرماندار و معاونت سیاسی فرمانداری لنگرود باید جواب این سوال را بدهند، زیرا دعوت کننده و میزبان جلسات شهرستان می باشند.

بازدار تصریح کرد : در چند روز اخیر مصوبه ای مبنی بر تجهیز فضای سبز روبروی آستان امامزاده محمد کیاکلایه به دوربین های مدار بسته به این اداره ارسال شده است که تجهیز دوربین در فضای مربوطه هیچ ارتباطی با دستورات سازمانی این اداره ندارد و دلیل ارسال چنین مصوبه ای جهت انجام توسط اوقاف را مطلع نیستم.

*دستور بزرگتر مطابق با قانون و شرع مقدس برای ما حجت است

رئیس اداره اوقاف لنگرود در پاسخ به سوال خبرنگار لنگرنیوز مبنی بر اینکه آیا فرمانداری لنگرود حق و حقوق اوقاف در خصوص دانشگاه فعلی پیام نور را پرداخت کرده است یا خیر؟، پاسخ داد : لطفا این سوال را از فرماندار لنگرود بپرسید.

مهدی بازدار در جواب سوال دیگر خبرنگار لنگرنیوز مبنی بر اینکه جواب شما در این خصوص چیست، گفت : حرمت بزرگتر واجب است و دستور بزرگتر مطابق با قانون و شرع مقدس برای ما حجت است.

وی افزود : باید یاداور شوم که فتوای مقام معظم رهبری که همان حکم حکومتی میباشد به تمامی ادارت ارسال شده است که فرمایش امام امت، مبنی بر این است که : تصرف در امور اوقافی بدون اجازه متولیان و اداره اوقاف از نظر شرعی و در صورت اطلاع و آگاهی، اعمالشان باطل است.

متن سوال و جواب استتفتاء مقام معظم رهبری :

سوال : آیا اشخاصی که بدون مجوز اداره اوقاف و متولیان موقوفات اراضی وقف را در تصرف دارند و متولی و اداره اوقاف به تصرفات آنها راضی نیستند فرائض دینی آن ها در این رقبات انجام میدهند از نظر شرعی اشکال دارد یا خیر؟

جواب امام خامنه ای : در صورت اطلاع و آگاهی اعمالشان باطل است.

منبع : استفتائات وقف ویژه متولیان ص ۵۵