تکلیف چای سنواتی مشخص شود
تکلیف چای سنواتی مشخص شود

استاندار گیلان از وجود بازی‌های سیاسی و مافیا در صنعت چای خبر داد و گفت: تکلیف چای سنواتی باید مشخص شود.

به گزارش لنگرنیوز ، محمدعلی نجفی پیش از ظهر امروز در جمع مدیران جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به وضعیت صنعت چای استان اظهار کرد: امسال ۵۰ میلیارد تومان برای خرید برگ سبز چای پرداخت می‌شود.

وی کیفیت برگ سبز چای برداشت شده در سال جاری را دارای کیفیت بالا عنوان کرد و افزود: چای انباری نباید وارد بازار شود و این امر با جدیت پیگیری شود.

نجفی با بیان اینکه دستگاه‌های مربوطه غیرقابل شرب بودن چای سنواتی هشت تا ۱۴ ساله را اعلام کردند، تصریح کرد: چای مذکور نباید به مصرف بازار داخلی و خارجی برسد.

استاندار گیلان قیمت چای سنواتی را یک‌دوازدهم قیمت جهانی خواند و بیان کرد: میانگین قیمت چای کیلویی ۶٫۵ دلار است، اما چای سنواتی به قیمت ۳۰ سنت معادل یک‌هزار و ۱۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

وی با تاکید براینکه چای سنواتی قابل شرب نیست، خاطرنشان کرد: سالانه دولت ۱۰۰ میلیارد تومان برای چای یارانه پرداخت می‌کند و نیاز است تکلیف چای سنواتی مشخص شود.

نجفی از وجود بازی‌های سیاسی و مافیا در صنعت چای خبر داد و گفت: موضوع چای باید مانند برنج پیگیری شود.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه با کیفیت‌ترین برنج کشور و دنیا در این استان تولید می‌شود، خاطرنشان کرد: برنج گیلان کشیده است و طعم خوبی دارد.

وی به کشیدگی برنج خارجی اشاره کرد و یادآور شد: طعم برنج گیلانی منحصر به فرد است و کارشناسان تحقیقاتی دیگر کشورها به‌دنبال طعم این برنج هستند.

نجفی متذکر شد: اگر اعتراض به واردات برنج داریم، به این دلیل است که دولت به واردات این محصول یارانه ندهد.

استاندار گیلان بخشی از مشکلات برنج را مربوط به تجهیز و نوسازی شالیزارها خواند و اظهار کرد: در سفر رئیس جمهور به گیلان مصوب شد ۵۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان تجهیز و نوسازی شود.

وی با تاکید براینکه مطمئن باشید تمام اعتبارات سفر رئیس جمهور به گیلان تحقق پیدا می‌کند، افزود: موضوع مذکور با جدیت پیگیری می‌شود.

نجفی خواستار صدور مجوز صنایع تبدیلی و فرآوری به سرمایه‌گذاران این بخش شد و بیان کرد: در موضوع سرمایه‌گذاری جنگل‌ها باید حرکت سریع‌تری داشته باشیم.

استاندار گیلان بر جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی استان تاکید کرد و گفت: صنوبرکاری از قابلیت‌های گیلان است و برنامه‌های گسترده‌ای برای زراعت چوب در استان داریم.

وی احداث گلخانه، صنوبرکاری، کشاورزی و شیلات را از قابلیت‌های گیلان خواند و تصریح کرد: پرورش ماهی در قفس در دریا از فرصت‌های ایجاد اشتغال در استان است.

نجفی با بیان اینکه شیلات به‌تنهایی نمی‌تواند در پرورش ماهی در قفس پیگیری و فعالیت داشته باشد، اظهار کرد: دستگاه‌های دیگر برای گسترش پرورش ماهی در قفس باید به شیلات کمک کنند.