تولید مستند «زندگی دومین رهبر جمهوری اسلامی ایران» توسط پرویز شیخ طادی

پرویز شیخ طادی از جمله معدود فیلمسازانی است که در بین آثارش می‌توان فیلم‌هایی را با مباحث و چشم‌انداز استراتژیک و راهبردی احصا کرد. فیلم‌هایی نظیر «شکارچی شنبه» و «روزهای زندگی» جزو مشهورترین آثار این فیلمساز قلمداد می‌شوند. به گزارش لنگرنیوز ، چند وقتی است که خبر ساخت دو مجموعه متفاوت توسط شیخ طادی به […]

پرویز شیخ طادی از جمله معدود فیلمسازانی است که در بین آثارش می‌توان فیلم‌هایی را با مباحث و چشم‌انداز استراتژیک و راهبردی احصا کرد. فیلم‌هایی نظیر «شکارچی شنبه» و «روزهای زندگی» جزو مشهورترین آثار این فیلمساز قلمداد می‌شوند.

به گزارش لنگرنیوز ، چند وقتی است که خبر ساخت دو مجموعه متفاوت توسط شیخ طادی به گوش می‌رسد که یکی در قالب مستند و دیگری داستانی است. مجموعه مستند مربوط به سیر زندگی رهبر معظم انقلاب از تولد تاکنون است و اثر داستانی‌اش هم درباره خاستگاه‌های فکری و تشکیلاتی گروه‌های سلفی و تکفیری است. برای گرفتن اطلاعات بیشتر راجع به این دو اثر مهم، سرنوشت آنها را از زبان خودش پیگیری کردیم.

 

ساخت مستند زندگی رهبری

 

شیخ طادی درباره چگونگی تولید اثر مستندش به خبرنگار «جوان» می‌گوید: یک کار مستند با نام اولیه «زندگی دومین رهبر جمهوری اسلامی ایران» قرار است در رابطه با سیر زندگی مقام معظم رهبری تولید کنیم که مشمول بازه زمانی از روزهای نزدیک به متولد شدن ایشان تا ایام کنونی و حال حاضر می‌شود. در این مستند قرار است به ابعاد مختلف زندگی ایشان در عرصه‌هایی مثل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، مبارزاتی و. . . که تقریباً به نوعی شامل همه ابعاد است با رویکرد عبرت تاریخی پرداخته شود. به واقع ما تلاش داریم که این اثر به عنوانی مستندی باشد که همه آحاد و اقشار جامعه بالاخص جوانان عزیز بتوانند به آن مراجعه و روند اتفاقات و زندگی رهبر معظم انقلاب را در آن ملاحظه کنند. به کلام دیگر من امیدوارم که این مجموعه مستند به مانند یک مرجع مستدل و مستند شکل بگیرد به گونه‌ای که بینندگان با نحوه، نقش، ابعاد و اقدامات مختلف ایشان در کسوت رهبری و زعامت آشنایی مطلوب و خوبی پیدا کنند. تقریباً حدود دو سال کار تحقیقاتی و پژوهشی برای نگارش و تهیه این مستند زمان صرف شده است که در این مسیر اکثر منابع موجود و قابل دسترس را واکاوی و جست‌وجو کرده‌ام.

 

این کارگردان سینما در پاسخ به چرایی اتخاذ تصمیم برای ساخت این اثر به شکل مستند اظهار می‌دارد: با توجه به اینکه ایشان در طول مسیر زندگی‌شان بحران‌های مختلف داخلی و خارجی را پشت سرگذاشته‌اند که در این رابطه هم پیشگیری، پیش‌بینی و توصیه‌های ایشان راهگشا و راهبردی بوده است. از طرفی هم نیاز به انجام یک قیاس سیاسی و اجتماعی بین حکومت و جامعه‌ای که دارای رهبری دینی و ولایی است که همزمان از چندین مزیت متنوع من جمله ولایتمداری برخوردار است با دیگر جوامع و حکومت‌های دارای مدعا وجود داشت. این مسئله یکی از بخش‌های مهم این مستند را تشکیل می‌دهد. آثار مستند به نوعی یک مرجع و مأخذ محسوب می‌شوند و در آینده این مستند ان‌شاءالله یک مرجع و منبع تاریخی می‌شود. مطمئناً برای کسانی که مایلند این مقاطع(از دوران تولد تا حال حاضر به خصوص دوران ۳۰ ساله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی) را از نگاه و اقدامات رهبری پیگیری، تحلیل و بررسی کنند، این مستند به عنوان مرجع و منبعی موثق و مستدل مورد استفاده و استناد قرار خواهد گرفت. لذا صرف ساخت یک اثر داستانی آن سطح و جایگاهی که یک اثر مستند برای مورد بررسی قرار دادن اتفاقات ریز و درشت دارد را قطعاً نخواهد داشت. ضمن اینکه از طرفی هم با توجه به حجم و وسعت کار (در حوزه‌های مختلف) به صلاح نبود که چنین حرکتی در قالب یک اثر داستانی تولید بشود و ساخت مستند بهترین تصمیم و روش است.

 

با توجه به اینکه شکل کار قرار است به صورت مستند تولید شود، موضوع دسترسی به عکس، فیلم، مصاحبه و اسناد و… مربوط به سال‌های ابتدایی زندگی ایشان مبحث خیلی مهم و راهبردی است که حتماً تیم سازنده را با موانع و مشکلاتی مواجه می‌کند. شیخ طادی درباره منابع و مآخذی که برای مرتفع کردن این معضل و مشکل تدارک دیده است، می‌گوید: ما برای این کار منابع متنوعی را که در بایگانی و آرشیو مراکز مختلفی وجود دارند، مورد استفاده و بهره‌برداری قرار می‌دهیم ضمن اینکه لاجرم لازم است که بخش‌هایی را نیز فیلمبرداری کنیم. هر چند این کار ممکن است قدری صعب و مشکل باشد اما با توجه به تنوع منابع گمان نمی‌کنم که با کمبود یا نقصانی مواجه شویم. درباره منابع مرتبط با دوران قبل از انقلاب و به خصوص کودکی و نوجوانی ایشان باید عرض کنم که برخی از بخش‌های مختلف این منابع در دفتر و بیت ایشان موجود است. بخش‌های دیگری نیز نزد شخصیت‌های الیت و تأثیرگذار آن دوران که با ایشان حشر و نشر یا ارتباط داشته‌اند به صورت عکس، فیلم، خاطره و… وجود دارند. منابع و مدارک مربوط به ایام ابتدایی انقلاب تاکنون که به نوعی قسمت اصلی و مهم‌تر این مستند محسوب می‌شود هم به طور کامل و مطلوب قابل‌دسترسی و استفاده هستند. ما برای بخش‌های تحلیلی و همچنین قسمت‌های مربوط به بازگو کردن خاطرات، افراد و شخصیت‌های متعددی را در نظر گرفته و انتخاب کرده‌ایم. تعداد زیادی از این افراد جزو شخصیت‌های مطرح و شاخص در داخل کشور هستند و تعداد دیگری از این افراد نیز در خارج از کشور حضور دارند که در لیست افراد منتخب برای تولید این مستند قرار دارند.

 

قطعاً با رهبری مصاحبه می‌کنیم

 

کارگردان «روزهای زندگی» با تأکید بر اینکه ما فعلا و در حال حاضر به غیر از اقدامات تحقیقاتی که انجام داده و می‌دهیم، در حال مذاکره با افراد مصاحبه شونده و منتخب مورد نظرمان هستیم تا زمینه و شرایط برای برداشتن گام‌های بعدی هموار شود، می‌افزاید: قطعاً با خود ایشان هم گفت و گو خواهیم کرد و این اقدام به نوعی اولین مصاحبه مقام معظم رهبری با یک فیلمساز و برای ساخت مستندی درباره زندگی ایشان خواهد بود. مهمترین و اصلی‌ترین بخش این مجموعه مستند مربوط به دوران ۳۰ ساله اخیر بعد از انقلاب و حوادث و ماجراهای به وقوع پیوسته در آن است. با توجه به جمیع جهات و طبق برنامه‌ریزی اولیه به نظر می‌رسد تولید این مستند حدود یک سال تا یک سال و نیم به طول بینجامد. در واقع هر زمان که ما با سازمان صدا و سیما (رسانه ملی) و دفتر نشر آثار مقام معظم رهبری به توافق برسیم، فرآیند تولید و ساخت آن را آغاز می‌کنیم.

 

شیخ طادی در رابطه با اینکه این اثر برای نمایش در رسانه ملی ساخته می‌شود یا برای اکران در جشنواره‌های داخلی و خارجی و نیز مدت زمان مستند اظهار می‌دارد: ما در این حوزه کاملاً مستقل هستیم یعنی اینکه امکان دارد که مستند را هم در رسانه ملی و هم به صورت پکیج‌هایی که بتواند در جشنواره‌ها اکران بشود، نمایش بدهیم اما فعلاً و در حال حاضر برنامه خاصی در این زمینه پیش‌بینی نکرده‌ایم. برای این مستند سه قالب و بخش جداگانه (هر کدام به شکل یک مجموعه چند قسمتی) در نظر گرفته‌ایم. بخش اول آن متشکل از شش تا هفت قسمت ۵۰ دقیقه‌ای است که با جزئیات مبسوط و زیاد خواهد بود. بخش دیگر در قالب دو قسمت ۸۰‌دقیقه‌ای با محوریت مخاطب خاص است که در این بخش مخاطب اصلی آن دانش‌آموزان هستند و سعی می‌شود مطالب به صورت ساده‌سازی و در سطح ادراکی آنها تولید شود. بخش سوم این مستند در قالب یک قسمت ۹۰ دقیقه‌ای به صورت کلی‌تر است که نیازی به جزئیات ندارد که ان‌شاء‌الله برای خواص تولید می‌شود.

 

وی درباره علت و انگیزه اصلی‌اش برای ساخت چنین مستندی می‌گوید: در سه دهه اخیر انقلاب کشورمان دچار فراز و نشیب‌های زیاد و متعددی شده است که نقش رهبری و زعامت نظام جمهوری اسلامی ایران در راهبری جامعه، دفع هوشمندانه فتنه‌ها و نقش رهبری در منطقه نیاز حیاتی به کنکاش و بررسی مدقانه و تدقیق بیشتری دارد. از طرفی هم زندگی مقام معظم رهبری و مدل و الگوی حکومتی و زعامت ایشان به عنوان یک نمونه موفق برای دیگر کشورها جزو ملزومات تولید چنین مستندی است. از سوی دیگر این مدل حکومت و رهبری اسلامی با توجه به عبرت‌های تاریخی و نیز پاسخگویی و حل شبهات مختلفی که در سیر حرکت و مدیریتش دارد، می‌بایست و ضروری است برای دیگر کشورها به شکلی صحیح و مستند معرفی و نشان داده شود. این مستند را قرار است به غیر از زبان اصلی آن که فارسی است به زبان‌های مختلف و زنده دنیا (به غیر از زبان‌های محلی) از جمله انگلیسی، عربی، آلمانی و. . . نیز ترجمه و منتشر کنیم. هر چند سرمایه‌گذار اصلی این مستند، رسانه ملی است اما برای تهیه‌کنندگی آن با افراد گوناگونی در حال مذاکره هستیم که به جهت قطعی و نهایی نشدن فعلاً نمی‌توانیم اسم کسی را اعلام کنم.

 

توقف «طاعون!»

 

این کارگردان ارزشگرای سینمای کشورمان قرار بود یک مجموعه داستانی ۳۰ قسمتی (که هر قسمتش ۵۰ دقیقه بود) را درباره اتفاقات سوریه، ریشه و پایه‌های تفکری، فعالیت‌ها و ارتباط داشتن گروه‌های سلفی با سرویس‌های جاسوسی کشورهای خارجی و غرب بسازد اما در مرحله نگارش فیلمنامه متوقف شد! نام این مجموعه «طاعون» بود و به رغم تلاش‌های بسیار زیادی که از سوی وی صورت گرفت متأسفانه با عدم اقبال مسئولان به سرانجام نرسید. هر چند در این مسیر بودجه و هزینه تولید یکی از مؤلفه‌های تأثیر‌گذار به حساب می‌آید اما به نظر می‌رسد که برخی کوتاهی‌ها در این رابطه با هر بهانه‌ای، تنها به سود شبهه انگیزان و دشمنان کشورمان تمام می‌شود. چه اینکه بسیاری از کشورهای مرتجع منطقه با بهره‌گیری از رسانه و سینما سعی دارند مردم مسلمان و مؤمن کشورمان را دارای عقاید و ساختار حکومتی منحرف از خط اصلی اسلام معرفی کنند که ساخت چنین آثاری باعث برملا شدن نقشه‌های شیطانی آنان می‌شود.

منبع : روزنامه جوان