اژه ای:حکم مهدی هاشمی قطعی و لازم‌الاجرا است
اژه ای:حکم مهدی هاشمی قطعی و لازم‌الاجرا است

معاون اول قوه قضاییه گفت: زمان دقیق اجرای حکم مهدی هاشمی را نمی‌دانم اما پس از انجام تشریفات اداری اجرایی می‌شود.

به گزارش لنگرنیوز، حجت‌الاسلام غلامحسین اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه عصر روز گذشته (سه شنبه) در حاشیه مراسم دیدار با یکی از خانواد‌ه‌ زندانیان،‌ در مورد آخرین وضعیت پرونده مهدی هاشمی در دادسرای اجرای احکام اظهار  کرد: زمان دقیق اجرای حکم را نمی‌دانم اما به دلیل اینکه حکم قطعی است پس از انجام تشریفات اداری اجرایی می‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه با تاکید بر اینکه اعاده دادرسی حکم را در مرحله اول متوقف نمی‌کند، گفت: محکوم علیه یا وکیل قانونی می‌تواند در مواردی که قانون تجویز کرده اعاده دادرسی داشته باشد اما برای درخواست اعاده دادرسی موارد مشخصی در  قانون پیش بینی شده است و اگر چنانچه این درخواست مطابق قانون باشد پذیرفته می‌شود.
حجت‌الاسلام اژه‌ای با بیان اینکه اعاده دادرسی الزاما اعمال ماده ۱۸ نیست، تصریح کرد: در صورتی می‌توان تقاضای اعمال ماده ۱۸ کرد که استدلال کنند رای خلاف بین شرع و قانون تشخیص داده شده است.
معاون اول قوه قضاییه بیان داشت: تا کنون درخواستی مبنی بر اعمال ماده ۱۸ بر پرونده مهدی هاشمی به قوه قضاییه ارسال نشده و در صورت ارسال باید مراجع قانونی را طی کند که اگر با موازین قانونی مغایرت داشته باشد پذیرفته نمی‌شود.
وی در پایان با اشاره به اخرین وضعیت پرونده حمید بقایی گفت: از بیان جزئیات پرونده‌ای که حکم قطعی صادر نشده است معذور هستم.