اوایل انقلاب کسی جرأت نمی کرد رشوه بگیرد و کارشکنی کند/ اگر دائما دسته دسته شویم توقع داریم که عزیز بمانیم؟

ناطق نوری اظهار داشت: آیا گذشتی که ۳۵ سال قبل نسبت به هم داشتیم، اکنون داریم؟ آیا آن صلابت و احترام به ارباب رجوع که آن زمان در ادارات بود، اکنون وجود دارد؟ آیا مردم را مانند آن زمان تحویل می گیریم؟ در حالی که اینها همان مردم هستند.

به گزارش لنگرنیوز ، رئیس دفتر بازرسی ویژه مقام معظم رهبری تأکید کرد: دلیل اینکه امام و ملت ایران پیروز شدند، شاه فرار کرد و آمریکا هیچ غلطی نتوانست کند، این بود که همه اقشار مردم با هم یکی شدند.

حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر ناطق نوری طی سخنانی در مراسم شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان در حرم امام خمینی به موضوع سرنوشت ملتها از منظر قرآن و امیرالمؤمنین(ع) پرداخت و اظهار داشت: هیچ ملت، امت و انسانی بی جهت عزیز یا ذلیل نمی شود و آنچه از قرآن کریم و گفتار معصومین(ع) مستفاد می شود آن است که عامل اصلی عزت ها و ذلت ها خود انسانها و ملتها هستند و هیچ امتی بدون دلیل بالا نمی رود یا دچار سقوط نمی شود و هیچ شخصی بی جهت عزیز یا ذلیل نمی شود.

وی با بیان اینکه در خصوص سرنوشت انسانها سه دسته آیه در قرآن به چشم می خورد، افزود: در آیات دسته اول، انسان با نگاه اولیه احساس می کند که گویی علت تامه همه عزت ها و ذلت ها خداست. همانگونه که در آیه ۲۶ سوره آل عمران آمده است «قُلِ اللَّهُمَّ مالِکَ الْمُلْکِ تُؤْتِی الْمُلْکَ مَنْ تَشاءُ وَ تَنْزِعُ الْمُلْکَ مِمَّنْ تَشاءُ وَ تُعِزُّ مَنْ تَشاءُ وَ تُذِلُّ مَنْ تَشاءُ بِیَدِکَ الْخَیْرُ إِنَّکَ عَلی‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدیرٌ»(بگو: «بار خدایا ، تویی که فرمانفرمایی هر آن کس را که خواهی، فرمانروایی بخشی و از هر که خواهی  فرمانروایی را باز ستانی و هر که را خواهی، عزت بخشی و هر که را خواهی، خوار گردانی همه خوبیها به دست توست، و تو بر هر چیز توانایی). اگر ما صرفا همین آیه را مورد توجه قرار دهیم در می یابیم که تمام خوشبختی ها، بدبختی ها، عزت ها و ذلت ها در دست خداست.

ناطق نوری با بیان اینکه در دسته دوم آیات در خصوص سرنوشت انسانها، سرنوشت او رهین اعمال خودش ذکر شده است، به آیات ۲۹ سوره نجم و ۴۱ سوره روم اشاره کرد و در ادامه گفت: در دسته دیگری از آیات قرآن، هم بر نقش خداوند و هم انسان در سرنوشت تأکید شده است؛ همانگونه که در آیه ۵۳ سوره انفال آمده است « ذلِکَ بِأَنَّ اللَّهَ لَمْ یَکُ مُغَیِّراً نِعْمَهً أَنْعَمَها عَلی‏ قَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ وَ أَنَّ اللَّهَ سَمیعٌ عَلیمٌ»( این [ کیفر ] بدان سبب است که خداوند نعمتی را که بر قومی ارزانی داشته تغییر نمی دهد ، مگر آنکه آنان آنچه را در دل دارند تغییر دهند ، و خدا شنوای داناست) و در آیه ۱۱ سوره رعد هم تأکید شده است که «إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ»( خدا حال قومی را تغییر نمی دهد تا آنان حال خود را تغییر دهند).

وی ادامه داد: آنچه از این آیات ذکر شده در می یابیم این است که عامل اصلی ذلت و عزت، ما انسانها هستیم و خداوند پاداش دهنده و نمره دهنده به ماست.

ناطق نوری در ادامه سخنان خود با بیان اینکه خداوند با هیچ کس دشمنی یا قرابت و فامیلی ندارد، تصریح کرد: این ما هستیم که سرنوشت خود را تعیین می کنیم و بحث هایی چون طالع و امثال آن مزخرف است؛ زیرا ذلت و عزت دست خودمان است.

وی سپس به تشریح سخنان امام علی(ع) در خطبه ۱۹۲ نهج البلاغه در خصوص سرنوشت قوم بنی اسرائیل پرداخت و گفت: علی(ع) ضمن ترسیم یک منحنی از رفتار بنی اسرائیل، از کیفرهایی که بر این قوم بر اثر کردار بد آنها پیش آمد سخن گفته و مردم را انذار می دهند که خود را از آن رفتارها محفوظ دارند.

وی با بیان اینکه بخش اعظم قرآن کریم داستان مربوط به اقوام گوناگون است تا عبرتی برای بشر باشد، افزود: بنی اسرائیل نسبت به یگدیگر حسد و بخل می ورزیدند و قلب هایشان نسبت به هم کینه داشت؛ در آن قوم همدیگر را به خطی بودن یا تند و کُند بودن متهم می کردند. همین ویژگی ها مایه بدبختی است و اصولا آنچه وحدت ملتها را می شکند و انسانها را مقابل هم قرار می دهد همین هاست.

رئیس دفتر بازرسی ویژه مقام معظم رهبری با بیان اینکه خداوند وقتی دید که قوم بنی اسرائیل به هوش آمده اند ذلت آنها را به عزت تبدیل کرده و به آنها امنیت داد، اظهار داشت: این داستان تاریخی مشابه سرنوشت ما ملت ایران است که قبل از انقلاب به خاطر وجود رهبران نالایق و سلاطین هوس ران، شهوت ران و قدرت طلب ذلیل شده بود و هر روز یک کشور به سرزمین او حمله می کردند تا اینکه آمریکایی ها بر او تسلط کامل یافته و شاه ممکلت غلام حلقه به گوش رئیس جمهور آن کشور شد.

وی با اشاره به حقارت شاه در مقابل سفرای آمریکا و انگلیس، افزود: امام آمد و برای خدا قیام کرد و فریادی زد که هنوز طنین آن در گوش من هست؛ وقتی که بعد از آزادی از زندان، در ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ در مسجد اعظم قم بر بالای منبر رفت و در حالی که انتظار می رفت از آزادی خود از زندان تشکر کند، گفت مرا آزاد کردید، اشتباه کردید گمان کردید مرا آزاد کنید فریاد نمی زنم؛ من فریاد می زنم؛ برای خدا و اسلام فریاد می زنم.

ناطق نوری یادآور شد: امام با یک عبا، عمامه، قبا و نعلین و دست خالی در مقابل یک حکومت تا دندان مسلح و مورد حمایت خارجی ایستاد و مردان و زنان ایران شیرمردانه و شیرزنانه ید واحد شدند و از او حمایت کردند.

وی گفت: دلیل اینکه امام و ملت ایران پیروز شدند، شاه فرار کرد و آمریکا هیچ غلطی نتوانست کند، این بود که همه اقشار مردم با هم یکی شدند.

ناطق نوری با ذکر خاطراتی از همبستگی مردم در راهپیمایی های سال ۱۳۵۷، تصریح کرد: وقتی گفته می شود «یدالله مع الجماعه» به معنای لطف، عنایت و کمک خداست. اما اگر ما دائما شعبه شعبه و دسته دسته، این جناح و آن جناح، تند و کُند، شویم، توقع داریم که عزیز بمانیم؟ باید بدانیم که خداوند با هیچ کس فامیلی ندارد.

وی با اشاره به روحیه مردم در دهه اول انقلاب، گفت: در سالهای ۵۸ و ۵۹ وقتی ماشین ها به هم می رسیدند برای عبور کردن از یک مسیر به یکدیگر تعارف می کردند، اما امروز وقتی در خیابان با ماشین دیگری رو به رو شویم مخصوصا اگر راننده آن یک خانم باشد، پا را بیشتر روی گاز فشار می دهیم تا او را اذیت کنیم! نه ذره ای گذشت، نه تحمل، نه صبر، نه بردباری، نه سعه صدر. در اول انقلاب در شرایطی، نفت نبود اما گروهی از مردم با پیت، نفت را به درب منازل افراد مستمند و سالمند می بردند تا دچار سختی نشوند؛ این روحیه و این وحدت ما را پیروز کرد.

ناطق نوری یادآور شد: همه ملت، پشت سر رهبری و امام انقلاب بودند و انقلاب پیروز شد و جنگ هم که ۸ سال بر ما تحمیل شد و همه دنیا پشت مقابل ما بودند که هنوز جنازه شهدای آن زمان را می آوریم، با ایستادگی همه اقشار با پیروزی تمام شد.

وی با تقدیر از ایستادگی تمام اقشار مردم و حضور بسیج در دفاع مقدس، ادامه داد: ما امروز هم در دنیا عزیز هستیم و امروز در دنیا تنها کشوری هستیم که اینگونه روی پای خود ایستاده و در عرصه های داخلی و خارجی منتظر تصمیم داخلی و خارجی نیست و این در حالی است که در منطقه ما جنگ و کشتار جریان دارد، صهیونیست ها مردم مظلوم فلسطین را به قتل می رسانند، نیروهای خبیت عربستان مردم مطلوم یمن را می کشند و گروههای به نام داعش و… ملت های دیگر را قتل عام می کنند؛ اما ملت ما با صلابت ایستاده است که این امر مرهون وحدت، همدلی، هم زبانی و حمایت از مقام ولایت و رهبری است؛ رهبری شجاع، بیدار و هوشیار.

رئیس دفتر بازرسی ویژه مقام معظم رهبری با بیان اینکه مراسم تشییع پیکر شهدای غواص یک مانور بود، تصریح کرد: در این مراسم همه اقشار مردم با چهره های مختلف آمدند و این اتفاق یک پیام داشت و آن اینکه مردم گفتند ما پای انقلاب و نظام ایستاده ایم و قدر این نعمت را دانسته و کفران نعمت نمی کنیم.

وی با تأکید بر اینکه خداوند تعهد نداده است همیشه اینگونه باقی بمانیم، اظهار داشت: آیا گذشتی که ۳۵ سال قبل نسبت به هم داشتیم، اکنون داریم؟ آیا آن صلابت و احترام به ارباب رجوع که آن زمان در ادارات بود، اکنون وجود دارد؟ آیا مردم را مانند آن زمان تحویل می گیریم؟ در حالی که اینها همان مردم هستند.

ناطق نوری ادامه داد: آن زمان کسی جرأت نمی کرد رشوه بگیرد و کارشکنی کند؛ از خدا نمی ترسید؟ امیرالمؤمنین(ع) در مورد بنی اسرائیل فرمودند که آنها وقتی عزت یافتند دوباره دچار غرور شدند؛ در حالی که غرور نعمت را نابود می کند و اگر کسی کفران نعمت کند خدا آن را پس می گیرد.

وی گفت: امروز خداوند نعمت عزت، استقلال و امنیت را به ما عطا کرده و در این شب ها دعا کنیم که خدا دلهای ما را به هم نزدیک تر کند، کینه ها را از دلهایمان بیرون کند و شر دشمنان اسلام و تشیع را از سر اسلام و مسلمین کم کرده و به خودشان بازگرداند.

رئیس دفتر بازرسی ویژه مقام معظم رهبری در پایان ابراز امیداوری کرد که خداوند توفیق همدلی و همزبانی را به ملت ایران عطا کرده و همه بتوانند راه امام و شهدا را با رهبری مقام معظم رهبری ادامه دهند تا انقلاب به دست صاحب اصلی خود برسد.