مرگ مشکوک سعود الفیصل/ آیا او عامل افشای اسناد ویکی لیکس بود؟
مرگ مشکوک سعود الفیصل/ آیا او عامل افشای اسناد ویکی لیکس بود؟

پایگاه خبری «میدل ایست پانوراما» در مقاله ای در خصوص مرگ سعود الفیصل وزیر خارجه پیشین عربستان سعودی نوشت: بعد از مرگ عبدالله بن عبدالعزیز که با ابهامات و تردیدهای زیادی همراه بود، زنجیره حوادث عجیب و ناگهانی در خانواده حاکم بر عربستان ادامه دارد.

به گزارش لنگرنیوز و به نقل از انتخاب ؛ این پایگاه خبری نوشت: پس از مرگ پادشاه سابق، تغییرات زیادی در آل سعود رخ داد که از حد تصور فراتر رفت. این بار نه تنها پادشاه تغییر کرد بلکه ساختار حکومتی و دیوان پادشاهی و ساختار وزارت خارجه هم بر هم خورد و از آن مهمتر رسیدن جوانانی به قدرت بود که تجربه لازم برای اداره کشور را نداشتند.
پس از استعفای اجباری و ناگهانی سعود الفیصل وزیر خارجه سابق عربستان که مورد توجه و تعجب همه شد و بحثهای زیادی در مورد پشت پرده آن صورت گرفت، برخی علت آن را تغییر سیاست خارجی سعودی عنوان کردند و برخی گفتند اشتباه سعود الفیصل آن بود که از عبارت « امام خامنه ای » استفاده کرد و عده ای گفتند که بیماری و نداشتن تعادل جسمی و روحی به سبب پیری علت استعفای او بوده است و این در حالی است که بیشتر مقامات عربستان دچار چنین حالتی هستند که پادشاه کنونی در راس آنها قرار دارد.

برخی هم اعلام کردند که علت استعفای او اعتراض به پادشاه جدید در تعیین ولیعهد و جانشین ولیعهد و وزیر دفاع که عاملان حمله سبکسرانه به یمن بوده است.

اما مساله ای که نگاهها را به خود جلب کرده، افشای هزاران سند محرمانه وزارت خارجه سعودی در زمان وزارت سعود الفیصل توسط «ویکی لیکس» است. این خبر اخیرا در رسانه ها منتشر شد اما مربوط به سه ماه قبل بود و منجر به ایجاد تغییراتی در وزارت خارجه سعودی و در راس آن برکناری سعود الفیصل شد که برخی همین مساله را علت اصلی مرگ او عنوان می کنند.

بیش از ۵۰۰ هزار سند محرمانه وزارت خارجه سعودی افشا و منتشر شد که عده ای یکی از معاونان سعود الفیصل را در پشت پرده این مساله با هدف گرفتن انتقام از محمد بن سلمان، جانشین ولی عهد و اعتراض به وضعیت کنونی خاندان حاکم عنوان کرده اند.

به هر صورت، علل ناشناسی در پس پرده تحولات عجیب عربستان وجود دارد که از جمله آنها برکناری مقامات به علت اعتراض به شیوه اداره جنگ ضد یمن، قتل وزیر سابق به علت افشا شدن اسناد رسمی است.

و اکنون این سوال مطرح است که در پادشاهی رمل ها چه گذشته و چه خواهد گذشت؟!