اگر امشب توافق نشود، مذاکرات تمدید می‌شود/مذاکرات شکست بخورد، همه گزینه‌ها روی میز است
اگر امشب توافق نشود، مذاکرات تمدید می‌شود/مذاکرات شکست بخورد، همه گزینه‌ها روی میز است

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید که همه طرفین مذاکره توافق دارند که در صورت عدم رسیدن به توافق تا آخر امشب، برنامه اقدام مشترک برای کمک به ادامه مذاکرات تمدید شود.

به گزارش لنگرنیوز، «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روز دوشنبه از حصول «پیشرفت‌های واقعی» در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ خبر داد.

آقای «ارنست» با وجود این گفت که برخی موارد اختلافی بین دو طرف هنوز حل نشده‌اند.

تا امشب توافق نشود، توافق ژنو تمدید می‌شود

وی افزود: همه طرفین مذاکره توافق دارند که در صورت عدم رسیدن به توافق تا آخر امشب، برنامه اقدام مشترک برای کمک به ادامه مذاکرات تمدید شود.
ایران بر اساس برنامه اقدام مشترک که به توافق ژنو شهرت یافته، برخی «کاهش‌های موقت در تحریم‌های اعمال شده» را تجربه می‌کند.

در خصوص الزام‌آور بودن توافقنامه اظهارنظر نمی‌کنم

خبرنگاری پرسید که آیا این توافق احتمالی، برای دولت ایالات متحده الزام‌آور است؟

ارنست در پاسخ گفت: «در این خصوص اظهارنظر نمی‌کنم، می‌توانید این سوال را از وزارت خارجه بپرسید.»

گزینه‌ها هنوز روی میز است.

سخنگو به گزینه‌های پیش‌رو در صورت شکست مذاکرات هم پرداخت و گفت: «در صورت شکست گفت‌وگوها، همه گزینه‌ها روی میز رئیس‌جمهور (اوباما) خواهد بود.

سرنوشت تحریم‌های تسلیحاتی در هاله‌ای از ابهام

دو نفر از خبرنگاران مجموعاً ۴ نوبت در خصوص امکان برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی ایران در خلال مذاکرات هسته‌ای سوالاتی پرسیدند.

سخنگو بدون ارائه پاسخی صریح گفت: «در مذاکرات، کاسته شدن از تحریم‌های ایران در قبال بسته شدن راه‌های این کشور به سمت بمب اتمی مطرح است و این تحریم‌ها، بخاطر برنامه هسته‌ای ایران بر این کشور اعمال شده؛ برخی تحریم‌ها هم البته به جنبه نظامی این برنامه ارتباط دارد.»

مذاکره‌کنندگان استحقاق استراحت را دارند

تمدید یا توقف مذاکرات یکی از سوالات شایع این روزهاست. سخنگو در پاسخ به یکی از این سوال‌ها گفت: «از وجود برنامه‌ای برای اعلام تنفس در مذاکرات بی‌اطلاع‌ام ولی اگر چنین چیزی باشد، آنها (مذاکره‌کنندگان) مطمئناً استحقاق آن را دارند.»

ایران در فهرست حامیان تروریسم باقی می‌ماند.

سخنگو در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال حذف نام ایران از فهرست حامیان دولتی تروریسم دراقدامی همانند حذف کوبا از این فهرست در خلال مذاکرات دوجانبه با آمریکا گفت: «ما در حال مذاکره بر سر تحریم‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران هستیم و صحبتی از فهرست دولت‌های حامی تروریسم نیست.»