درخواست عجیب آبفای گیلان و یک علامت سوال بزرگ!
درخواست عجیب آبفای گیلان و یک علامت سوال بزرگ!

این درخواست آبفای گیلان در حالی مطرح می شود که در جریان سفر هیئت دولت برای رفع مشکل آلودگی رودخانه ها در رشت ۱۰۰ میلیارد اعتبار در نظر گرفته شده است.

به گزارش لنگرنیوز ، بی شک یکی از مهمترین مشکلاتی که ارتباط مستقیم با سلامت شهروندان رشتی دارد، معضل آلودگی روزافزون دو شاهرک حیاتی این شهر یعنی رودخانه های زرجوب و گوهررود می باشد و در این میان همواره انگشت اتهام به برخی سازمان های از جمله آب و فاضلاب شهری گیلان دراز است.

در سفر اخیر هیات دولت به گیلان ۱۰۰ میلیارد برای پاکسازی این دو رودخانه به تصویب رسید تا کورسوی امیدی در دل شهروندان رشتی برای تحقق رویای پاکسازی این دو رودخانه روشن بماند هر چند بسیاری از منتقدان به دلایلی که ریشه در گذشته دارد، باز هم نسبت به تحقق این بودجه و البته استفاده از آن در بخش موردنظر چندان خوشبین نیستند.

تعجب برانگیز اما خبری بود که دیروز برخی از پایگاه های خبری به انتشار آن پرداختند. مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان با ارائه لایحه به اعضای شورای شهر رشت خواستار افزایش آب‌بهای مصرفی مشترکان رشتی شد.

جالب آن که لطفی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان گیلان دلیل این افزایش آب بها را تامین بخشی از اعتبارات مورد نیاز پروژه احیای رودخانه‌های شهر رشت، ساماندهی شیرابه‌های سراوان و…. دانسته و گفته است که هدف فقط افزایش قیمت آب بها نیست بلکه هزینه امتیاز نیز باید افزایش پیدا کند!!

لطفی در قسمت دیگر از اظهارات خود با بیان اینکه با این اقدام ۱۵ میلیارد تومان از اعتبارات مورد نیاز برای پروژه‌های اعلام شده تامین می شود، گفت که قصد داریم با بهره‌گیری از اعتبارات دولتی و کمک‌های مردمی در یک پرسه زمانی ۳۰ تا ۴۰ ماهه رودخانه‌های شهر رشت را دوباره احیا کنیم.

در خصوص اظهارات لطفی باید گفت بی شک کمک های مردمی باید جنبه داوطلبانه داشته و نمی توان به اجبار و از طریق افزایش قیمت قبوض و امتیاز انشعاب آب از مردم پول بیشتری گرفت و آن را به حساب کمک های مردمی گذاشت!

نکته دیگر اما در اظهارات شیرزاد در جلسه بررسی این لایحه نهفته است. شیرزاد در مخالفت با لایحه آبفای گیلان می گوید: “سال گذشته نیز لایحه‌ای به این منظور مطرح شد و اعضای شورا با آن موافقت کردند اما تا کنون تغییر و تحول خاصی در روند پروژه ساماندهی رودخانه‌ها مشاهده نشده است!”

سوال اساسی در این میان اینست که حالا که در سفر اخیر هیات دولت به گیلان ۱۰۰ میلیارد برای پاکسازی این دو رودخانه به تصویب رسیده است و چندی پیش نیز استاندار گیلان خبر از تحقق تقریبا نیمی از بودجه مصوبات سفر ریاست جمهوری داده است، چرا باید باز هم بار مالی این طرح بر دوش مردم سنگینی کند؟! آیا نباید از نمایندگان رشت در مجلس شورای اسلامی که این روزها به واسطه نزدیکی انتخابات حسابی فعال شده اند، خواست تا در صورت نیاز نسبت به تحقق بودجه بیشتر در این خصوص به دولت متذکر شوند؟ چه تضمینی وجود دارد که شرکت آبفای گیلان مبالغی را که قرار است بر اساس تبصره ۳ و از طریق قبوض ماهیانه دریافت کند برای مشکل آلودگی‌های همین شهر هزینه کند و به فکر تکمیل پروژه‌های خود در دیگر شهرهای استان نباشد.

در پایان باید گفت بی تردید احیای دو رودخانه زرجوب و گوهررود آرزوی هر شهروند رشتی است اما بی شک متولی این امر مشخص است و قرار نیست مردمی که در یک قبض آب بها چند نوع پول دیگر را هم در همان قبض می پردازند، متحمل هزینه این پاکسازی هم شوند.