آخرین اخبار از طوفان تهران/ وقوع ۳۰ حادثه
آخرین اخبار از طوفان تهران/ وقوع ۳۰ حادثه

طوفانی با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت تهران را در نوردید.

به گزارش لنگرنیوز ، هادی رحمتی، مدیرکل بحران استان تهران، در این‌باره گفت: روز گذشته سازمان هواشناسی وقوع گردو خاک و وزش باد را پیش‌بینی کرده بود اما چیزی از سرعت آن به ما اعلام نکرده بود و ما نیز این موضوع را به اطلاع دستگاه‌های مربوطه رساندیم.

وی با اشاره به اینکه طوفان شدید توام با گردو غباری حوالی ساعت ۱۹ امروز تهران و شهرستان های غربی استان را در نوردیده بود، نیز گفت: در پیگیری‌های که انجام دادیم این باد بین ۷۵ تا ۸۰ کیلومتر بر ساعت سرعت داشت و منشا آن نیز از استان البرز بوده است که پس از عبور از شهرستان های شهریار، ملارد، رباط کریم و اسلامشهر به تهران رسیده است.
رحمتی افزود: در همین راستا به تمامی دستگاه‌های امدادی و خدماتی اعم از شهرداری، اورژانس، آتش‌نشانی و … اعلام آماده باش کرده ایم و این دستگاه‌ها هم اکنون در آماده باش هستند، ضمن اینکه بر اساس پیش‌بینی‌ها این طوفان با بارش رگبار همراه خواهد بود واز این نظر در کاهش گردو غبار هوا موثر است.
در پی طوفان پایتخت، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از آماده‌باش آتش‌نشانی خبر داد و از شهروندان خواست از منازل خود خارج نشوند.
سید جلال ملکی گفت: عصر امروز، یکشنبه، در پی وقوع طوفان در پایتخت با ابلاغ ستاد بحران شهر تهران، تمامی ۱۱۶ ایستگاه آتش‌نشانی شهر تهران به حالت آماده‌باش ویژه درآمدند.
وی با بیان اینکه تاکنون مورد حادثه خاصی به آتش‌نشانی گزارش نشده و عمده موارد مربوط به شکسته شدن درختان و … بوده است، گفت:‌ از شهروندان می‌خواهیم که جز در مواردی که واقعا ضرورت دارد از خانه خارج نشوند و برای تنظیم مجدد آنتن نیز در شرایط فعلی به پشت بام نروند.
حسن عباسی، سخنگوی اورژانس تهران نیز در گفت‌وگویی با ایسنا اعلام کرد که تمامی پایگاه‌های اورژانس تهران به حالت آماده‌باش در آمده‌اند.
همچنین جانشین رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در تشریح وضعیت ترافیکی پایتخت پس از طوفان، از وجود ترافیک سنگین در اغلب بزرگراه‌های پایتخت و آب‌گرفتگی معابر خبر داد.
سرهنگ “حسن عابدی” در این‌باره گفت: در حال حاضر در بخش‌هایی از بزرگراه آزادگان، جاده مخصوص کرج، جاده قدیم کرج و … شاهد وقوع آب‌گرفتگی هستیم و به تبع آن حرکت خودروها به کندی انجام می‌شود و ترافیک در این محورهای سنگین است.
وی با بیان اینکه در نقاطی از بزرگراه شهید همت نیز شاهد ترافیک سنگین به دلیل آبگرفتگی معابر هستیم، گفت: این وضعیت در محدوده جنت‌آباد شدیدتر است و حرکت به کندی انجام می‌شود.
عابدی درباره وضعیت ترافیکی بزرگراه‌های شهید حکیم، شهید مدرس، شهید چمران، نواب، امام علی(ع) و … نیز گفت: در پاره‌ای از نقاط بزرگراه‌های پایتخت نیز آب‌گرفتگی رخ داده اما شدت آب‌گرفتگی در معابر و بزرگراه‌های غربی پایتخت بیشتر است و شاهد ترافیک سنگین و نمیه سنگین در معابر و بزرگرا‌های پایتخت هستیم.
جانشین رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ همچنین از شکستگی درخت در خیابان شریعتی محدود بیمارستان مفید خبر داد و به ایسنا گفت: در پی این حادثه نیز خیابان شریعتی مسدود شده و تردد به کندی در حال انجام است. ضمن اینکه در نقاط دیگری از پایتخت نیز شاهد شکستگی درختان در معابر هستیم و همین امر موجب اخلال در ترافیک شده است که امیدوارم عوامل شهرداری زودتر نسبت به بازگشایی معابر اقدام کنند.
عابدی همچنین از ریزش کوه در جاده امامزاده داود خبر داد و افزود:‌ در پی این حادثه جاده مسدود نشده اما تردد در آن به کندی انجام می‌شود.
وی از رانندگان خواست با سرعت مطمئنه حرکت و از سبقت غیرمجاز پرهیز کنند چراکه با توجه به آب‌گرفتگی معابر امکان واژگونی در این‌شرایط وجود دارد.
در پی طوفان امروز غروب پایتخت، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از وقوع نزدیک به ۳۰ حادثه عملیاتی خبر داد.
سید جالا ملکی دراین‌باره گفت: درپی وقوع طوفان در پایتخت و برابر آخرین آماری که تا لحظاتی پیش، از ستاد فرماندهی آتش‌نشانی پایتخت اعلام شده است، تاکنون حدود ۳۰ حادثه عملیاتی در پایتخت رخ داده که منجر به اعزام آتش‌نشانان شده است.
وی با بیان اینکه “عمده حوادث در سطح مناطق یک و دو عملیات آتش‌نشانی یعنی شمال، شمال‌غرب و غرب پایتخت رخ داده است”، گفت: قطع درختان، آب‌گرفتگی معابر، سقوط داربست، سقوط کابل برق و … از جمله مواردی بوده که آتش‌نشانان در آن حضور داشته‌اند.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه این حوادث تاکنون مورد فوتی و مصدوم نداشته است، گفت: تنها خسارات مالی به جا مانده و لازم است شهروندان از تردد غیرضرور در معابر و خیابان‌ها خودداری کنند.
به گفته ملکی بیشترین حوادث طوفان پایتخت در مناطق ۲۲، ۳ ، ۵، ۲ و ۲۱ شهرداری رخ داده است.