توافقاتِ این چنینی مشکل اقتصاد کشور را حل نمی کند/ برخی از خطوط قرمز رهبری در بیانیه لحاظ نشد

این استاد دانشگاه با بیان اینکه برخی از خطوط قرمزی که مقام معظم رهبری ترسیم کردند در بیانیه لحاظ نشده است، تصریح کرد: این توافق در حد یک توافق روی کاغذ است و باید عملا اجرا شود.

کد خبر : 30771
تاریخ انتشار : سه شنبه 30 تیر 1394 - 15:40

به گزارش لنگرنیوز، دکتر عمران علیزاده در گفت و گو با ۸دی نیوز با بیان اینکه ماحصل نتایج وین در مورد پرونده هسته ای ایران ناشی از سه عامل بسیار مهم است ،اظهار کرد: این نتیجه  در درجه اول حاصل درایت مقام معظم رهبری در هدایت پرونده هسته ای در طول سال های گذشته است.

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد رشت با تاکید بر اینکه پایمردی ملت بزرگ ایران که شرایط بسیار سخت تحریم های اقتصادی را تحمل کردند، باعث شد که پرونده هسته ای به نتیجه امروز دست یابد، افزود: سومین عامل مهارت تیم هسته ای بوده که جزء کادر سیاست خارجه جمهوری اسلامی ایران بودند که تلاش کردند پرونده هسته ای به این نقطه برسد.

علیزاده با بیان اینکه مجموع این سه عامل باعث شد که ایران در وین پیروز شود، گفت: آنچه که امروز مهم است مسائل و مواردی که در پرونده هسته ای مانند تعداد سانتریفیوژها و غیره است و سوال این است که آیا این موارد به نفع جمهوری اسلامی ایران است یا خیر.

alizade-500x333

وی تصریح کرد: به جای اینکه شتاب زده عمل شود، یا اینکه به این فکر باشیم که آیا به نفع گروه سیاسی ما پذیریش آن هست یا نه؟ا باید سند توافق و ضمیمه های آن به دقت مطالعه شود و آن را با خطوط قرمزی که مقام معظم رهبری به عنوان رئیس حکومت و رهبر انقلاب اسلامی ایران با ملاقاتی که با مسئولان نظام داشته اند  مطابقت دهیم و بدون هیچ تفکر جناحی به مسائل مهم بپردازیم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در ظاهر امر آن چه که بر می آید این است که برخی از  خطوط  قرمزی که مقام معظم رهبری در آن جلسه رسم کرده بودند در بیانیه لحاظ نشده است، تصریح کرد: این توافق در حد یک توافق روی کاغذ است و باید عملا اجرا شود و مجری توافق کشورهایی هستند در روابط بین المل نشان داده که قابل اعتماد نیست.

وی با تاکید بر اینکه این سند ابتدا باید در مجاری قانونی کشور مورد بررسی قرار گیرد، خاطرنشان کرد: کنکاش به طور کامل انجام شود تا این سند به نفع منافع جمهوری اسلامی ایران باشد نه اینکه خدای نکرده ما منافع ملی کشور را فدای قبول و یا رد شدن این سند کنیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد رشت با بیان اینکه اجرای این سند باید منافع کشوررا تامین کند، افزود: در اینجا نقش گروه های سیاسی بسیار مهم است، اگر قرار است این بیانیه و اجرای آن باعث افتراق و بهم خوردگی وحدت بین گروه های سیاسی شود قطعا این همان مسیری است که ایالات متحده دنبال می کند.

این فعال علمی و سیاسی استان با تاکید بر اینکه ایالات متحده به دنبال تغییر رفتار ایران در صحنه بین الملی است، اذعادن داشت: عدم وحدت بین گروه های سیاسی می تواند این تغییر رفتار را باعث شود بنابراین باید حواسمان جمع باشد ، که این بیانیه و اجرای آن باعث نشود که وحدت بین گروه های سیاسی از بین رود.

وی گفت: زمانی وحدت بین گروه های سیاسی حفظ می شود که همه گروه ها بدون مسیر خط مشی خود به این فکر باشند که این توافق در داخل کشور هم مورد تایید مجلس و رهبری قرار گیرد و به این پرسش پاسخ داده شود که آیا می تواند ضامن منافع ملی باشد و یا خیر؟ این توافق اگر ضامن منافع ملی نباشد همه گروه های سیاسی و همه آحاد ملت متضرر می شوند.

علیزاده تاکید کرد: من فکر می کنم بسیاری از مسائل و وقایع سیاسی از جمله انتخابات باید ذیل منافع ملی کشور و پرونده هسته ای قرار دارد و ما نباید این امر مهم که حاصل چند سال مقاومت مردم و مسئولان کشور است را فدای انتخابات اسفند ماه امسال کنیم .

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد رشت با بیان اینکه اصل آن چیزی که می تواند کشور ما را از بحران های اقتصادی نجات دهد اصلاح اساسی سیستم اقتصادی کشور است؛ تصریح کرد: این توافق به هر صورت اجرا شود یا نشود مشکل اقتصاد کشور ما را به صورت زیر بنایی حل نخواهد کرد، ممکن است به صورت مسکن چند ماه باعث شود که فضای اقتصادی کشور آرام شود.

علیزاده با این توضیح که اگر ما  با این توافق فکر می کنیم که تحریم ها برطرف و مشکل اقتصادی کشور حل می شود اشتباه بزرگی است، افزود: اساس اقتصاد کشور ما با اجرای عملی راهبرد اقتصاد مقاومتی حل می شود و آن هم زمانی این اتفاق می افتد که به این باور برسیم توافقات این چنینی مشکل اقتصاد کشور را حل نمی کند.

این فعال علمی و سیاسی استان با تصریح بر اینکه  اگر به این توافق به طور دقیق نگاه کنیم مثل جنگ تحمیلی ما به خواسته های حداکثری خود در پرونده هسته ای دست پیدا نکرده ایم، خاطرنشان کرد: یکی از عوامل بسیار مهمی که باعث شد به خواسته های حداکثری خود دست نیابیم فشار تحریم ها بوده است ولی رفع اثرات تحریم ها تنها با پایمردی افرادی مانند شهید طهرانی مقدم ها در عرصه اقتصادی  موثر می شود چراکه  اگر امروز هیچ تحریم نظامی بر مسائل امنیتی ما اثر نمی گذارد با پایمردی افرادی چون شهید طهرانی مقدم پدر صنایع موشکی ایران است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۲
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خلیل سه شنبه , ۳۰ تیر ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۳

سلام،

اگر امریکا و ۵ کشور دیگر پیرو ولایت فقیه بودند، لحاظ می شد!

جواد چهارشنبه , ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۳

جناب دکتر عزیز
شما نماینده کجایی که اینقدر دلسوز خطوط هستی
دانشگاه آزادی ؟
نماینده مردمی ؟ دلسوز مردم ایرانی ؟
یا اینکه دنبال تریبون میگردی که سِمت بعدی خودت ر و از این طریق مشخص کنی ؟
ماشاا… چه اعتماد به نفسی داری //؟؟؟؟
اگه عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف بودی
احتمالا ضمن انحلال همه توافقات ، مجددا خطوط قرمز تری رسم میکردید .
جای تعجب و تأسر دارد .