تلخی قیمت هندوانه‌های شیرین در کام کشاورزان ‌چاف
تلخی قیمت هندوانه‌های شیرین در کام کشاورزان ‌چاف

کاهش شدید قیمت هندوانه‌های شیرین کام باغداران را تلخ کرد.

به گزارش لنگرنیوز به نقل از ایسنا، چاف لنگرود مهمترین منطقه کشت هندوانه در گیلان است و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان هندوانه کشور به حساب می‌آید، وجود زمین‌های ماسه‌ای حاصلخیز، به هندوانه این منطقه کیفیت خاصی بخشیده است.

زمان کاشت تا برداشت هندوانه معمولا ۹۰ روز است و کشاورزان در این مدت زحمات زیادی را متحمل می‌شوند و برای خرید بذر هندوانه، کاشت دانه‌ها، کود و… هزینه‌هایی پرداخت می‌کنند‌.

اما چند سالیست که در فصل برداشت هندوانه به محض اینکه هندوانه چاف و چمخاله به بازار می‌آید، شاهد کاهش قابل ملاحظه قیمت هندوانه در بازار هستیم مثلا تا قبل از زمان برداشت هندوانه در چاف و چمخاله قیمت هر کیلو هندوانه در بازار بالغ بر یک هزار و ۵۰۰ تا دو هزار تومان بوده است اما به محض برداشت هندوانه این منطقه و ورود این هندوانه‌های باکیفیت به بازار، شاهد نزول قیمت آن تا مرز ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومان هستیم‌.

احمد حیدری یکی از کشاورزان چاف و چمخاله که دارای سه هکتار باغ هندوانه است در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: امسال با توجه به بارش کم باران، از میزان برداشت هندوانه کاسته شده است .

وی ادامه داد: در هر هکتار زمین باید حداقل ۳۰ تا ۳۵ تن هندوانه برداشت شود، اما امسال با توجه به خشکسالی، میزان برداشت هندوانه در هر هکتار زمین نصف شده و حداکثر به ۱۵ تن در هر هکتار رسیده است، همچنین هندوانه‌ها به دلیل کمبود آب ریزتر از گذشته هستند.

‌حیدری از کاهش شدید قیمت فروش هندوانه طی روزهای اخیر خبر داد و افزود: در بازار خرید و فروش هندوانه چاف و چمخاله، هندوانه درشت و درجه یک را از باغدار کیلویی ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان خریداری می‌کنند که این مبلغ با توجه به هزینه‌هایی که کشاورز برای تولید این محصول می‌پردازد به هیچ عنوان صرفه اقتصادی ندارد و با این کاهش شدید قیمت، کشاورزان و باغداران بسیار متضرر می‌شوند‌.

وی با اشاره به اینکه جهاد کشاورزی حمایت لازم را از کشاورزان بعمل نمی‌آورد، خاطرنشان کرد: در تامین کود مورد نیاز برای تولید هندوانه نیز حتی جهاد کشاورزی به باغداران کمک نکرد و باغداران مجبور شدند علاوه بر خرید بذر، کود را نیز به صورت آزاد خریداری کنند‌.

جعفر آرزم یکی از عاملان فروش هندوانه در بازار نیز به ایسنا گفت: بذر هندوانه در سال‌های اخیر از چین و ژاپن خریداری می‌شود و با توجه به اینکه کاشت هندوانه دیمی است و در سال‌های اخیر شاهد کاهش بارش باران هستیم از کیفیت هندوانه‌هایی که در چاف و چمخاله تولید می‌شود، کاسته شده، اما با این وجود به دلیل اینکه مزارع ما ماسه‌ای هستند، باز هم کیفیت هندوانه‌های تولیدی در این منطقه از سایر استان‌های کشور بهتر است‌.

وی با بیان اینکه راه برون رفت از معضل کاهش قیمت هندوانه، صادرات آن است، افزود: ما نمی‌توانیم کل هندوانه‌های تولیدی در گیلان را در این استان و شهرهای مجاور به فروش برسانیم، زیرا عرضه بیش از حد محصول سبب کاهش قیمت می‌شود و نیاز است این محصول به کشورهای مجاور نیز صادر شود‌.

در ادامه هادی‌زاده رئیس جهاد کشاورزی چاف و چمخاله نیز اظهار کرد: یک هزار و ۲۰۰ هکتار باغ هندوانه در چاف و چمخاله وجود دارد که در هر هکتار ۱۸ تا ۲۰ تن هندوانه تولید می‌شود.

وی ادامه داد: در سال گذشته در هر هکتار زمین ۲۴ تن هندوانه برداشت شده است که امسال به دلیل اینکه بارش باران نداشتیم، شاهد کاهش حداقل پنج تنی هندوانه در هر هکتار بوده‌ایم‌.