لاریجانی:  می گویند لاریجانی نمی گذارد مسئله هسته ای در مجلس طرح شود، چون هاشمی و روحانی، او را رئیس مجلس کرده اند ؛ آیا این توهین نیست؟
لاریجانی:  می گویند لاریجانی نمی گذارد مسئله هسته ای در مجلس طرح شود، چون هاشمی و روحانی، او را رئیس مجلس کرده اند ؛ آیا این توهین نیست؟

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر آئین نامه ای تابش با بیان اینکه نمایندگان اجازه بیان نظرات خود را دارند، گفت: در جایی برخی عنوان کردند آقای لاریجانی نمی‌گذارد مسائل هسته‌ای مجلس مطرح شود، به این دلیل که آقای هاشمی رفسنجانی و آقای روحانی وی را رئیس مجلس کرده است، آیا این توهین به نمایندگان مجلس نیست.

به گزارش لنگرنیوز ، رئیس قوه مقننه خاطرنشان کرد: شما ممکن است رأی نداده باشید اما چه دلیلی دارد که اینگونه حرف بزنید یا در جای دیگری گفته‌اند سگ آقای احمدی نژاد و مشایی شرف دارد به اینها، آیا این جور صحبت درست است؛ حداقل من ” اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمد رسول الله” که گفته بودم لذا چطور ممکن است سگ یک نفر بر یک مسلمانی شرف داشته باشد، این روش اظهارنظر و گفتار درست نیست آنچه که واقعا مصلحت مجلس و باعث شرف مجلس ‌شود مطرح می‌کنم و از آن حمایت می‌کنم اما در غیر این صورت ممکن است مسئله‌ای دروغ باشد که من از آن حمایت نکرده باشم از این رو خواهش من این است که در این مسئله اساسی به گونه‌ای عمل کنید که شکافی در جامعه بوجود نیاید و اخلاقی باشد وگرنه در خصوص اظهارنظر آزادید.

به نوشته خانه ملت، محمدرضا تابش در نشست علنی امروز سه‌شنبه (۶ مردادماه) مجلس شورای اسلامی در تذکر آئین نامه‌ای خود گفت: براساس سوگند هیات رئیسه مبنی بر اجرای ماده ۱۸ آئین نامه داخلی، ماده ۲۴ بند ۱۱ در رابطه با حفظ شان مجلس، ماده ۷۹ در رابطه با اجازه توضیح و دفاع به نماینده، ماده ۱۰۴ در رابطه با رعایت ترتیب دستورات هفتگی و ماده ۱۱۳ وظیفه رئیس جلسه در قبال فردی که از موضوع خارج می‌شود که باید ۲ بار تذکر داده شود و در نهایت از نطق او ممانعت به عمل آورد که حجت الاسلام ابوترابی‌فرد رعایت این مواد را در جریان اداره جلسه نکرد.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برخی افرادی که شمشیر از رو بسته‌اند در خصوص موضوعی که در دستور هفتگی مجلس نیست، برخلاف آئین نامه مکونات قلبی خود را اعلام می‌کنند که رئیس جلسه باید با ۲ بار تذکر نطق آنها را قطع کند اما رئیس جلسه بعد از نطق ۲ مخالف توافقنامه هسته ای توضیحی داد که فاید‌ه‌ای نداشت.

وی در ادامه با بیان اینکه نقد و انتقاد پذیرفته است، اما نباید وحدت و انسجام ملی طبق فرمایش مقام معظم رهبری خدشه‌دار شود، گفت: در حین نطق یک نماینده به همکار دیگر توهین شد اما رئیس جلسه اجازه نداد به استناد ماده ۷۹ نماینده ای که مورد توهین قرار گرفته است، توضیحی ارائه کند و حتی به حضرتعالی هم اهانت شد که حق شماست بخواهید توضیح دهید یا ندهید.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور مجلس در ادامه با بیان اینکه انتظار داریم آئین نامه ملاک عمل هیات رئیسه باشد، عنوان کرد: در مجلس هفتم برای یک تذکر باید با رئیس مجلس وقت هماهنگ می‌کردیم در حالیکه اکنون فضای مجلس به قدری باز است که همه به راحتی می توانند اظهارنظر کنند که برهمین اساس باید اجازه توضیح به نماینده مورد توهین واقع شده داده شود.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر تابش با بیان اینکه در موضوع هسته ای آراء مختلف است، گفت: این حسن جامعه ما است که همه با دغدغه نسبت به موضوع هسته‌ای حساس هستند اما نکته‌ این است که رهبری فرمودند که در بررسی توافق هسته‌ای نباید انشقاق در درون ایجاد شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر اینکه در حین اظهار نظر باید احترام دیگران را حفظ کرد، گفت: اظهارنظر خوب است و کسی مانع این بحث نیست و بررسی موضوع در مجلس نیز حق مجلس است لذا موافق و مخالف بودن با آن ایرادی ندارد اما باید دقت کرد این مسئله تبدیل به یک اختلاف درونی نشود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه نمایندگان با اخلاق و متانت به انتقاد بپردازند و بی‌جهت نسبت به دیگران سوءظن نداشته باشند، بیان کرد: برخی نمایندگان نسبت به تاخیر در ارائه متن ترجمه شده توافق نامه هسته‌ای به علت تاخیر در ارائه آن دچار سوءظن شدند و احتمال دست بردن در آن را مطرح کردند، این در حالی است که اصرار مجلس بر این بود که در اسرع وقت وزیر در خصوص توافق نامه توضیح دهد که وی سه شنبه به مجلس آمد برای همین ایراداتی در متن ترجمه وجود داشت که ما گفتیم این اشکالات رفع شود که این کار انجام شد و متن را دیروز به مجلس ارائه کردند که بعد از تکثیر در اختیار نمایندگان قرار گیرد لذا درست نبود که در این زمینه ایجاد سوءظن شود.

دکتر لاریجانی در ادامه با بیان اینکه ایرادی ندارد که آقای کوچک زاده مسئله‌ای را در مجلس مطرح کند، گفت: اما متوجه نشدم منظور ایشان از سلطنت طلبانه خطاب به کار چه کسی بود و چه ویژگی‌‌ای در روند امور دیده اند که این صحبت را کردند یا در جای دیگری برخی عنوان کردند آقای لاریجانی نمی‌گذارد مسائل هسته‌ای مجلس مطرح شود، به این دلیل که آقای هاشمی رفسنجانی و آقای روحانی وی را رئیس مجلس کرده است، آیا این توهین به نمایندگان مجلس نیست.