خودرو با رفع تحریم‌ها ارزان نمی‌شود
خودرو با رفع تحریم‌ها ارزان نمی‌شود

مدیرعامل ایران خودرو از انعقاد قراردادی ۱۰ ساله با شرکت بنز خبرداد وگفت: رفع تحریم ها به کاهش قیمت خودرو منتهی نخواهد شد.

به گزارش لنگرنیوز، هاشم یکه زارع امروز در نشست خبری که به منظور اعلام جزئیات همکاری ایران خودرو با شرکای خارجی برگزار شده بود، در پاسخ به پرسش تسنیم در مورد جزئیات همکاری این شرکت با شرکت رنو اظهار داشت: شرکت رنو یکی از شرکای اصلی ما در همکاری‌های بین المللی به شمار می آید البته این شرکت هم اکنون در قالب شرکت رنو پارس با ایران خودرو و سایپا همکاری می‌کند.

وی با بیان اینکه قرار بود براساس مذاکرات قبلی ۲۰۰ هزار دستگاه ال۹۰ توسط سایپا و ۱۵۰ هزار دستگاه توسط ایران خودرو و ۱۵۰ هزار دستگاه توسط رنو پارس تولید شود، افزود: در مجموع براساس توافقات گذشته قرار بود ۵۰۰ هزار دستگاه ال۹۰ در داخل تولید و راهی بازار شود اما این موضوع اجرایی نشد.

مدیرعامل ایران خودرو با اشاره به اینکه براساس توافقات قبلی باید سرمایه گذاری‌های مشترکی توسط شرکت رنو در ایران انجام می‌شد، گفت: به اعتقاد من صرف گرفتن یک دفتر در ایران سرمایه گذاری نیست. بلکه باید شرکت به صورت مستقیم در ایران سرمایه گذاری نماید.

یکه زارع در ادامه صحبت‌های خود افزود: در شرایط فعلی همکاری خود را با شرکت رنو در قالب شرکت رنو پارس قطع کرده‌ایم و به صورت مستقیم با این شرکت در حال مذاکره‌ایم. در قراردادهای جدید با این شرکت چارچوب‌های جدید خود را اعلام کرده‌ایم و قرار شده دو خودروی کپچر و کولیو۴ همکاری رنو در کشور تولید شود.

وی با اشاره به اینکه در روند مذاکرات خود با رنو برای اقشاری که خودروی ارزان قیمت می‌خواهند هم سرمایه گذاری‌های خوبی انجام می شود، گفت: به عنوان نمونه در آینده قرار است ۱۵۰ هزار دستگاه خودروی کوئد در کشور که هم اکنون در بازار هند عرضه می شود هم با همکاری رنو در کشور تولید شود.

مدیرعامل ایران خودرو اضافه کرد: ممکن است شرکت رنو در آینده به عنوان یکی از شریک‌های اصلی با ایران خودرو جایگزین پژو شود.

*خودرو ارزان نخواهد شد

یکه زارع در رابطه با ابهامات افزایش قیمت خودرو که این روزها در سطح بازار مطرح می‌شود نیز به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: در شرایط فعلی دولت به سمت ثبات قیمت ارز حرکت می‌کند که به نظر می‌رسد در آینده با ثبات قیمت دلار واحدهای تولیدی فعال و رونق در سطح بازار بوجود آید.

وی با اشاره به اینکه در شرایط رونق توان خرید مردم افزایش خواهد یافت، افزود: من اعتقاد دارم کلا کاهش قیمتی در بازار خودرو ایجاد نخواهد شد.

مدیرعامل ایران خودرو اضافه کرد: در شرایط تحریم عوامل مختلفی باعث شد تا قیمت‌ها افزایش پیدا کند اما با رفع تحریم‌های بین المللی درصدهای دیگری به قیمت تمام شده خودرو اضافه شده که این موضوع در نهایت به ارزانی قیمت‌ها منتهی نخواهد شد.

یکه زارع توضیحات بیشتر مواضع ایران خودرو درمورد قیمت خودرو را به جلسه آینده موکول کرد.

وی شرکت فولکس واگن را یک شرکت بزرگ آلمانی و مقتدر  عنوان کرد و افزود: فولکس می تواند یک شریک خوب برای ایران باشد و در مذاکرات هیات آلمانی نیز با این شرکت تعاملاتی را انجام داده ایم.

*جزئیات همکاری ایران خودرو با شرکت بنز و فولکس  واگن

یکه زارع در ادامه این نشست خبری با اشاره اینکه بعد از مذاکرات هسته‌ای دور جدید سفر هیأت های اقتصادی به کشور آغاز شده است، اظهارداشت: هیأت آلمانی اولین گروهی بودند که بعد از توافقات به ایران سفر کردند و از علاقمندی خود برای حضور در بازار ایران سخن گفتند. البته در طی روزهای آینده هیأت فرانسوی هم به ایران خواهد آمد.

وی با بیان اینکه این شرکت هم اکنون با شرکت های رنو ، پژو و سوزوکی همکاری می‌کند در رابطه با همکاری ایران خودرو و شرکت بنز به ارائه توضیحاتی پرداخت و افزود: شرکت بنز به دلیل تحریم های بین المللی ایران را ترک کرد اما اخیراً در حال مذاکراتی برای گسترش همکاری های خود با خودروسازان ایرانی تمام قد حاضر شده است.

مدیر عامل ایران خودرو اضافه کرد: قرار است ظرف ۲ تا ۳ ماه آینده دفتر بنز در ایران فعالیت خود را آغاز نماید. در کنار این موضوع بنز براساس یک قرارداد ۱۰ ساله ای با ایران خودرو در تولید خودروهای تجاری فعالیت خود را آغاز خواهد نمود.

یکه‌زارع با اشاره به اینکه در این قرارداد ۱۰ ساله تولید کامیون، اتوبوس و ون  هدفگذاری شده است، گفت:  همچنین بنز آمادگی دارد ۳۰ درصد از سهام ایدن که در تبریز موتورهای بنز را تولید می کند را خریداری کند البته در کنار این بنز با شرکت محور خودرو نیز که تولیدکننده اکسل است همکاری می کند.

وی در رابطه با همکاری ایران خودرو با شرکت بنز در تولید خودروهای سواری هم گفت: به زودی در تولید خودروهای سواری هم قراردادی ۵ ساله میان ایران خودرو و شرکت بنز منعقد خواهد شد. براساس این قرار داد شرکت بنز ۵۰ درصد سهام شرکت ستاره ایران که وارد کننده رسمی خودروهای بنز است را خریداری می کند و شرکت تاپ خودرو هم به زودی در عرضه و تولید خودروهای بنز در ایران فعالیت خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه سیاست ایران خودرو در همکاری های بین المللی ساخت داخل و ایجاد مرکز تحقیقات مشترک است، تصریح کرد: هنوز تصمیمات نهایی در شراکت ایران خودرو با فولکس واگن اتخاذ نشده است و  اگر همکاری قطعی شد فولکس خود در آینده این موضوع را اعلام خواهد کرد.

 *پژو باید پاسخگوی رفتار غیرمنطقی خود باشد

مدیر عامل ایران خودرو در خصوص چگونگی قرار جدید این شرکت با شرکت پژو که ضررهای زیادی به آنها وارد کرده بود ، اظهارداشت: به محض ورود فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه جلسه ای در وزارت صنعت معدن و تجارت برگزار می شود که بنده هم در آن جلسه حضور خواهم داشت اما تا جایی که بنده اطلاع دارم هیچ مقام خودرویی همراه با وزیر امور خارجه به ایران نخواهد آمد.

وی با اعلام اینکه حدود فروش ۲۲ درصد از کل محصولات  پژو در بازار ایران به فروش می رسد، تصریح کرد:  بازار ایران یک بازار جذاب برای هر شرکتی و از جمله پژو است اما آنها پس از اعمال تحریم‌های بین المللی ناجوانمردانه بازار ایران را ترک کردند.

یکه زارع  اضافه کرد: در طول یک سال گذشته مذاکرات خوبی را با پژو  انجام داده‌ایم که امیدوارم با حفظ حقوق خود به نتایج مناسبی برای توسعه همکاری ها دست پیدا کنیم. البته در حال حاضر تا حدودی مذاکرات انجام شده و قرار است یک شرکت تولیدی در ایران با سهام ۵۰ -۵۰ ایران خودرو و پژو تأسیس و به تولید محصولات مشترک و صادرات ۳۰ درصد اقدام نماید.

به گفته مدیر عامل ایران خودرو، پژو باید نسبت به رفتار گذشته خود پاسخگو باشد به نحوی که ما به راحتی رفتار ناجوانمرانه آنها را فراموش نمی کنیم. در حال حاضر هم نباید مطمئن باشد قراردادش با ایران خودرو امضا خواهد شد. به اعتقاد من اگر این قرارداد امضا شود پژو دیگر شریک اول ایران خودرو نخواهد بود.

وی با اشاره آسیب های خروج  شرکت پژو بر بازار خودروی ایران، اظهارداشت: هنوز به مرحله دریافت غرامت از شرکت پژو نرسیده‌ایم و  باید با کار کارشناسی عدد و ارقام خسارت وارده این شرکت مشخص و به صورت ارزی دریافت شود. به محض جمع بندی عدد غرامت  آن را اعلام خواهیم کرد.

یکه زارع در مورد استقرار کارشناسان پژو در ایران خودرو هم گفت:کارشناسان پژو در این شرکت رفت و آمد می کنند حتی قطعه‌سازانی که شرکای پژو هستند با قطعه سازان پژوی در ایران خودرو  جلسه برگزار می کنند این موضوع طبیعی است اما من استقرار کارشناسان پژو در این شرکت را تکذیب می‌کنم آنها کلاً در رفت و آمد هستند حتی حضور کارشناسان فولکس واگن هم در این شرکت بعید نیست.

وی با اشاره به اینکه با گسترش همکاری ایران با شرکت های خارجی بازار خودروی ایران برای چینی ها تنگ تر خواهد شد، تصریح کرد: چین در شرایط تحریم توانست با ورود خودروهای ارزان قیمت خود به داخل، بازار خوبی را در ایران داشته باشد اما به لحاظ کیفیت محصولات چینی به هیچ عنوان قابل رقابت با محصولات اروپایی نیست.

یکه زارع اضافه کرد: ایران خودرو فقط ۵ درصد از سهم تولید خود را به چینی ها اختصاص می دهد زیرا هم اکنون اوضاع فرق کرده و آنها باید در خدمات پس از فروش اقدامات مناسب تری را در سطح بازار انجام دهند.

*فرش قرمز برای خودروسازان خارجی پهن نمی‌کنیم

وی با اشاره به اینکه ما برای هیچ خودروسازی فرش قرمز پهن نمی کنیم، گفت:در قراردادهای جدید خود با خودروسازان خارجی بسیار با دقت عمل خواهیم کرد به نحوی که طرف خارجی باید بداند در قراردادها نباید به راحتی خلف وعده کرده و  بازار ایران را ترک کند.حتی باید منافع آنها هم از خروج از بازار ایران دچار مشکل شود.

یکه زارع اضافه کرد: در همکاری خود با شرکای خارجی خودورهای مختلفی را تولید خواهیم کرد و البته بیشترین نیاز بازار خودروهایی با قیمت ۲۵ تا ۳۵ میلیون تومانی است  که در تلاشیم با طرف خارجی به گونه ای همکاری  کنیم که نیاز مصرف کنندگان ایرانی متوسط جامعه تامین شود.

یکه زارع در ادامه این نشست خبری با اشاره به اینکه همکاری ما با شرکای خارجی در تولید محصولات به دو صورت خواهد بود، گفت:  نخست تولید خودروهای تیراژ بالا با سطح تولید ۱۰۰ هزار دستگاه و سپس تولید کم تیراژ  حدود ۵ تا ۱۰ هزار است. البته تأکید می کنم که شرکای خارجی باید اقدام به سرمایه گذاری مشترک در تولید خودروهای پر تیراژ کنند. در کنار این موضوع نباید از اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی غافل شویم.

وی با انتقاد از آغاز پروژه فیس لیفت تندر ۹۰، افزود: اگر من آن زمان مدیرعامل ایران خودرو بودم، هیچگاه این پروژه را آغاز نمی کردم ولی به هر حال، پیش از ورود من کار شروع شده و تا آخر سال هم فیس لیفت تندر ۹۰ به بازار عرضه می شود.

مدیرعامل ایران خودرو با اشاره به اینکه هر محصولی که بازار عرضه می شود حداکثر عمری دارد، تصریح کرد: ایران خودرو در صدد است در راستای جمع اوری برخی از خطوط تولید محصول پژو ۴۰۵ را در سال ۹۶ از رده خارج کند.