حاضر بودیم بابک زنجانی بگوید که این پولها در فلان جاست، اما اصلا معلوم نیست که پولها کجاست /  جزئیات ماجرای دکل نفتی گمشده
حاضر بودیم بابک زنجانی بگوید که این پولها در فلان جاست، اما اصلا معلوم نیست که پولها کجاست /  جزئیات ماجرای دکل نفتی گمشده

وزیر نفت گفت: بزرگترین وظیفه ملی این وزارت احیای سهم ایران در بازار های جهانی است .

به گزارش لنگرنیوز ، مهندس زنگنه در برنامه نگاه یک افزود: با فرایندی که باید طی شود ، می توان گفت که در اواخر آبان یا آذر بتوانیم شاهد رفع همه تحریم ها باشیم ، تحریم هایی که در صنعت نفت اثر گذار بوده بخشی بخاطر فروش نفت و کمیت آن، حمل و نقل ،بیمه ها و جابجایی و تصرف ما در پول بوده است .

وی افزود : با رفع تحریم ها ما شروع خواهیم کرد به احیا سهم خودمان در بازار نفت که حدود بیش از ۱میلیون بشکه نفت در روز است.

زنگنه افزود : پولهای بلوکه شدن ایران نزد کشورهای خارجی چند دسته هستند ، پولهایی که در حسابهای بانک مرکز ی است اما در کشورهای دیگر بلوکه شده است ( پول حاصله از فروش نفت ازسوی شرکتهای نفتی که توسط دیگر کشورها بلوکه شده) در ژاپن و کره وهند موجود است .
بخشی دیگر پولهایی است که اصلا به حساب بانک مرکزی نیامده است مثل ۶ میلیارد دلاری که در حسابهای یورویی در هند وجود دارد که بعد از تحریم ها قرار است به حساب خزانه واریز شود، بخشی هم دارایی های خود شرکت نفت است که بلوکه شده که نزدیک به ۲ و نیم میلیارد دلار است. این یکی دوهفته کسانی به دنبال بابک زنجانی سازی بودند که قبح زنجانی اصلی را بشکنند ولی پولهای ما در نزد بانک اماراتی است و هیچ گونه شبهه ای در آن نیست ولی متعلق به بانک مرکزی است و بعد از رفع تحریم ها هم به خزانه واریز خواهد شد.

زنگنه ادامه داد: در کشورهای اروپایی پولهای بلوکه شده ای هست که بیشتر آنها متعلق به شرکت نفت است، در ایتالیا و یونان و انگلیس داریم که دو نیم میلیارد دلار است .

وی افزود : پولهای بلوکه شده ما در خارج به حساب شرکت دولتی عماراتی است نه یک شخص خاص و باید بگویم وضعیت این پولها با پولهایی که نزد بابک زنجانی بوده متفاوت است ، ما حاضر بودیم بابک زنجانی بگوید که اصلا این پولها در فلان جاست اما اصلا معلوم نیست که آن پولها کجاست .
وی ادامه داد: برخی برای راه اندازی جنگ روانی اقدام به ساخت اسامی مختلفی همچون  میم خ میم ر می کنند و دلیل اینست که قبح عملیاتی که در ارتباط با بابک زنجانی انجام شده بشکنند.

زنگنه گفت: اگر کسی گلایه ای دارد باید از طریق قوه قضاییه آن رابیان کند .

وزیر نفت ادامه داد: ماهانه موفق به وارد کردن۷۵۰ میلیون دلار از طریق ژنو بود که بخشی از پولهای قفل شده بوده است.

وزیر نفت افزود : از بین پولهای بلوکه شده حدود ۵٫۳ دهم میلیارد دلار در امارات و ژاپن و کره متعلق به بانک مرکزی بوده اما پولهایی که در هند قفل شده به حدود ۶ میلیارد دلار مربوط به دولت است .

وی درباره موضوع دکل نفتی هم گفت : یک دکلی به مبلغ ۸۸ میلیون دلار توسط یک شرکت خریداری می شود به نام تاسیسات دریایی که این شرکت نیمی متعلق به صندوق بازنشستگی نفت است ونیمی دیگر متعلق به تعاونی بازنشستگی ناجا وپرسنل عادی در آن سهیم هستند ، اما جالب است که بگویم شرکت خریدار این دکل کلا ۲۰ روز از عمرش می گذشت که اقدام به این خرید کرد و چند روز قبل از خرید این دکل از شرکت آرژانتینی دکلی می خرد به مبلغ ۶۶ میلیون دلار و بعد اقدام به فروش همان دکل می کند به مبلغ ۸۸ میلیون دلار، و جالب تر اینکه در روز معامله قرار داد تحویل دکل امضا می شود اما دکلی تحویل داده نمی شود و بعد از آن ۲۰ درصد از پول پیش پرداخت می شود بعد از مدتی هم شرکت اولیه صاحب دکل ( فروشنده ) قرار دداد را فسق می کند به دلیل اینکه پولی به او پرداخت نمی شود از طرف شرکت تاسیسات دریایی اما از طرفی تمام ۸۸ میلیون دلار را به حساب شرکت واسطه واریز می کنند به این ترتیب شرکت آرژانتینی فرروتونا دکل را برمی دارد و می رود این بود تمام ماجرا.

وی افزود : بدون شک مقصر اصلی داخلی ها هستند که باید به پرونده شان رسیدگی شود .

زنگنه تولید نفت کشور زمان پیش از تحریم ها را ۲٫۳ میلیون بکشه در روز اعلام کرد و ادامه داد : بعد از تحریم حدود یک میلیون بشکه کاهش پیدا کرد .

زنگنه ادامه داد : ما بدنبال آن هستیم که روزانه پانصد هزار بشکه در روز به تولید نفت خام کشور اضافه کنیم .

فکر می کنم اوپک عاقل تر از آنست که برای افزایش تولید ما جایی باز نکند، در غیر این صورت ممکن است برای مدتی قیمتها افت داشته باشد که در این حالت دیگران بیشتر از ما ضرر خواهند کرد زیرا تولید ما ثابت و صادراتمان روبه به افزایش است .

وزیر نفت گفت: کسانی که گمانه زنی میکنند که ایران نمی توانند تولید خود را افزایش دهد بهتر است بنشینند و نگاه کنند زیرا ما از زمانی که بخواهیم میتوانیم افزایش تولید روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت را داشته باشیم . ما همه ۲۳ میدان نفتی که در پارس جنوبی داریم ظرف مدت ۳ سال به پایان خواهیم رساند .

وی در خصوص برنامه های وزارت نفت برای جلو گیری از خام فروشی هم گفت : برنامه ای داریم که تمام یک میلیون بشکه افزایش نفت کشور در داخل کشور فراورش شود ( ۳۶۰ هزاربشکه در پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۱۲۰ هزاربشکه در پالایشگاه شیراز و ۴۸۰ هزار بشکه در هشت پالایشگاه و ۶۰ هزار بشکه در سیراف ) و برای گاز هم باید واحدهایی که خوراک پتروشیمی تولید می کنند احداث شود .

زنگنه ادامه داد : برای نفت خام هم حدود ۷۰ میلیارد دلار طرح تعریف کرده ایم که تولید ما را ۳ برابر خواهد کرد.

وی افزود : ما صادرات گاز به کشورهای همسایه را در اولویت داریم و حتی اینکه با صادرات ال ان جی می توانیم درآمد مان را بالاتر هم ببریم.

وی گفت : ما پیشترها علایق خود را بیان کردیم و گفتیم که افزایش تولید نفت و گاز خود رابالا می بریم زیرا بدنبال این هستیم که علاوه بر راه انداختن کار خود ، ایجاد اشتغال برای جوانان کنیم.