کسی با شغل خبرنگاری نمی‌تواند امرار معاش کامل کند
کسی با شغل خبرنگاری نمی‌تواند امرار معاش کامل کند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: حال و روز خبرنگاران به‌لحاظ اقتصادی خوش نیست؛ کسی با یک شغل خبرنگاری نمی‌تواند امرار معاش کامل کند.

به گزارش لنگرنیوز ، علی ربیعی در نخستین نشست روزنامه‌نگاران، نیازهای حرفه‌ای و مسائل اجتماعی اظهار کرد: من خودم روزنامه‌نگار بودم و می‌دانم مسائل خبرنگاران و روزنامه‌نگاران هم در لایه مطبوعات و هم در لایه مسائل اجتماعی جاری است.

وی ادامه داد: در مورد بیکاری روزنامه‌نگاران و امنیت شغلی نتوانستیم به نظام تأمین اجتماعی درازمدت دست پیدا کنیم. تلاش ما بر این شد که در ارتباط با نشریات خصوصی ۱۰۰ درصد و دولتی ۵۰ درصد یارانه حق بیمه اختصاص دهیم و ما می‌خواهیم این بحث را دنبال کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: بحث نظام طبقه‌بندی مشاغل باید از یک نظام خاص روزنامه‌ای تبعیت کند. ما بحث‌های مختلفی با دستگاه‌های مربوط در حوزه حرفه خبرنگاری داشتیم، از جمله بحث نظام آموزش روزنامه‌نگاری با وزارت ارشاد و مباحثی با سازمان فنی و حرفه‌ای که در این جهت استانداردهایی را با همکاری وزارت ارشاد آماده خواهیم کرد. در مجموع مسائل امنیت شغلی، بیمه‌ای، آموزشی و کمک‌هایی که دولت به همه اقشار می‌کند در این حوزه نیز باید پیگیری شود.

ربیعی با اشاره به “از سختی کار روزنامه‌نگاران صدا و سیما نیز مطلع هستم” خاطرنشان کرد: در مجموع حال و روز خبرنگاران از لحاظ اقتصادی خوش نیست و معمولاً کسی با یک شغل خبرنگاری نمی‌تواند امرار معاش کامل کند، امید است به‌مناسبت این روز بتوانیم به تکلیف خود و رئیس‌جمهور در این حوزه عمل کنیم؛ مهمترین دغدغه من این است که چه‌کاری می‌توانم برای خبرنگاران انجام دهم.