موزه ابریشم به زودی در لنگرود راه اندازی می شود

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت : موزه ابریشم بزودی در استان گیلان و در شهرستان لنگرود با همکاری سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری راه اندازی می شود تا این صنعت قدیمی که ریشه در تاریخ ایران دارد و از ملزومات البسه و فرش محسوب می شود به رویت نسل جدید برسد.

به گزارش لنگرنیوز ، علی اصغر داداش پور روز چهارشنبه در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز گیلان که با همراهی جمعی از مدیران و معاونان مرکز توسعه نوغانداری کشور مستقر در استان گیلان انجام شد؛ اظهار داشت: این مرکز با رویکرد احیا به نوغانداری به عنوان یکی از مشاغل کهن پر بازده و مفید نگاه می کند.
وی اظهارداشت : دولت دنبال این است که با تغییرات ساختاری که در نوغانداری کشور ایجاد کرده است بار دیگر این صنعت را احیاء کند و صنعت ابریشم که موضوعی تجاری است بدون نگاه درآمدی بازسازی شود.
وی خاطرنشان کرد : نگاه ما این است که مردم تشویق شوند و با اطلاع رسانی از جامعه عشایری ، روستایی و شهری به عنوان ظرفیت های صنعت ابریشم استفاده شود، پرورش ابریشم به یکی از مشاغل که همزیستی مصالمت آمیزی با زندگی شهری دارد می تواند در زندگی شهری توسعه یابد و هم به عنوان منبع کسب درآمد و هم مواد اولیه مورد نیاز صنعت ابریشم را تامین کند.
داداش پور یادآورشد : در سال های گذشته بخشی از فرصت ها در صنعت ابریشم از دست رفته است و با نگاه جدید سعی می شود که از ظرفیت های موجود به درستی و در حد وسیع استفاده شود.
رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت : ما بدنبال این هستیم که بتوانیم برنامه محور حرکت کنیم و در این رابطه برنامه پیشنهادی نوغانداری برای مدت پنجساله با افق ده ساله تهیه شده است که این برنامه بصورت نهایی به وزارت جهاد کشاورزی ارایه می شود که با اصلاح آن بتوانیم به پیش بینی ها و هدفگذاری های در این زمینه دست پیدا کنیم .
داداش پور با اشاره به اینکه اداره و نوسازی ابریشم توسط مردم باید صورت گیرد افزود :در این طرح منابع مالی و نهاده های کشاورزی از طریق دولت تعیین می شود تا نهاده های پربازده و براساس دانش های نوین با حمایت دولت فراهم شود.
وی یادآورشد : در سفر رییس جمهوری به استان گیلان پیشنهاداتی مطرح شد از جمله تولید یک میلیون نهال توت اصلاح شده با کاشت قلمه در بهمن ماه سال جاری که سال آینده در قالب نهال های یک ساله بین مردم توزیع می شود.
وی تصریح کرد : این قلمه ها به عنوان نهال با همکاری شرکت سهامی کرم ابریشم در فضاهای خالی موجود با هدف اصلاح درختان توت و ایجاد توتستان های جدید بین مردم توزیع خواهندشد.
وی اظهارداشت :در دیدگاه جدید تاکید بر ظرفیت های موجود برای احیا و اصلاح باغات جدید و کشت نهال در حواشی و در اراضی شیب دار است که این کار مستلزم قرار دادن نهال های جدید در اختیار مردم می باشد.
وی ادامه داد : این مرکز بدنبال وارد کردن فناوری های جدید توت که در جهان از آن استفاده می کنند است تا در فضای جدید افزایش بهره وری با کشت درختان پر بازده فرصت های جدیدی ایجاد شود .
داداش پور گفت : طی چند روز گذشته از منابع وزارت جهادکشاورزی یک میلیارد تومان تامین و برای حل بخشی از مشکلات کارکنان شرکت ابریشم و بخشی از هزینه های مردم که پیله تولید می کردند پرداخت شده است.
وی تصریح کرد : با استفاده از شبکه های غیردولتی صاحب صلاحیت بخش کشاورزی که دارای مجوز لازم برای تولید نهال و تخم نوغان هستند در آینده امور نوغانداری به مردم واگذار خواهدشد و این مرکز با تولی گری در حوزه قیمت تضمینی ،کنترل تعرفه ها ، موضوعات آموزش ترویج و دانش افزایی نقش ایفا خواهد کرد تا انگیزه های مردم افزایش یابد.
وی با اشاره به در دستور کار قرار داشتن احیای صنعت ابریشم در سایر استان ها نظیر کرمان متذکر شد : در ۱۶ استان کشور پرورش کرم ابریشم وجود دارد که سه استان گیلان ، مازندران ، گلستان و خراسان رضوی از مهمترین استان های دارای پرورش نوغانداری بشمار می روند.
وی خاطرنشان کرد : تغییر در باورها و نگرش ها با استفاده از رسانه های گروهی به منظور ایجاد تغییر در رفتار در دستور کار ما قرار دارد تا منجر به ارتقای رفتارکار حرفه ای کشاورزی در این بخش شده و نوغانداری به عنوان یک شغل مکمل و جانبی در کنار سایر مشاعل انتخاب شود.
وی ایجاد همراهی و همزیستی مصالمت آمیز بین نوغانداری و سایر مشاغل کشاورزی را به منظور فراهم کردن کشاورزی چند کارکردی را از اهداف مرکز توسعه نوغانداری دانست.
وی همچنین هم افزایی بین دستگاههای اجرایی مسوول مانند گردشگری را یکی دیگر از وظایف این مرکز ذکر کرد و یادآورشد : به دنبال تقویت و رونق زنجیره تولید و افزایش ارزش کرم ابریشم هستیم و در این زمینه از بافندگان حوزه این صنعت با همکاری سایر دستگاههای اجرایی حمایت می شود و تا مردم به این صنعت تشویق شوند .
رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت : موزه ابریشم بزودی در استان گیلان و در شهرستان لنگرود با همکاری سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری راه اندازی می شود تا این صنعت قدیمی که ریشه در تاریخ ایران دارد و از ملزومات البسه و فرش محسوب می شود به رویت نسل جدید برسد.
وی ترویج فرهنگ تولید پیله تر ابریشم ،همراهی دستگاهها ، تامین منابع ،شناسایی درست وضعیت موجود را امری مهم در احیا نوغانداری کشور و امیدواری دو باره مردم ذکر کرد افزود : اصلاح ،بازسازی نوسازی و ارایه الگوهای جدید پرورش کرم ابریشم در فضاهای بسته از برنامه این این مرکز است تا در طول سال محصولات مختلفی در این زمینه برداشت شود.
وی خاطرنشان کرد : مرکز توسعه صنعت نوغانداری کشور با انتقال دانش فنی از طریق کشورهایی که از این دانش برخودارند بدنبال فراهم کردن زمینه های سرمایه گذاری در کشور است.
به گفته وی درحال حاضر ایران جزء ۱۶ کشور عضو کمیسیون بین المللی نوغانداری که در راس آن کشور هندوستان قرار دارد می باشد و رتبه ایران در این کمیسیون ششم و در بین کشورهای تولید کننده جهان رتبه هشتم را دارد .
وی با تاکید بر لزوم استفاده از فناوری های نوین گفت : تغییر رفتار برای ترویج دانش فنی صنعت ابریشم نیازمند دانش رسانه ای است و این آمادگی وجود دارد که در رونق این صنعت از همه فضاهای رسانه های مختلف استفاده کرد.
وی تاکید کرد : باید از ظرفیت متخصصان ،نمایندگان محترم مجلس ، همه مسوولان در توسعه بخش نوغانداری استفاده کرد تا با نگاه ترویجی در احیای این صنعت بهره وری و تغییر در رویکردها افزایش یابد.
به گفته وی برای احیای این صنعت ،احداث و نوسازی صنایع جانبی ابریشم کشی به عنوان صنایع خانگی در وضع موجود و کشور نیازمند حمایت های خاص و اعتماد سازی است.
وی یادآورشد : امسال کشاورزان بدون واسطه هرکیلوگرم پیله تولیدی خود را ۵۰ هزار ریال بیشتر از قیمیت تصمینی فروختند و ما در تلاش هستیم که قیمت تضمینی به قیمت توافقی نزدیک شود.