سردار سلیمانی:جامعه بدون ایثار، فاقد حیات و حرارت است

همایش دفاع مقدس، شهدا و ایثارگران در حاشیه جشنواره فرهنگی اقتصادی کرمان در برج میلاد تهران با حضور سردار حاج قاسم سلیمانی، پورمحمدی وزیر دادگستری، رزم حسینی استاندار کرمان و جمعی از مسئولان و نمایندگان استان کرمان برگزار شد.

کد خبر : 32810
تاریخ انتشار : پنجشنبه 22 مرداد 1394 - 15:30

به گزارش لنگرنیوز ، سردار حاج قاسم سلیمانی یکی از سخنرانان این همایش بود. بر اساس آنچه خبرآنلاین گزارش داده، او در این مراسم گفت: به همه کسانی که در برگزاری این هفته زحمت کشیدند بخصوص برادر عزیزم جناب رزم حسینی که شهید زنده هستند، یاسر سلیمانی، فرزند شهید مزاری و دیگران خسته نباشید می گویم. وی افزود: من نمی توانم از کرمان نام ببرم بدون توجه به سیستان و بلوچستان و هرمزگان. چون لشکر ثارا… که به نوعی نماد سلحشوری خطه شرق کشور است اجتماعی است از مردان دلاور این سه استان.

وی تصریح کرد: کرمانی ها افتخار می کنند که شخصیتی مثل شهید میرحسینی نه قائم مقام لشکرشان که فرمانده واقعی لشکرشان بود. کرمانی ها افتخار می کنند به شهید حاجبی که حرارت حقیقی معنوی لشکر ثارا… بوده از هرمزگان. کرمانی ها افتخار می کنند به شهید فرخی که وقتی خون از بدنش جاری شد روی قایق ایستاد و به من گفت حقم را ادا کردم و او از بندرعباس بود.

سردار سلیمانی اظهار داشت: از هر دیدگاه و هر سلکی و هر شاخصه فرهنگی باشیم، جامعه بدون ایثار یک جامعه بدون حرارت و حیات است. جامعه بدون ایثار بدون نور و روشنایی است. ایثار فقط در جان دادن و جان باختن نیست. بلکه ایثار در همه سطوح جامعه پیدا می شود و به یک جامعه معنا و مفهوم حقیقی می بخشد. فرمانده سپاه قدس با اشاره به اهمیت کرمان گفت: کرمان از بخش های اساسی جامعه ایرانی است. معمولا دو خصیصه کرمانی ها مشهور و یک خصیصه مجهول بود. اگرچه کرمان در این خصیصه هم یک سابقه ارزنده و درخشانی دارد. در افتادگی و محجوب بودن و کم ادعا بودن کرمان زبانزد است و از طرف دیگر کریم بودن کرمانی ها هم زبانزد است اما از سلحشوری کرمانی ها کمتر گفته شده است.

وی ادامه داد: جغرافیا اثرش بر روح و روانش بر شکل گیری ساختار روحی انسان مهم است. کرمان هم همین اثرگذاری را در جامعه خودش داشته است.

وی ابراز داشت: یک حادثه مهمی به عنوان جنگ تحمیلی اتفاق افتاده است و ملت ما را تهدید می کرد. حادثه های سختی مثل حادثه حلبچه نمونه های اقدامات یک انسانی بود که از گرگ بدتر بود. چنین فردی با چنین خلق و خوی خطرناکی به ایران حمله کرد.

سلیمانی افزود: در زمان جنگ جمعیت کرمان در سال ۶۷ تقریبا یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بوده است. اگر ۴۵ درصد جامعه را قشر محترم بانوان و ۱۵ درصد هم نوجوانان زیر ۱۴ سال و پیران بالای ۷۰ سال تلقی کنید، ۶۰۰ هزار نفر قابلیت حضور در جبهه را داشتند. از این جمع ۶۰۰ هزار نفری آنطوری که برادر عزیزم جناب آقای حسنی سعدی گفتند ۱۲۰ هزار نفر فقط از استان کرمان روانه جنگ شدند. از این جمعیت قریب به ۲۶ هزار نفر ایثارگرند.

وی یادآور شد: در جنگ تقریبا اداره عمومی جنگ منهای بخش های تخصصی جنگ مثل خرید تسلیحات، بیش از ۹۰ درصد توسط مردم ارائه می شد. این جنگ از استثنایی ترین حوادث در دنیا بوده است. یک جامعه ای که از ۶۰۰ هزار نفر که قابلیت حضور در جنگ داشته ۱۲۰ هزار نفر ایثارگر داشته باشد و بعد خودش اداره جنگ را برعهده بگیرد استثنایی است. همه جای کشور ما اینگونه بود.

وی ادامه داد: من یادم هست در گیلان غرب بودیم که کاروان هایی از جیرفت آمده بودند و آنقدر مرکبات آوردند که خرمن های بزرگی از میوه ایجاد شده بود. از مناطق محروم به جبهه کمک ارسال می شد. از منطقه محروم زابل که واقعا خودش مرکز محرومیت است کاروان هایی به سمت جبهه می آمد که آدم متحیر می شد. جبهه را اداره می کردند.

فرمانده سپاه قدس گفت: در خانه یکی از علمای کرمان نوجوانی کم سن و سال بود، فرمانده گردان به امام جمعه گفت فرزند شما به درد جبهه می خورد و آن امام جمعه گفتند سنش پایین است ولی چون تو گفتی اجازه می دهم.

سردار سلیمانی اذعان کرد: جامعه ای که ایثار در آن حاکم شود یک جامعه پیروز و سربلند است و این جامعه هرگز شکست نمی خورد و در هیچ حصار و تهدید و در هر تهاجمی شکست نمی خورد و آن چیزی که فکر تهاجم را در ذهن دشمنان ما محو کرد همین ایثارگری بود.

وی ابراز داشت: نقش کرمان در آزاد کردن این سرزمین و دفع این تهاجم چه بود؟ از ۱۲ عملیات تا ۱۳ عملیات مهم که ما داشتیم که از یک ویژگی خاص برخوردار بودند، ۵ تا از این عملیات ها پایان بخش تهاجم و اشغال کشور ما بودند این ها تقریبا بر همه اراضی اشغالی ما پایان دادند. در همه این ۵ عملیات بزرگ استان کرمان در قالب لشکر ثارا… پیشتاز بود. در عملیات هایی که تعقیب دشمن بود کرمان پیشتاز بود. در جلوه های برجسته ای که افتخار ملی شد، این جلوه ها در جمع رزمندگان کرمانی بالا بود.

سردار سلیمانی اظهار داشت: ما افتخار می کنیم شهسواری مال ما بود. شهسواری که با دست های بسته در محاصره دشمن فریاد زد مرگ بر صدام ضد اسلام. این خیلی ارزش دارد و قابل قیمت گذاری نیست. ما افتخار می کنیم میرحسینی مال ما بود. انسانی که به تنهایی یک لشکر بود. وقتی در تنگنای جنگ در طول این خط جنگی که بعضی وقت ها جنازه ها و مجروحین و زنده ها آنقدر در هم تنیده بود و قابل تفکیک نبود، وقتی صدای میر حسینی شنیده می شد مثل این بود که یک لشکر وارد می شد. افتخار می کنیم که حسین عالی مال ماست. او نوجوان بود. ما افتخار می کنیم که علی حاجبی مال ماست. جلوه زیبای ارزشمندی که در خلوص بی همتا بود. ما افتخار می کنیم که مغفوری امروز قبرش امامزاده شهر ماست، مال ماست و در هیچ شبی نافله شب او قطع نمی شد. ما افتخار می کنیم به مغفوری که در حفظ بیت المال موقع وضع حمل همسرش برای انتقال او از موتورسیکلت سپاه استفاده نکرد. افتخار می کنیم که حسین یوسف الهی مال ماست. او که عارف بود و مدعی شد حضرت فاطمه پیروزی والفجر ۸ را به او بشارت داده بود. ما افتخار می کنیم که مشایخی مال ماست و در شب خوف کربلای ۵ گفت چراغ ها را روشن کنید تا در روشنایی حرف بزنم . گفت برادران اگر من خواستم عقب نشینی کنم من را با تیر بزنید. ما افتخار می کنیم حاج علی محمدی مال ماست. ما افتخار می کنیم جمع عظیمی از آن ۲۳ نفری که دشمن را به سخره گرفتند مال ما بودند. ما افتخار می کنیم به عظیمی. آن عارفی که دعای او دل ها را می سوزاند. ما افتخار می کنیم به شیخ عباس شیرازی شهید ماست.

وی ادامه داد: ما افتخارات بزرگی داریم و افتخار می کنیم داشتیم جوانانی را که عمر خودشان را در انتظار و در کمین رسیدن به محبوب گذر کردند. مثل بادپا، ا… دادی و جمالی که پس از ۲۵ سال خود را به قافله شهدا رساندند. ما افتخار می کنیم به بی بی سکینه که جز یک فرزند هیچ قومی نداشت و ندارد. او مادر شهید ماست. ما افتخار می کنیم عباس ماریچی مال ماست که پدر او از فقر فرار کرد. ما افتخار می کنیم پیرمرد ۷۰ ساله شمس الدینی غواص لشکر ماست. ما افتخار می کنیم به مادران شهید. این ها افتخارات شهر ماست. افتخارات ابدی کرمان ماست. ما افتخار می کنیم به تاجیک که او از روی پل کانال ماهیگیری در حال عبور بود و از یک فاصله هزار متری از گردان سیصد نفری صد نفر شهید شدند و او کمر خم نکرد و ایستاده می دوید و خود را به طرف دیگر کانال رساند. سردار سلیمانی در پایان گفت: ما افتخار می کنیم باهنر مال ماست. ما افتخار می کنیم به افتخارات بزرگی که باید نام برده شود تا مردم بدانند. ما افتخار می کنیم به آن جوانی که از لانه جاسوسی بالا رفت.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.