در حین مذاکرات با ایران با دانشمندان اسرائیلی مشورت می‌کردیم
در حین مذاکرات با ایران با دانشمندان اسرائیلی مشورت می‌کردیم

وزیر انرژی آمریکا از مشورت هیئت مذاکره کننده آمریکایی در حین مذاکرات هسته‌ای وین با ایران، با دانشمندان هسته‌‌ای رژیم صهیونیستی خبر داد.

به گزارش لنگرنیوز، ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا در مصاحبه با روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت گفت که هیئت مذاکره کننده آمریکا در وین در حین مذاکرات با ایران و به‌صورت دوره‌ای با دانشمندان هسته‌ای رژیم صهیونیستی مشورت می‌کردند.

مونیز در ادامه با تمجید از تعامل دولت آمریکا در دو دوره ریاست جمهوری اوباما با اسرائیل گفت: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا دوست واقعی اسرائیل است.

وزیر انرژی آمریکا در ادامه با اشاره به مشورت مذاکره کنندگان آمریکایی در حین مذاکرات هسته‌‌ای با ایران با دانشمندان رژیم صهیونیستی افزود: اسرائیل به این شیوه از آنچه در سر میز مذاکرات در وین می‌گذشت اطلاع پیدا می‌کرد. به‌خلاف سخنان مقامات اسرائیلی، موضع و دیدگاه واشنگتن در لحظه تصمیم گیری نهایی هم به اطلاع تل‌آویو رسید.

وزیر انرژی آمریکا که در مذاکرات هسته‌ای با ایران حضور داشت، گفت: وندی شرمن رئیس هیئت مذاکره کننده آمریکا در وین، به تل‌آویو سفر کرد و در آنجا تبادل نظر درباره مسایل فنی و تکنیکی انجام شد و مقامات اسرائیلی را از روند مذاکرات مطلع کرد.

ارنست مونیز گفت: در توافقنامه وین تضمین‌هایی وجود دارد که ایرانی‌ها به تعهدات خود عمل کنند و شناسایی هر نوع تخلفی از طرف ایران امکان‌پذیر است.

مونیز درباره رأی‌گیری برای توافقنامه هسته‌ای ایران در کنگره نیز گفت: تصویب نشدن توافقنامه در دو مجلس نمایندگان و سنا باعث فروپاشی ائتلاف بین المللی برای رویارویی با ایران خواهد شد. آمریکا در دو سال گذشته موفق شد جهان را متحد کند تا مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود. اگر کنگره این توافقنامه را رد کند، ما ضرر خواهیم کرد و تنها خواهیم ماند و تحریم‌ها پایان خواهد یافت و اوضاع بدتر خواهد شد. ایران همچنین خواهد توانست برنامه هسته‌ای را بدون نظارت پیگیری کند، در حالی که ما هیچ اطلاعی از تأسیسات هسته‌ای این کشور نخواهیم داشت.