عربستان برای مقابله با ایران کلاهک های هسته ای پاکستان را در ریاض مستقر خواهد کرد!

مرکز امنیت ملی رژیم صهیونیستی در پژوهشی جدید اعلام کرد عربستان احتمالا از ترس ایران به سلاح های هسته ای متوسل می شود و برای افزایش ضریب بازدارندگی کلاهک های هسته ای پاکستان را در ریاض مستقر می کند.

کد خبر : 33076
تاریخ انتشار : دوشنبه 26 مرداد 1394 - 9:36

به گزارش لنگرنیوز ، روزنامه رای الیوم چاپ لندن نوشت: مرکز تحقیقات امنیت ملی اسرائیل با انجام پژوهشی جدید اعلام کرد توافق هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی یک خبر بد برای عربستان است زیرا به این معنا است که ایران عملا اذعان کشورهای جهان را به این که «کشوری در آستانه دستیابی به سلاح هسته ای است»، دریافت کرده است. عربستان این تحول را شاهدی دال بر قدرت یافتن ایران (دشمن ایدئولوژیک و ژئواستراتژیک محوری خود) و به ضرر خود می داند.

علاوه بر این، عربستان واهمه دارد این معامله (توافق) مقدمه نزدیک شدن ایران و آمریکا به یکدیگر باشد.این اتفاق به ضرر روابط عربستان با آمریکا خواهد بود. توافق هسته ای -مسئله ای که عربستان را نگران کرده است- به ایران اجازه خواهد داد از توانمندی های هسته ای مورد نیاز خود محافظت کند و درصورتی که برضد تلاش هایش اقدامات تهاجمی صورت نگیرد، به سرعت نفوذ خود را در خاورمیانه افزایش دهد.

برخی از آمریکایی ها بین مسئله هسته ای و مسائل منطقه تفکیک قائل می شوند اما درگیری های داخلی در عراق، سوریه و یمن از این به بعد می تواند منوط به توافق با ایران باشد به این معنا که از این به بعد برخی کشورها در راس آن ها آمریکا مانع اتخاذ سیاست مغایر با منافع ایران خواهند شد زیرا واهمه دارند در پی اتخاذ این سیاست ایران تعهدات خود را در چارچوب توافق کنار بگذارد و فعالیت های ممنوعه خود را در زمینه هسته ای از سر بگیرد.

از نقطه نظر عربستان، احتمال دارد آمریکا به ایران به علت امتیازهایی که در توافق داده است، پاداش دهد. در این صورت، ایران با آزادی به مراتب بیشتری برای رسیدن به اهداف سیاسی خود در خاورمیانه (غرب آسیا) تلاش می کند. لغو تحریم ها به برنامه های های ایران برای نفوذ در منطقه می افزاید و موجب می شود ایران از نظر اقتصادی کمتر ضرر ببیند و در پیشروی به سمت اهداف خود خصمانه تر عمل کند.

در ادامه این پژوهش آمده است: افزایش خود امنیتی ایران در پی امضای توافق موجب خواهد شد این کشور با راحتی بیشتر به حضور در عرصه های مختلف ادامه دهد. از مدت ها پیش ایرانی ها تلاش می کنند در تعدادی از کشورهای حاشیه خلیج (فارس) و عربستان جای پا پیدا کنند. به نظر می رسد پس از توافق هسته ای تلاش های ایران در این جهت به ویژه درخصوص قطر و عمان افزایش خواهد یافت.

به نظر می رسد این، علت فعالیت های رو به رشد عربستان با مضمون تقویت جبهه ای در برابر ایران و ملحق کردن بازیگران دیگر مانند ترکیه و حماس به این روند است.

براساس پژوهش مذکور، نگرانی عربستان از سناریوها مبنی بر احتمال تنها یافتن خود در برابر کشور قدرتمند ایران احتمالا موجب می شود این کشور در وضعی قرار گیرد که گزینه های هسته ای متعدد داشته باشد.

عربستان بیشتر از هر بازیگر دیگری در خاورمیانه (غرب آسیا) انگیزه راهبردی و توانمندی های اقتصادی برای قرار گرفتن در این وضعیت دارد. براساس پژوهش راهبردی اسرائیل، عربستان برای اجرای برنامه هسته ای غیرنظامی خود در دراز مدت، تلاش خواهد کرد با تعدادی از کشورها به عنوان نمونه پاکستان ارتباط برقرار کند. به تازگی بین ریاض و اسلام آباد درخصوص جنگ یمن اختلافاتی پیش آمده است اما درصورتی که پاکستان به لزوم کمک رسانی به متحد خود متقاعد شود، متحدی که نه تنها بخش قابل توجهی از برنامه هسته ایش را تامین می کند بلکه به آن کمک های اقتصادی قابل توجه می کند، آماده کمک کردن به عربستان خواهد بود هرچند این کمک در قالب ساخت تاسیسات غنی سازی اورانیوم در خاک عربستان در دراز مدت نباشد.

طبق پژوهش مذکور از آن جا که رسیدن به توانمندی هسته ای بومی مدت زمان زیادی طول می کشد، عربستان به دنبال واکنشی در کوتاه مدت خواهد گشت تا از طریق آن بتواند با چالش نهفته در فعالیت هسته ای ایران مقابله کند. سناریو احتمالی دیگر این است که پاکستان در چارچوب بالابردن ضریب بازدارندگی، کلاهک های هسته ای خود را در خاک عربستان مستقر کند. این مسئله پیامدهای منفی برای ثبات منطقه به ویژه اسرائیل خواهد داشت.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.