مقامات دولت آمریکا: اگر خواهان بمباران ایران هستید، از توافق حمایت کنید

مقامات دولت اوباما خطاب به قانونگذاران این کشور گفتند که توافق با ایران بمباران این کشور را آسان‌تر می‌کند.

به گزارش لنگرخبر به نقل از پولیتیکو، مقامات دولت اوباما و دیگر حامیان توافق هسته‌ای با ایران در تلاش برای کسب رأی تأیید کنگره در ماه آتی، خطاب به قانونگذاران آمریکایی گفتند که اگر خواهان بمباران ایران هستید، پس از توافق هسته‌ای حمایت کنید.

به نوشته پولیتیکو، طی نشستی در کنگره آمریکا و با حضور تحلیلگران مؤثر، مقامات دولتی این مطلب را بیان کردند که بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران براساس این توافق، جزئیات مهمی را آشکار خواهد کرد که اگر ایالات متحده تصمیم بگیرد به ایران حمله کند، می‌توانند برای هدف‌گیری بهتر به کار برده شوند.

توافق هسته‌ای، امکان گزینه نظامی را بهبود می‌بخشد

آدام شیف، عضو برجسته دموکرات کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «این مطمئنا مطلبی است که من شنیدم؛ اگر قرار بود به استفاده از زور نیاز داشته باشیم توافق برای ما بهتر خواهد بود».

شیف همچنین حمایت خود را از توافق هسته‌ای اعلام کرد. اما این بحث و استدلال همزمان با تلاش دولت برای ترغیب دموکرات‌های میانه‌رویی که دیدگاهی جنگ‌طلبانه نسبت به ایران و حمایت از توافق دارند، می‌تواند مفید باشد، توافقی که می‌تواند کاهش تحریم‌ها را برای ایران در مقابل محدود کردن و بازرسی‌ها از برنامه اتمی آن در بر داشته باشد. انتظار می‌رود که کنگره ماه آینده در مورد این توافق رأی‌گیری کند.

مقامات دولت اوباما به ندرت از این موضوع (مفهوم) در ملاءعام صحبت می‌کنند، که تاحدودی ناشی از نگرانی‌ها بابت تنش‌های بسیار طولانی بین رژیم ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که براساس توافق بر مجموعه هسته‌ای ایران نظارت خواهد کرد. مقامات ایرانی اغلب بازرسان آژانس را متهم می‌کنند که جاسوس‌های غربی هستند.

شیف در ادامه گفت: «من مطئمنا می‌توانم درک کنم که چرا این مطلب برای ایرانی‌ها خوشایند نخواهد بود. اما ایرانی‌ها نیز مطالب زیادی را بیان کرده‌اند که خوشایند ما نبود».

روز چهارشنبه بود که آسوشیتدپرس گزارش داد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌طور محرمانه موافقت کرده است که به ایران اجازه دهد تا تحت نظارت آژانس نمونه‌‌گیری‌های محیطی خود را در یک پایگاه نظامی حساس انجام دهد، پایگاهی که گمان می‌شود تهران در گذشته تحقیقاتی در مورد سلاح‌های هسته‌ای را در آن انجام داده است. جزئیات این توافق واضح نیست، اما چنین ترتیباتی بیانگر شک و تردید عمیق ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و نگرانی‌های آن بابت این موضوع است که بازرسی‌های این نهاد می‌تواند طراحان جنگی آمریکایی را منتفع کند.

یک شخص که اغلب با سیاستگذاران حوزه ایران در دولت آمریکا هم‌صحبت و دم‌خور است، عنوان داشت در شرایطی که مقامات ایالات متحده در مباحثات خود از گزینه نظامی دفاع می‌کنند، «این موضوع (کاربرد گزینه نظامی) برای مدت زمانی در ذهن آن‌ها جای داشته است».

تحلیلگران گفته‌اند که انتفاع بخش نظامی (آمریکا) از طریق برخورداری از دیدگاهی شفاف‌تر در مورد برنامه (هسته‌ای) ایران، یک ویژگی انکارناپذیر توافق است.

با شناسایی «زنجیره تأمین» می‌توان توانایی ایران برای جایگزینی تأسیساتش را از بین برد

آستین لانگ، استاد دانشکده امور بین‌الملل و عمومی دانشگاه کلمبیا که گزینه‌های نظامی آمریکا علیه ایران را مورد مطالعه و تحقیق قرار داده است، عنوان داشت: «اگر می‌خواهید ایران را بمباران کنید، باید از این توافق بسیار هیجان‌زده شوید. هرچه که درباره برنامه هسته‌ای ایران و زیرساخت‌هایی که مبنای این برنامه هستند بیشتر بدانید، بهتر می‌توانید آن را هدف بگیرید».

هرچند ایالات متحده هم‌اکنون از سایت‌های هسته‌ای اصلی ایران همچون مراکز غنی‌سازی اورانیوم فردو و نطنز به خوبی آگاه است، اما طراحان پنتاگون فاقد دانش و اطلاعات لازم از جزئیات «زنجیره تأمین» این کشور هستند – تأسیساتی که مؤلفه‌ها و بخش‌هایی اساسی همچون سانتریفیوژها را تولید می‌‌کنند، همچنین معادن اورانیوم و استخراج آن را.

لانگ گفت: «این‌ها دقیقا از آن نوع چیزهایی است که شما می‌خواهید تا نابود کنید، پس در نتیجه شما تنها توان غنی‌سازی اورانیوم آن‌ها را فلج نمی‌کنید» بلکه توان ایران برای جایگزینی برنامه غنی‌سازی‌اش را هم از بین می‌برید.

کاخ سفید پیشتر این مطلب را یکبار عنوان کرده بود – که پاسخ خشمگینانه ایران را در پی داشت. در جریان یک نشست توجیهی در تاریخ ۱۷ جولای، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت: با توافق «گزینه نظامی بهبود خواهد یافت». وی افزود «بر اساس اطلاعاتی که طی سال‌های توافق و از طریق رژیم بازرسی‌ها به دست می‌آید» تصمیمات ایالات متحده و اسرائیل برای هدف قرار دادن (تأسیسات هسته‌ای ایران) «به شکل عمده‌ای بهره‌مند خواهند شد».

پس از آن بود که ایران به سرعت اعتراضی رسمی را به خاطر سخنان ارنست به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کرد و «نگرانی عمیق» خود را بیان کرد. ایران ایالات متحده را به نقض توافق متهم کرد و درباره «هرگونه تلاشی برای به دست آوردن اطلاعات محرمانه» هشدار داد.

آمریکا به اطلاعات به دست آمده توسط آژانس دسترسی خواهد داشت

توافق هسته‌ای ۱۴ جولای رژیم نظارتی و بازرسی‌های سرزده‌‌ای را برقرار کرد که از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدیریت خواهد شد، و (آژانس) ۱۵۰ بازرس را به صورت تمام وقت برای این کار تعیین خواهد کرد. همچنین آن‌ها دسترسی ۲۴ ساعته‌ای را به تأسیسات هسته‌ای ایران خواهند داشت، و مجوز بازرسی از سایت‌هایی را گمان می‌رود مراکز هسته‌ای مخفی هستند را خواهند داشت. ایران باید با جزئیات بسیار بیشتری نسبت به قبل، تمامی برنامه هسته‌ای خود را برای آژانس شرح دهد. براساس رویه‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، و متن توافق هسته‌ای، ایالات متحده به این اطلاعات دسترسی خواهد داشت.

شک و تردید تهران درباره جاسوسی و نفوذ غربی‌ها یک مانع عمده طی مذاکرات هسته‌ای بود. مقامات ایرانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به همکاری با سازمان‌های اطلاعاتی غربی متهم کرده و می‌گوید که آن‌ها اطلاعات را به ایالات متحده و اسرائیل منتقل می‌کنند که خرابکاری‌ها در برنامه (هسته‌ای) ایران را تسهیل کرده و حتی به قتل دانشمندان هسته‌ای ایران منتهی شده است.

برای مثال، پس از قطع نیروی برق در فردو و نطنز در سال ۲۰۱۲، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هشدار داد «تروریست‌ها و خرابکارها ممکن است که به آژانس نفوذ کرده باشند». و زمانی که یک دانشمند هسته‌ای اوایل آن سال کشته شد، یک مقام ایرانی این اعتراض را به زبان آورد «کسانی که به بهانه بازرسی از تأسیسات هسته‌ای کشور به ایران می‌آیند، دانشمندان ایرانی را شناسایی کرده و اسامی آن‌ها را به گروه‌های تروریستی می‌دهند».

روز دوشنبه، معاون وزیر خارجه ایران گفت که نهادهای اطلاعاتی ایران بایستی هر یک از بازرسان آژانس بین‌المللی اتمی را که به دنبال دسترسی به کشور هستند، مورد تأیید قرار دهند. توافق هسته‌ای به صراحت بیان کرده است که ایران «به طور کلی اجازه تعیین بازرسان از هر دولتی که روابط دیپلماتیک با ایران دارد را خواهد داد»، امری که آشکارا آمریکایی‌ها را از (حضور در) تیم‌های آژانس‌ بین‌المللی انرژی اتمی منع می‌کند.

در حال تکمیل …