کمنی، روستایی که تنها در یادواره های شهدا میزبان مسئولین است

این روستای دورافتاده از مرکز شهرستان، ۱۲ شهید والامقام تقدیم انقلاب اسلامی کرده است و برخی از مسئولین تنها در روز برگزاری یادواره شهدای این روستا افتخار حضور در این منطقه کوهستانی را می دهند.

به گزارش لنگرخبر به نقل از درسیاهکل، روستای کمنی از توابع بخش دیلمان شهرستان سیاهکل با داشتن ۱۲۰ خانوار جمعیت از داشتن دکل تلفن همراه، کانال‌های تلویزیونی، آب آشامیدنی، راه روستایی و منبع آب محروم است.

یکی از اصلی ترین مشکلات این روستا، مسیر ۲۰ کیلومتری خراب و خاکی روستاهای بنه زمین و گیلارکش تا کمنی می باشد.

این مسیر علیرغم پیگیری های مکرر و تصویب بودجه در سنوات مختلف در قالب ۲% نفت؛ تا بودجه های عمرانی در شهرستان سیاهکل، هنوز آسفالت نشده و باعث مرگ عزیزانی می شود که یا در تصادف و یا به دلیل بیماری یا در زایمان یا در مار گزیدگی و… به دلیل تأخیر تا مقصد برای درمان اتفاق می افتد.
قرار بود این جاده به جاده انبوه و دستجرد و قزوین وصل شود.
در سال ۱۳۸۵ با پیگیری های انجام شده توسط گیلانی های مقیم قزوین و مرحوم ناصر مردانپور فرماندار فقید رودبار، نشستی با حضور معاون عمرانی استانداری قزوین و استاندار گیلان در روستای انبوه انجام شد و توافق کردند که قزوین تا روستای لات و کوکوهستان و استان گیلان نیز تا روستای انبوه  را آسفالت کنند.
استان قزوین به تعهدات خود عمل کرد ولی در گیلان این جاده که قرار بود تا کمنی آسفالت شود و از مسیر کلیشم نیز به انبوه متصل گردد ابتر ماند.

با پیگیری های آقاجانزاده فرماندار وقت سیاهکل چند کیلومتری از بنه زمین تا مسیر وسمه جان آسفالت شد، ولی متاسفانه ادامه نیافت.
در خرداد ۱۳۹۴ نیز مصوب شد که ۱۶ کیلومتر از این مسیر ادامه یابد که هنوز خبری از آن نیست.
در هفته های گذشته که شیلان کشی امامزاده ابوالحسن در کمنی  و امامزاده پلاسنگ در گیلارکش بود؛ دو نفر به دلیل همین جاده نامناسب به دره سقوط کردند و مردم این مناطق را عزادار کرد.

به دلیل بارش برف و سیلاب و خرابی جاده، از فصل پاییز دیگر رفت و آمد در این مسیرها به سختی انجام می شود و حتی دیدار خانواده ها و فرزندان مهاجرشان به عید و مساعد بودن هوا موکول می شود.

در نوروز ۹۴ به دلیل خرابی مسیر روستاهای بنه زمین و گیلارکش تا کمنی؛ دید و بازدید ها انجام نشد و فقط خودرو های محلی مانند نیسان امکان رفت و آمد داشتند.
اگر این جاده آسفالت شود راه ۴ ساعته قزوین به مرکز دیلمان به کمتر از ۲ ساعت  تقلیل خواهد یافت و هزینه های حمل و نقل محصولات کشاورزی نیز کاسته و محصولات کشاورزی و دامی مناطق اشکور و دیلمان به سهولت در بازارهای تهران و قزوین منتقل و از دست دلالان نیز خارج خواهد شد.
از مسیر گیلارکش و کمنی به انبوه  کمتر از ۱۰ کیلومتر جاده خاکی هست که با بهسازی و آسفالت  آن ارتباط بین قزوین و استان گیلان تسهیل خواهد شد و هم از اتفاقات ناگوار جلو گیری نموده و هم باعث رونق اقتصادی و ارتقاء کیفیت زندگی این منطقه از میهن ایران اسلامی خواهد شد.

گفتنی است که این روستای دورافتاده از مرکز شهرستان، ۱۲ شهید والامقام تقدیم انقلاب اسلامی کرده است و برخی از مسئولین تنها در روز برگزاری یادواره شهدای این روستا افتخار حضور در این منطقه کوهستانی را می دهند.

به گزارش درسیاهکل، روستای کمنی از توابع دهستان پیرکوه بخش دیلمان شهرستان سیاهکل است که فاصله آن تا مرکز بخش حدود ۴۵ کیلومتر و تا مرکز شهرستان ۹۵ کیلومتر می باشد.

جمعیت ساکن در روستای کمنی بطور دائم ۵۰ خانوار می باشد که در ایام بهار و تابستان بیشتر می شود.

کمنی از روستاهای مرزی بخش دیلمان و هم مرز با روستاهای شهرستان رودبار زیتون و بخش جیرنده عمارلو و روستاهای استان قزوین بخش شهرستان رازمیان می باشد.

از آن جایی که دور تا دور این روستا را کوههای بلندی احاطه کرده است و چون در دل کوههای بلند واقع گردیده به نام کوه میانی که بعدها به واسطه تکرار در تلفظ اختصار گویی این کلمه به کلمه کمنی تعقیر یافته است.

زبان مردم روستا با گویش طالقانی که به زبان فارسی بسیار نزدیک بوده و ریشه فارسی تلفظ می گردد.