گزینش مدیران ناکارآمد، بلای جان محیط زیست لنگرود شده است

وجود جایگاه‌های جمع‌آوری ضایعات فی‌نفسه محملی برای بازیافت مواد دورریختنی محسوب می‌شوند و قاعدتا باید نعمتی برای محیط زیست و بخشی از مدیریت پسماند باشند، اما قرار گرفتن تعداد قابل توجهی از آنها در مدخل شهر لنگرود چهره نامناسبی برای این شهر توریستی ایجاد کرده است.

به گزارش لنگرخبر، احمد زاهدی لنگرودی- فعال محیط زیست در روزنامه آرمان نوشت: تاثیر مدیریت کلان محیط زیست بر مدیریت خرد، بر کسی پوشیده نیست. اما آنچه قابل توجه است تاثیر قابل ملاحظه و بسیار موثر مدیریت خرد بر وضعیت محیط زیست در جوامع محلی است. آنچه در جوامع محلی نمود بارز پیدا می‌کند، با وجود قوانین خوب و قابل قبول و نگرش جامع محیط زیستی در سطح کلان، عدم کارآمدی برخی مدیریت‌ها در سطوح پایین‌تر است.

گزینش برخی مدیران ناکارآمد در محیط زیست و عدم وجود دیدگاه کارشناسی در این نوع گزینش‌ها، بلای جان محیط زیست در کلیه جنبه‌های آن شده است. یک مثال از این نوع عملکرد را می‌توان در نوع نظارت و مدیریت واحدهای جمع‌آوری ضایعات در شهرستانی کوچک در شرق گیلان -لنگرود- شاهد بود؛ در یک شهر کوچک با حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت که ظاهرا نباید مدیریت چند واحد جمع‌آوری ضایعات در این شهر کار دشواری به نظر برسد ضایعات در آن با عدم مدیریت صحیح به یک معضل زیست‌محیطی در این شهر تبدیل شده است تا آنجا که این مشکل بسیار بسیار ساده، طی چندین سال، منظر ورودی شهر را برای شهروندان و گردشگران ناخوشایند کرده است.

رویکرد ناکارآمد مدیریت محیط‌زیست در این شهر کوچک می‌تواند نمونه‌ای در هر نقطه دیگر در کشور باشد. وجود جایگاه‌های جمع‌آوری ضایعات فی‌نفسه محملی برای بازیافت مواد دورریختنی محسوب می‌شوند و قاعدتا باید نعمتی برای محیط زیست و بخشی از مدیریت پسماند باشند، اما قرار گرفتن تعداد قابل توجهی از آنها در مدخل شهر لنگرود چهره نامناسبی برای این شهر توریستی ایجاد کرده است.

به جرات می‌توان شهر لنگرود را مرکز جمع‌آوری ضایعات در شرق گیلان دانست؛ چرا که مراکز جمع‌آوری این شهر از چابکسر تا لاهیجان را پوشش داده و در بازیافت مواد زائد نقش موثری را ایفا می‌کنند. این درحالی است که این کمک به محیط زیست، برای خود شهر لنگرود آفت محیط زیست شده است. متاسفانه تنها دیدگاه غیرکارشناسی و غیرعملی موجود، انتقال این واحد‌ها از ورودی شهر به محل‌هایی خارج از معرض دید هستند که علاوه بر بار هزینه‌های گزاف بر گرده مالکان واحدها و مسئولان شهری، مستلزم مقابله با تنش‌های اجتماعی عدیده نیز هست.

در واقع چاره مشکل در پاک کردن صورت مساله دیده شده است. از آنجا که تنها معضل موجود، آلودگی بصری است کافی است منابع این نوع آلودگی از منظر عمومی خارج شود که می‌توان با ارائه چند راهکار بسیار ساده و با کمترین هزینه به این مهم دست یافت. تکمیل حصار اطراف هر مرکز جمع‌آوری، ممانعت از دپوی ضایعات در بیرون از محدوده واحدها با نظارت و پایش مداوم، رنگ‌آمیزی نمای بیرونی و موارد بسیار ساده و کم‌هزینه‌ای از این دست است که ضامن بقای این شغل پردرآمد، اشتغالزا و سازگار با طبیعت است از ساده‌ترین راهکارهاست تا با به حداقل رسانیدن هزینه، حداکثر تاثیرگذاری را داشته باشیم و مضاف بر آن شاهد تداوم صنعت مفید و سازگار با طبیعت بازیافت در شرق گیلان باشیم.