یک شب عروسی +۱۸

این روزها زیر پوست شهرمان هر روز اتفاقات نو و جدیدی به وقوع می پیوندد که شاید تمام آنها در ظاهر دیده نشود و به راحتی از کنار آنها بگذریم ؛اتفاقاتی از نوع جدید ،آن هم در زیباترین شب عروسی…

عروسی

یادش بخیر تا چند سال پیش وقتی در خیابان های شهر تردد میکردیم و صدای دست و صوت و جیغی می شنیدیم به همدیگر نگاه میکردیم می گفتیم اینجا عروسی است!، انشاءالله خوشبخت بشوند.

ساعت مراسم عروسی مشخص بود و آهنگ و بزن و بکوبشان هم در حد معمول و مطابق با ساعت عرفی تالار تا ساعت ۱۰ شب .خلاصه همه شاد و خوب و خوش بودند و راس ساعت ۱۱ شب هم چراغ های تالار را خاموش میکردند…

اما این روزها زیر پوست شهرمان هر روز اتفاقات نو و جدیدی به وقوع می پیوندد که شاید تمام آنها در ظاهر دیده نشود و به راحتی از کنار آنها بگذریم اما همین اتفاقات پیش پا افتاده است که رفته رفته به معضلی تبدیل میشود که دیگر نمی توان جلوی آنها را گرفت.اتفاقاتی از نوع جدید آن هم در زیباترین شب عروسی…

جالب و اسف بار  است که روز به روز در حال تغییر در روند عروسی ها و تجملاتی شدن آنها هستیم . اگر تا چند وقت پیش عروس و دامادها دغدغه خرج ساده عروسی مثل سالن و لباس و ماشین عروس و.. را داشتند اما امروز ساقدوش و پیدا کردن سالن در فضای باز و باغ و ماشین عروس آنچنانی و…به دغدغه هایشان اضافه شده است

مدت ها بود که به یک عروسی دعوت نشده بودم تا اینکه هفته گذشته کارت دعوتی از سوی یکی از آشنایان به دستم رسید. کارت ساده و زیبایی بود.با هزار ذوق و شوق کارت عروسیشان را باز کردم و خواندم.

مثل همه ی کارت های عروسی یک شعری داشت و آدرس و تاریخ  عروسی اما نکته قابل توجهی که در این کارت وجود داشت! این بود که به جای ساعت مقرر در کارت های عروسی که معمولا از ساعت۷-۱۰ شب است در این کارت نوشته بود تا پاسی از شب!…گذشت تا اینکه روز عروسی فرا رسید.
به اتفاق خانواده راهی عروسی شدیم.

وقتی وارد تشریفات شدیم تصور میکردیم مثل سایر تالارها سالن زن و مرد جداگانه پیش بینی شده است اما با کمال تاسف با خانم های نیمه برهنه و سربازی روبرو شدیم که انگار آنجا را با اروپا اشتباه گرفته اند ، تا اینکه ماشین عروس وارد باغ شد.

وقتی عروس از ماشین پیاده شد دیدیم ۶-۷  دختر با  لباس های یک رنگ و کفش و مدل مو یک شکل پشت عروس حلقه زده اند و به قول معروف مجلس را گرم می کردند.

این دختر خانوم های یک شکل حس کنجکاویمان را برانگیختند…تا اینکه جویا شدیم و دیدیم اینها ساقدوش های عروس خانوم هستند. اولش گمان کردیم که از دوستان نزدیک عروس هستند و می خواهند مجلس را متفاوت و زیبا کنند اما بعدمتوجه شدیم که خیر! اینها غریبه هستند و با هزینه های هنگفت چند میلیون تومانی قبول زحمت فرمودند!
بنده خدا آقای داماد!  که علاوه بر هزینه سنگین آرایشگاه و لباس و دست گل و آتلیه عروس ، هزینه ۶ ساقدوش را هم متقبل شده است!
جالب و اسف بار  است که روز به روز در حال تغییر در روند عروسی ها و تجملاتی شدن آنها هستیم . اگر تا چند وقت پیش عروس و دامادها دغدغه خرج ساده عروسی مثل سالن و لباس و ماشین عروس و.. را داشتند اما امروز ساقدوش و پیدا کردن سالن در فضای باز و باغ و ماشین عروس آنچنانی و…به دغدغه هایشان اضافه شده است  و انگار با نبودن این تشریفات عروسی پا نمیگیرد.

همه اینها در کشور  خودمان  هر روز و هر شب اتفاق می افتد! و این اولین نمونه برگزاری مراسم عروسی اینچنینی نبود!؛ آری! اینجا ایران است و این عروسی های مختلط در پوست شهر اتفاق می افتد! آری! اینجا ایران است و ظاهرا بی حجاب شدن عروس خانوم ها از نظر گشت ارشاد و نیروی انتظامی مانعی ندارد! اینجا جایی است که شادی را در یک شب عروسی می دانند و با صدای بلند موسیقی، تک چرخ زدن موتور سیکلتها و وصدای ناهنجار آنها،  آتیش بازی و ترقه انداختن و… باعث ایجاد سرو صدا و سلب آسایش مردم می‌شوند.

اینجا ایران است و این عروسی های مختلط در تهران و اطراف تهران اتفاق می افتد! آری! اینجا ایران است و ظاهرا بی حجاب شدن عروس خانوم ها از نظر گشت ارشاد و نیروی انتظامی مانعی ندارد! اینجا جایی است که شادی را در یک شب عروسی می دانند و با صدای بلند موسیقی، تک چرخ زدن موتور سیکلتها و وصدای ناهنجار آنها،  آتیش بازی و ترقه انداختن و… باعث ایجاد سرو صدا و سلب آسایش مردم می‌شوند

از آن شب تاکنون سوالهای زیادی فکرم را درگیر کرده است که چرا مسئولان ذیربط از گشت ارشاد گرفته تا نیروی انتظامی و… نظارتی به اینگونه باغ تالارهای مختلط ندارند؟ آیا حضور زنان بی حجاب به عنوان کارمند باغ تالار و یا عکاس و فیلمبردار و گروه موسیقی و غیره با این وضعیت در اینگونه عروسی ها منع قانونی ندارد؟

آیا بی حجاب شدن عروس با لباس دکلته و باز در خیابان های شهر از نظر نیروی انتظامی اشکالی ندارد؟! آیا بهتر نیست که مسئولان ذی ربط قبل از دادن هر گونه مجوزی به صاحبان باغ تالارها آنها را ملزم به رعایت شئونات اسلامی کنند؟!اصلا چرا فقط مسئولان مگر ما ادعای اسلام و بچه شیعه بودن نداریم  از اسلام فقط اسمش را به یدک کشیدن کافی است ؟و ده ها آیای بی جواب  دیگر….

اما در پایان لازم به ذکر است که بگوییم که هدف از عنوان کردن این مطالب نه مخالفت با شادی است و نه مخالفت با برگزاری مراسم عروسی چرا که اسلام با هیچ کدام از این دو مورد نه تنها مخالفتی ندارد بلکه بر آنها تاکید هم کرده است. منتها برخی  شاد بودن و شادی کردن را تنها در آلات لهو و لعب  و موسیقی های مبتذل و رقص مختلط و نوشیدنی های حرام و ….

خلاصه می کنند و با این عذر و بهانه که یک شب است! یک شب که هزار شب نمیشود! خود را توجیه می کنند در حالى که نتیجه این گونه برنامه‏ها، این است که زندگى با گناه شروع مى‏شود و قطعا در زندگی شان اثر وضعی خواهد داشت.

چیزی که این روزها به وفور دیده میشود گسترش اینگونه برنامه ها ناشی از افراط و تفریط در برخورد با مسائل اجتماعی است لذا اینگونه مسائل عزم راسخ و همت مضاعف مسئولان ذی ربط  و مردم را می طلبد تا در آینده شاهد عادی شدن اینگونه مراسمات در یک کشور اسلامی نباشیم …