کمیته امداد: مصاحبه آرمان با فتاح ساختگی است
کمیته امداد: مصاحبه آرمان با فتاح ساختگی است

کمیته امداد مصاحبه منتشر شده از پرویز فتاح در یکی از رونامه ها را تکذیب و ساختگی توصیف کرد.

به گزارش لنگرخبر، یرو انتشارمصاحبه ای با عنوان “ساخت درمانگاه و پارک تفریحی در غزه” از سوی روزنامه آرمان امروز مورخ ۱۲ شهریوماه جوابیه ای از سوی اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی کمیته امداد به شرح ذیل منتشر شد :

۱- جناب آقای مهندس فتاح رئیس کمیته امداد، تاکنون با هیچ رسانه ای از جمله “آرمان” مصاحبه اختصاصی نداشته و مطلب تهیه شده حاصل مونتاژ پاسخ های رئیس کمیته امداد به سوالات خبرنگاران رسانه های گروهی از جمله روزنامه “آرمان” در نشست خبری ایشان و برخی مصاحبه های پیشین ایشان و انتساب برخی مطالب ناگفته و عجیب است.

۲- بیان برخی مطالب مصاحبه های پیشین رئیس کمیته امداد با تحریف یا تغییر آمارها صورت گرفته است. به عنوان نمونه عبارت “در حالی که در سال گذشته۱۰۰ میلیارد تومان زکات دریافت شد، اما متاسفانه سهم کمیته امداد محقق نشد” از دو جنبه نادرست است: نخست آنکه درآمد سال گذشته زکات در کشور بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان بوده و دوم آنکه کمیته امداد متولی جمع آوری و توزیع درآمد زکات در همان استان های پرداخت کننده زکات بوده و لذا عدم تحقق سهم کمیته امداد از اساس بلاموضوع است. متاسفانه عبارت های تحریف شده دیگری نیز در متن مصاحبه مذکور وجود دارد که به دلیل پرهیز از اطاله کلام از ذکر آنها خودداری می شود.

۳- مهم تر از آنچه که بیان شد، نگارش برخی عبارت ها درباره فعالیت های بین المللی کمیته امداد است که شائبه جهت دار بودن ایجاد می کند. کمیته امداد امام (ره) در طول سال های گذشته با هدف انتقال تجربیات ارزشمند به کشورهای متقاضی در حوزه جمع آوری کمک های مردمی، اقدام به تاسیس دفتر در شش کشور کرده که در دوره جدید مدیریت کمیته امداد، سیاست عدم گسترش فعالیت برون مرزی و محدود سازی فعالیت های دفاتر مذکور در پیش گرفته شده و براساس بخشنامه ابلاغ شده از سوی رئیس کمیته امداد، تمامی کارکنان حوزه بین المللی کمیته امداد که البته تعداد آنها کمتر از ده نفر است تا پایان آذرماه به کشورمان بازگشته و تمامی فعالیت های دفاتر کمیته امداد در خارج از کشور به صورت خودگردان و از محل جمع آوری کمک های مردمی همان کشورها صورت خواهد گرفت. نکته مهم در این میان، عدم وجود خارجی دفتر یا شعبه کمیته امداد در غزه و فلسطین است حال آنکه خبرنگار محترم از انجام کمک ها جهت ساخت درمانگاه و پارک تفریحی و کمک ۱۵۰ هزار دلاری خبر می دهد. تاکید بر ساخت پارک تفریحی (در عنوان مصاحبه مذکور) از محل بودجه کمیته امداد کاملا اشتباه و ساختگی است و تحریک افکار عمومی و القای این مطلب که کمیته امداد، وجوه جمع آوری شده را صرف امور غیرمرتبط می نماید، را به دنبال داشته و سبب آسیب زدن به اعتماد عمومی مردم به کمیته امداد خواهد شد. آنچه مسلم است هیچکدام از مدیران کمیته امداد و حتی رئیس آن مجموعه اجازه و امکان دخل و تصرف در بودجه های دولتی و کمک های مردمی را ندارد و علاوه بر موانع قانونی و مکانیسم های بازرسی و نظارتی دستگاه های درون و برون سازمانی، از نظر شرعی نیز پرداخت هرگونه وجوهات و کمک های مردمی بایستی براساس نیت اهدا کننده صورت بگیرد و جابه جایی محل مصرف کمک های مردمی حتی برای موارد داخلی و دارای اولویت نیز غیرشرعی و غیرممکن است.

در این میان کمک های مردمی جمع آوری شده برای مردم کشورهای دیگر که آخرین مورد آن یمن بوده است براساس نیت و خواسته هموطنان نیکوکار تنها در همان محل صرف شده و امکان تبدیل آن کمک ها برای محرومین داخل کشور یا حتی کشورهای دیگر وجود ندارد. ذکر یک مورد عینی در این میان جالب توجه است و آن مورد عبارت است از یک مبلغ چندصدمیلیون تومانی که در سال های قبل برای مردم قحطی زده سومالی جمع آوری شده و بخشی از آن مبلغ بنا بر دلایلی امکان ارسال به مردم آن کشور را پیدا نکرده بود و چند سال طول کشید تا مبلغ جمع آوری شده به دست نیازمندان قحطی زده سومالیایی برسد و در طول این سال ها به دلیل موانع شرعی کمک های جمع آوری شده برای سومالی به هیچ کشور دیگری پرداخت نشده و در حساب خاصی که به این منظور افتتاح شده بود محفوظ ماند، چرا که از نظر شرعی امکان مصرف آن مبلغ در کشور دیگر و برای منظور دیگر وجود ندارد. ناگفته پیداست که اگر تغییر محل هزینه کرد منابع امکان پذیر نباشد این موضوع درباره کمک های مردمی هموطنانمان نیز صادق بوده و به هیچ عنوان نمی توان وجوهات و کمک های مردمی انجام شده برای کمک به داخل کشور را صرف مقاصد دیگر و آن هم ساخت پارک در غزه کرد. ذکر این نکته نیز ضروری است که سیاست نظام در زمینه کمک به مردم مظلوم فلسطین کاملا مشخص بوده و به صورت علنی اعلام شده و در موارد مقتضی و با اطلاع رسانی همگانی از سوی کمیته امداد برای مردم مظلوم غزه کمک های مالی جمع آوری شده و از طریق نهادهای انسان دوستانه ارسال شده است و لذا نیازی به انجام کارهای مخفیانه و غیرشرعی نیست.

۴- همکاران و مدیران کمیته امداد وظیفه شاق و خطیر یاری رساندن به حدود شش میلیون از هموطنان و ولی نعمتان عزیزمان را برعهده دارند و هرگونه اقدام و فعلی که فرایند خدمت رسانی به این قشر شریف را به مخاطره انداخته و اعتماد عمومی مردم نیکوکار و نیک اندیش کشورمان به خدمتگزارانشان را مخدوش نماید، مذموم و قابل نکوهش است و برهمین اساس انتظار می رود اهالی رسانه و اصحاب جراید، با در نظر گرفتن حساسیت و اهمیت جامعه هدف و ذی نفعان کمیته امداد پیش و بیش از دیگر هموطنان عزیز با یادآوری کاستی ها و داوری درباره بایدها و نبایدهای عملکرد کمیته امداد علاوه بر یاری رساندن به اصلاح فرایندهای خدمتگزاری بر کاهش آلام و آسیب های ناشی از فقر یاری رسانند. نکته مهم دیگر اینکه، رویکرد رسانه ای کمیته امداد امام (ره) ایجاد تعامل با همه رسانه ها فارغ از مشی سیاسی آنان بوده چرا که خدمت رسانی صادقانه و فراگیر به اقشار آسیب پذیر جامعه نیازمند هم دلی و هم زبانی همه ایرانیان نیک اندیش بوده و افتادن در دام رفتارهای سیاسی و غیر مرتبط با وظایف سازمانی کمیته امداد به منزله سم مهلکی در مسیر خدمتگزاری خواهد بود.