حریم دریا تحت مالکیت کانون‌های قدرت و ثروت در آمده است/ پدیده دریاخواری درمازندران رواج زیادی پیدا کرده است

لاهوتی گفت : دریا خواری در واقع به معنای تجاوزبه حریم دریاست و برخی با ترفندهایی مانند سرمایه گذاری‌های گردشگری عملاً وارد حریم دریا شده‌اند.

به گزارش لنگرخبر، آفتاب یزد از رواج پدیده دریاخواری گزارش داده است: در حالی که این روزها خبرهای مختلفی در رابطه با زمین خواری وجنگل خواری مطرح می‌شود، اما حالا مسئولان دولت و نمایندگان مجلس از رواج پدیده ای عجیب وجدیدتر با عنوان “دریا خواری ” درسواحل شمالی وجنوبی کشورخبرمی دهند.

به گزارش آفتاب یزد، مدتی است که افشای زمین خواری درنقاط مختلف کشورازجمله گردنه حیران، جنجال سازشده اما کمی آن طرف تر در نوارساحلی شمالی نیز پدیده ای به نام “دریاخواری” کاملاً بی سروصدا درحال پیشرفت است. شاید اصطلاح “دریاخواری” برای بسیاری غریب باشد واین سؤال پیش بیاید که چگونه می‌شود که این بار دریا به صورت غیرقانونی تحت تملک برخی کانون‌های قدرت و ثروت دربیاید.

دراین رابطه به تازگی پیروزحناچی، معاون وزیر راه وشهرسازی از چهار پرونده بزرگ دریا خواری درشمال و جنوب کشور خبر داده است. به گفته معاون وزیرراه، چهارتخلف دردرگهان جزیره قشم، پدیده شاندیز درجزیره کیش ونیزمناطقی ازبندرعباس وکمربندی رامسرجزو بزرگ‌ترین پرونده‌های دریاخواری درکشور محسوب می‌شوند.

درهمین رابطه مهرداد لاهوتی، نماینده مردم لنگرود درمجلس در گفتگو با آفتاب یزد، گفت: درحال حاضربه دلیل ارزش افزوده فوق العاده از رهگذرتغییرکاربری، تصرف و تجاوز به اراضی ساحلی را شاهد هستیم که حریم دریا تحت مالکیت کانون‌های قدرت و ثروت در آمده است.

وی با بیان اینکه درحال حاضر پدیده دریاخواری دراستان مازندران رواج زیادی پیدا کرده است، توضیح داد: دریا خواری در واقع به معنای تجاوزبه حریم دریاست و برخی با ترفندهایی مانند سرمایه گذاری‌های گردشگری عملاً وارد حریم دریا شده‌اند.

لاهوتی با بیان اینکه به دلیل شرایط اقلیمی کشور، ترازآب دریای مازندران دچار تغییر می‌شود، گفت: به طور کلی دریای مازندران در بازه زمانی خاص و طولانی دچار عقب نشینی و پس از پایان این دوره، دوباره پیشروی می‌کند و این مسئله جزو خواص ذاتی و پویایی این دریا است.

وی ادامه داد: درحال حاضرنیز دردوره عقب نشینی دریا قرار داریم و متاسفانه عده ای با سوء استفاده ازاین وضعیت دست به ساخت وسازهای غیرقانونی وتجاوز به حریم دریا می‌زنند.

لاهوتی با تاکید براینکه” سرمایه گذاری‌های توریستی باید با رعایت حریم دریا صورت بگیرد”، توضیح داد: متاسفانه دریا خواری که هم اکنون در حال وقوع است فقط به ساخت وساز و اشغال نوار ساحلی محدود نیست بلکه در مواردی متخلفان وارد حریم دریا می‌شوند و با خشک کردن بخشی ازآن، رستوران و هتل احداث می‌کنند.

نماینده مردم لنگرود با بیان اینکه” تجاوز به حریم دریا در آینده ای نه چندان دور برای خود متخلفان نیز خسارت‌های غیرقابل جبرانی را ایجاد می‌کند”، توضیح داد: وظیفه سازمان بنادر، دریانوردی و سازمان منابع طبیعی این است که جلوی این سوء استفاده‌ها را بگیرند وحراست از حریم دریا را تحت کنترل سختگیرانه خود دربیاورند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به تبعات زمین خواری و نقش آن درمواقع جاری شدن سیل، خاطرنشان کرد: خسارت‌هایی زیادی را در سال‌های اخیر پس از جاری شدن سیلاب‌ها می‌بینیم، که به دلیل دریا خواری و دستکاری حریم رودخانه‌ها است والان نیز چون درمرحله عقب نشینی دریا قرار داریم، متاسفانه برخورد با این پدیده نادیده گرفته می‌شود…

دراینباره غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده مردم رشت در مجلس نیز به آفتاب یزد، گفت: عده ای با خشکاندن بخشی از دریا و اقدام به ساخت وساز، مالکیت دریا را هم تصاحب کرده‌اند. وی با بیان اینکه ” در سواحل شمالی و جنوبی کشور پدیده دریاخواری دیده می‌شود”، ادامه داد: دربرخی نقاط ساحلی شمال کشوربرخی با احداث اسکله‌های تفریحی مالکیت دریا را تصاحب کرده‌اند و مردم منطقه و نیز مسافران و گردشگران از این وضعیت به شدت ناراضی هستند، چرا که دسترسی به سواحل دریا عملاً محدود شده است.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات، اضافه کرد: کانون‌های قدرت وثروت، بخشی زمین‌های ساحل دریا را خریداری کرده‌اند و حتی بومیان منطقه و نیز گردشگران برای اینکه بتوانند به سواحل دریا دسترسی پیدا کنند باید کیلومترها راه را به یافتن منفذی برای ورود به ساحل طی کنند و درحال حاضر به جزمناطقی که با عنوان طرح سالم سازی دریا شناخته شده‌اند، اگر مسافران درسواحل تحت تصرف متخلفان قدم بزنند با اعتراض و برخورد آن‌ها مواجه می‌شوند. جعفرزاده ایمن آبادی افزود: در حال حاضر دیده می‌شود برخی بانک‌ها درخرید اراضی ساحلی ومالکیت دریا نقش دارند، چرا این کار سود بالایی برای آن‌ها دارد.

اما ایرج ندیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است که بروز دریاخواری و زمین خواری عمدتاً به دلیل ضعف قوانین فرادستی است.

وی دراین باره به آفتاب یزد، گفت: باید اعتراف کرد که مجلس در زمینه قانون گذاری‌ها در این زمینه کوتاهی کرده است.