رخت‌آویز دست فروشان جایگزین اکران فاخرترین اثر سینمایی جهان اسلام
رخت‌آویز دست فروشان جایگزین اکران فاخرترین اثر سینمایی جهان اسلام

در لنگرود نیز بعد از فوت صابر رهبر، مشکلی از همین قبیل دامن گیر تنها سینمای شهرستان شد و از یک سو تغییر کاربری ساختمان سینما و از سوی دیگر مقاومت متولیان فرهنگ شهرستان و استان موجب شد تا درب و کرکره سینما تبدیل به بندآویخت دست فروشان شود.

به گزارش لنگرخبر، طبق اعلام قبلی اکران فیلم محمد رسول الله از چهارم شهریورسال جاری در سینما های سراسر کشور آغاز شد که در مدت چند روز پس از اکران با استقبال خوب مردم روبرو بودیم.

انتظار میرفت که در شهرستان لنگرود نیز شاهد اکران فیلم تاریخی محمد رسول الله باشیم که متاسفانه به دلیل فوت صابر رهبر مسئول تنها سینما لنگرود در خرداد ۱۳۹۲، شهرستان لنگرود از اکران آن محروم ماند و در خصوص بازگشایی مجدد سینما و یا ایجاد مکان جدیدی به عنوان سینما فعالیت جدی انجام نشده است.

azadi-langoud-nama

لنگرود به عنوان یکی از شهرستان های مذهبی و فرهنگی در استان گیلان محسوب می شود که فعالیت بزرگانی چون برادران هاشمی در عرصه سینما، دکتر محمدجعفر جعفری لنگرودی و دکتر رضا رضازاده لنگرودی در عرصه فلسفه و تاریخ، فرامرز محمدی پور و اسماعیل یکتائی در عرصه نویسندگی و شاعری و عالمان دینی چون آیه الله شمس لنگرودی، آیه الله ممجد، آیه مرتضوی لنگرودی و …. گویای فعالیت و علاقه دیرینه مردم شهرستان در عرصه های فرهنگی و مذهبی است.

البته بزرگان دیگری نیز در زمینه های فرهنگی و دینی حضور دارند که در این مقال نمی گنجد.

از سینما می توان به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای انتقال فرهنگ در عرصه تکنولوژی امروز نام برد.

در گذشته های دور پرده خوانی و روایت گری رواج داشت که با پیشرفت علم و تکنولوژی پرده های سینما جای پرده خوانی را گرفت ولی با توجه به هزینه هایی که در پی دارد با مشکلاتی نیز روبرو است.

در لنگرود نیز بعد از فوت صابر رهبر، مشکلی از همین قبیل دامن گیر تنها سینمای شهرستان شد و از یک سو تغییر کاربری ساختمان سینما و از سوی دیگر مقاومت متولیان فرهنگ شهرستان و استان موجب شد تا درب و کرکره سینما تبدیل به بندآویخت دست فروشان شود.

یکی دیگر از مزیت های وجود سینما بعد از انتقال فرهنگ را میتوان توسعه اقتصادی یک شهر نامید و از طرف دیگر باعث نشاط و استفاده بهینه از زمان جوانان و خانواده ها به جای هدر رفتن و تلف شدن در سفره خانه های دودی و تفریح های ناسالم نام برد.

176814_orig

اسماعیل یکتایی یکی از نویسندگان شهرستان لنگرود در گفت و گو با خبرنگار لنگرخبر با بیان اینکه سینما تاج-سینما مولن روژ( انقلاب ) و سینما نیاگارا ( آزادی ) درقبل از انقلاب و پس از انقلاب دو سینمای آزادی و انقلاب تا پانزده سال گذشته فعالیت داشته است، گفت : در پانزده سال گذشته سینما انقلاب نیز تخریب شد و تنها سینمای لنگرود با نام سینما آزادی با یک اعتبار ویژه از سوی وزارت ارشاد تعمیر و بازسازی گردید، اما این بازسازی مجدد دیری نپایید که با فوت مرحوم صابر رهبر صاحب سینما و از تهیه کنندگان بنام کشور و اختلاف بین وراث درخصوص فعالیت سینما متأسفانه مجدداً شاهد بسته شدن تنها سینمای لنگرود شدیم که تاکنون مردم لنگرود از نعمت سینما محروم شدند.

وی افزود : شهرستان لنگرود با جمعیتی بالغ بر ۱۵۳ هزار نفر جمعیت اکنون با توجه به اکران بهترین و مطرح ترین فیلم برگرفته از تاریخ غنی اسلامی بنام محمد رسول الله که توسط مجید مجیدی ساخته شده محروم از آن است و این باعث تأسف همه ماست که در مقابل ابهامات تاریخی و مشکلات فرهنگی جوان امروز چه پاسخی داریم.

یکتایی با طرح این سوال که تاکی مردم لنگرود باید محروم از یک سینما و تماشای به موقع فیلم های به روز اکران شده در سرار کشور باشند؟ اظهار کرد : متأسفانه شهرستان لنگرود با سابقه یکصدساله ی تئاتر و تعزیه و سابقه قریب به نیم قرن سینما در این شهرستان، فاقد سینماست.

اسماعیل یکتایی یکی از چهره های ادبی شهرستان لنگرود با بیان اینکه هنر پدیده ی بسیار مقدسی است که جنبه سازندگی دارد و می تواند جامعه را به سمت و سوی تهذیب و اخلاق سوق دهد، تصریح کرد : در جوامع پیشرفته دستاوردهای آن را مدیون ذهنیت فکری  و دانش آن جامعه که از عالم هنر بروز داده می شود می دانند. برای رسیدن به ایده آلهای نظام جمهوری اسلامی باید به هنر توجه کرد و هنر سینما نیز از شاخه های مؤثر هنر در جامعه است.

وی تاکید کرد : سینمای مطلوب می تواند در انتقال فرهنگ و معرفی تاریخ یک کشور در دنیا نقش داشته باشد.

IMG_3272

با توجه به وضعیت نامشخص سینما لنگرود و مشخص بودن زمان اکران فیلم تاریخی محمد رسول الله که بنا بر اظهار کارشناسان گویای بسیاری از شبهات دینی در جوانان و جامعه نیز میتواند باشد شاید بهتر بود برای سه سالن ارشاد اسلامی، دانشکده پرستاری و دانشگاه آزاد لنگرود برنامه ریزی کرد که با به بسته بودن درب های سینما آزادی از حداقل ظرفیت موجود استفاده شود.

هم اکنون بسیاری از مردم شهرستان لنگرود برای مشاهده این فیلم به شهرهای همجوار مراجعه می کنند که این را میتوان نوع کوچکی از خارج شدن اقتصاد و تزریق پول به شهرستان های همجوار نامید در حالی که با توجه به فروش بسیار بالا و استقبال پرشور مردم، این ظرفیت حداقلی در شهرستان لنگرود موجود بود که مبالغ اندک حداقل در خود شهرستان بچرخد.