غوغاسالاری به‌جای تأمل و تفکر؟!

به‌مدد الهی اعضای محترم کمیسیون ویژه بررسی برجام، نتایج و پیامدهای آن تصمیم گرفته‌اند که با کاری کارشناسی و دقیق، روسفید در مقابل شهیدان و امام آنها قرار گیرند و با تلاش خود شرمنده مردم عزیز ایران و رهبر فرزانه‌شان نشوند.

کد خبر : 34764
تاریخ انتشار : سه شنبه 17 شهریور 1394 - 8:40

به گزارش لنگرخبر، متن یادداشت علیرضا زاکانی رییس کمیسیون ویژه بررسی برجام، نتایج و پیامدهای آن با عنوان «غوغاسالاری به‌جای تأمل و تفکر در پاسداشت منافع ملی» به‌شرح ذیل است:

روز پنج‌شنبه جناب آقای رنجبران با بنده تماس گرفت و ضمن بازگویی بخشی از فرمایشات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در دیداربا اعضای محترم مجلس  خبرگان رهبری درخواست نمود تا بنده در برنامه ویژه خبری به این موضوع و کارکردهای کمیسیون برجام مجلس شورای اسلامی بپردازم و بنده نیز با این شرط که نقدی بر برجام نداشته باشم با حضور در این برنامه موافقت کردم.

هنگامی که در مسیر رفتن به صدا و سیما بودم مجدداً جناب آقای رنجبران زنگ زدند و به بنده گفتند که جناب آقای دکتر بعیدی‌نژاد نیز قرار است در این برنامه حضور داشته باشند. بنده با این امر مخالفت کردم و گفتم: “اگر اجازه دهید برگردم” که ایشان بیان داشتند که بنده در این برنامه حاضر شوم. اما  این امر بدیهی، با پیش‌داوری رسانه‌های زنجیره‌ای به‌گونه دیگری نمایانده شد و با غوغاسالاری سعی نمودند امر مهم و سرنوشت‌ساز بررسی برجام را در مجلس تحت الشعاع آن قرار دهند ولی ادله بنده برای عدم ورود به موضوع برجام به این روش عبارت بود از:

۱. در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی و درک درست از مقطع حساس و سرنوشت‌ساز امروز ایران عزیز که جنجال‌های بی‌حاصل و نگاه‌های جناحی و قبیلگی صرف به موضوع برجام، مصالح انقلاب اسلامی و منافع ملی را به خطر انداخته و بی‌توجهی به آن امری اشتباه و خیانتی بزرگ است لذا هرگونه دودستگی و هرگونه التهاب آفرینی و نقارافکنی خلاف مصلحت و عقل بوده و می‌بایست از آن پرهیز نمود و این عدم‌مناظره ریشه در این موضوع داشت.

۲. مجلس فراخور وظیفه قانونی خود در حال بررسی کارشناسی است و در مقام داوری قرار دارد لذا مناظره با هر فردی و در هر جایگاهی خلاف کار دقیق و یک پیش‌داوری از قبل می‌باشد که با کار کارشناسی و متقن منافات دارد.

۳. طبق قرار قبلی بنده قصد بیان روش کار کمیسیون و تبیین آن را داشتم و پیگیر استمداد از متخصصین کشور در ابعاد حقوقی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، دفاعی امنیتی و فنی هسته‌ای برای کمک به کمیسیون برجام  بودم لذا حضور هر فردی از غیر از کمیسیون ویژه برجام نادرست بود.

۴. توجه به شأن مجلس شورای اسلامی و موضع رسیدگی با فراست و قاطعیت به موضوع برجام علت دیگری بود که با مناظره مسئول این کمیسیون در مجلس با مسئول کارشناسی تیم مذاکره کننده اشتباه بزرگی می‌نمود که تضعیف مجلس و کمیسیون بررسی برجام، نتایج و دستاوردها آن را در برداشت که از آن پرهیز شد.

۵. شروع کار کمیسیون بحمدالله با برنامه ریزی دقیق و مصوبات اولیه اعضای محترم در خصوص روش کار و ورود کارشناسی به برجام و قطعنامه، نحوه اطلاع رسانی و آئین‌نامه داخلی کمیسیون همراه بود، از این رو این مناظره به‌خلاف مصوبات کمیسیون برجام بود.

۶. اصل مناظره مطلوب است اما در جایی که نیاز به دقت و کار کارشناسی و دقیق تخصصی است انجام حرکت‌های احساسی، هیجانات زودگذر و شوی تبلیغاتی خدشه جبران ناپذیری را به روند رسیدگی به امری ملی و تاریخ‌ساز می‌نماید که پرداختن به آن و تنزل موضوع به کاری جناحی خیانتی آشکار است که همه می‌بایست از آن امتناع کنند.

۷. پرهیز از امور فرعی و جزئی و پرداختن به امور اصلی کشور حکم عقل و اساس مملکت‌داری است که بحمدالله اعضای کمیسیون برجام متعهد به آن شده‌اند و بنده نیز به‌عنوان کمترین این عزیزان مکلف به رعایت آن هستم.

۸. پرداختن به موضوعی که در حال بررسی آن هستیم و هنوز به نتیجه‌ای نرسیدیم در مناظره امری زودرس و خام را تداعی می‌کرد که از آن پرهیز شد. به‌مدد الهی اعضای محترم کمیسیون تصمیم گرفته‌اند که با کاری کارشناسی و دقیق روسفید در مقابل شهیدان و امام آنها قرار گیرند و با تلاش خود شرمنده مردم عزیز ایران و رهبر فرزانه‌شان نشوند و با بهره‌مندی از نظرات کارشناسی و متخصصین دانشگاهی قدردان فرهیختگان کشور باشند و این به صواب نزدیکتر و یا در حقیقت عین کار درست و بی‌دقتی در آن خسران ناپذیر است.

در خاتمه از همه رسانه‌ها مجدّانه درخواست دارم از پیش‌داوری پرهیز نموده وبا ایجاد فضای همدلی و هم‌زبانی به شکل‌گیری خرد جمعی در مجلس شورای اسلامی برای بررسی کارشناسی برجام کمک نمایند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.