اقامه نماز در مسجد النّبی دکوری است (۲)
اقامه نماز در مسجد النّبی دکوری است (۲)

مسجد النّبی امروز با همه بزرگی در مسافت فقط یک نماز به صورت دکوری در آن اقامه می‌شود و خادمان آن با آمریکایی‌ها دست در دست یکدیگر گذاشته‌اند. به گزارش لنگرنیوز ، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در دیدار اعضای هیئت علمی و اجرایی همایش ملّی تجلّی نماز و مسجد در فرهنگ رضوی، با […]

مسجد النّبی امروز با همه بزرگی در مسافت فقط یک نماز به صورت دکوری در آن اقامه می‌شود و خادمان آن با آمریکایی‌ها دست در دست یکدیگر گذاشته‌اند.

به گزارش لنگرنیوز ، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در دیدار اعضای هیئت علمی و اجرایی همایش ملّی تجلّی نماز و مسجد در فرهنگ رضوی، با بیان این که این جشنواره بر دو اساس پایه گذاری می‌شود، اظهار داشت: مسجد و نماز از مهم ترین عناوین فقه اسلامی هستند و درباره این دو موضوع و فلسفه های نماز خواندن از امام رضا(علیه السلام) و دیگر ائمه اطهار(علیهم السلام) تعبیرات بسیاری وارد شده است.

 

وی در ادامه با بیان این که نماز معراج مؤمن است که به وسیله آن تعالی، تکامل و پیشرفت حاصل می‌شود، اظهار داشت: با وجود اهمیّت فوق العاده نماز، تنها اسم نماز در بعضی از جوامع تبلیغ و کمتر به روح آن پرداخته می‌شود.

 

استاد برجسته حوزه با بیان این که نماز کلیدی برای حل همه مشکلات جامعه است، تصریح کرد: البته مسیرهای دیگری برای رسیدن انسان به خدا وجود دارد اما کلید اصلی نماز است.

 

وی در ادامه به بیان جایگاه مسجد در صدر اسلام و در شرایط امروز پرداخت و تأکید کرد: در واقع مسجد فقط جایگاه نماز در اسلام نیست؛ مسجد پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) کانون همه چیز بود و در آن زمان مسجد برای نماز، خطبه های پیامبر(صلی الله علیه و آله) مرکز تعلیم و تربیت و ستاد مرکزی لشگر اسلام، مرکز قضاوت و داوری و برطرف سازی اختلافات و دانشگاه اسلامی بود.

 

آیت الله مکارم شیرازی افزود: مسجد پیغمبر اسلام(صلی الله علیه و آله) از نظر ظاهری بسیار محقّر و از گل بود، اما همین مسجد دنیا را تکان داد، اما مسجد النّبی امروز با همه بزرگی در مسافت فقط یک نماز به صورت دکوری در آن اقامه می‌شود و در مقابل صهیونیستها که گروه کوچکی هستند ضعیف اند و خادمان آن با آمریکایی‌ها دست در دست یکدیگر گذاشته‌اند.

 

وی با تأکید بر این که مسجد را باید زنده کرد، افزود: مسجد باید دانشگاه اسلام و مرکز بیداری و هوشیاری و سرچشمه حرکت‌ها باشد.

 

این مرجع تقلید شیعیان در ادامه با تأکید بر اینکه اگر نماز، نماز جامعی باشد، مسجد هم به اصول اصلی خودش باز می‌گردد، تصریح کرد: در واقع خواندن نماز جامع سبب حل اختلافات و برطرف سازی مشکلات جامعه می‌شود.

 

وی در پایان با توصیه به دست اندرکاران ستاد اجرایی و هیئت علمی همایش ملّی تجلّی نماز و مسجد در فرهنگ رضوی، گفت: شما باید برای زنده کردن روح نماز تلاش کنید و در مسجد برای نوجوانان، جوانان، اساتید و خواهران و همه اقشار برنامه داشته باشید چرا که هر چقدر که کشش جوانان به مسجد بیشتر شود در مقابل انحراف های جامعه واکسینه و در واقع قشر نوجوان و جوان در برابر آسیب‌های اجتماعی بیمه می‌شوند.

 

 

منبع: مهر