شایعه‌سازی دلالان برای بزخری برنج ایرانی

دبیرانجمن واردکنندگان برنج گفت: هر ساله در زمان فصل برداشت برای اینکه برنج به قیمت کمتری از کشاورزان خریداری شده و سود بیشتری نصیب واسطه‌ها شود شائبه‌ بی کیفیتی مانند اختلاط برنج مطرح می‌شود.

به گزارش لنگرخبر، مسیح کشاورز  با اعلام این خبر اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که زمان خرید برنج کشاورزان رونق می‌گیرد موضوع اختلاط برنج ایرانی با برنج‌های خارجی است.

وی خاطرنشان کرد: به طور معمول این شایعات در فصل برداشت مطرح می‌شود اما با پایان برداشت در اسفند ماه این اظهارات فروکش می‌کند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ادامه داد: چنین شایعاتی باعث نگرانی مردم و کاهش قیمت خرید برنج می‌شود و این اظهارات بهترین شرایط را برای خرید ارزان فراهم می‌کند.

وی تصریح کرد: با نگاهی به آمار تولید یک میلیون و ۸۰۰  هزار تنی برنج در کشور مشخص می‌شود که برای اختلاط آن نیاز به ۱۸۰ هزار تن “برنج سفید” پاکستان یا اروگوئه‌ای وجود دارد که میزان واردات آنها بسیار کمتر از این میزان است زیرا عمده برنج وارداتی کشور هندی بوده و به شکل پارابیل، دانه بلند یا زرد به کشورمی‌آید.

کشاورز یاد آورشد: ورادات برنج‌های اروگوئه‌ای؛ آرژانتینی، پاکستانی، تایلندی که ممکن است توسط مرزنشینان یا شرکت بازرگانی دولتی برای تامین ذخایر استراتژیک صورت گیرد به ۱۸۰ هزار تن نمی‌رسد که بخش عمده آن نیز قبل از آنکه برای اختلاط به بازار برسد توسط مرز نشینان خود مصرفی شده یا در سبد کالا و موارد مشابه قرارمی‌گیرد.
وی گفت : کشاورزان در حال حاضر مشغول برداشت برنج و فروش محصولات خود هستند و ابراز چنین مواردی به زیان کشاورزان بوده و زمینه زیان آنها را فراهم می‌کنند.

کشاورز در پایان گفت: در برخی از موارد ممکن است که اختلاط برنج صورت گیرد ولی این موضوع قابل تعمیم نیست.