۳هزارحاجی قربانی سهل‌انگاری آل سعود+عکس

تاکنون بیش از ۳ هزار حاجی قربانی سهل‌انگاری آل سعود شدند.

کد خبر : 35404
تاریخ انتشار : پنجشنبه 26 شهریور 1394 - 20:47

به گزارش لنگرخبر، مراسم موسم حج در سالهای گذشته به تولیت عربستان سعودی  ۸ حادثه مرگبار داشته است که خونبارترین‌اش حادثه ۹ مرداد ۶۶ بود که ۲۷۵ حاجی ایرانی به دست حمله مأموران سعودی در مکه در جریان برائت از مشرکین به شهادت رسیده‌اند.

114346_730
تنها سه سال بعد از اینکه دولت عربستان عامدانه مراسم برائت از مشرکین را به خاک و خون کشید در سال ۶۹ ،‌ هزار و ۴۲۶ نفر در تونل منتهی به مسجد الحرام و بر اثر ازدحام جمعیت کشته شدند و حجاج زیر دست و پا له شدند.
اما این حادثه خادمان حرمین شرفین را به فکر نیانداخت که با تمهیداتی سعی کنند مانع از تکرار چنین حادثه‌ای شود در سال ۷۳،‌ ۲۷۳ نفر از حجاج در مراسم رمی‌جمرات به خاطر ازدحام جمعیت کشته شدند. در سال ۷۶،  آتش سوزی در خیمه‌ها صحرای منا منجر به کشته شدن ۳۴۰ حاجی و مجروح شدن هزار و ۵۰۰ نفر شد.
سال ۷۷ در رمی‌جمرات ۱۸۰ حاجی در زیر دست و پا کشته شدند و فاجعه‌ای که در سال ۸۰ هم تکرار شد این بار تعداد کشته شدها به ۲۵۱ نفر رسید.
سال ۸۵ دو حادثه روی داد هتلی در مکه فروریخت ۸۶کشته به جای گذاشت و در رمی جمرات ۳۶۳ نفر کشته شدند.
مصطفی میرسلیم که در مراسم حج امسال از نزدیک شاهد حادثه بود طی یادداشتی نوشت. حج بزرگترین تجمع عبادى مسلمانان است که همه ساله در ایام مشخص در مکه مکرمه با حضور مسلمانانى از تقریباً تمام کشورهاى اسلامى و کشورهایى که مسلمانان در آنجا حضور دارند برپا مى‌شود.
دولت عربستان براى رفاه حجاج در سال‌هاى اخیر اقدامات مهمى انجام داده است از جمله توسعه حرمین شریف در مکه و مدینه.
این اقدامات توسعه‌اى بسیار گسترده که به لحاظ ماهیت قطعاً قابل نقد است و چه بهتر که با مشورت سایر کشورهاى اسلامى مثلاً در چهار چوب مصوبات سازمان اجلاس اسلامى انجام مى گرفت تا هویت حرمین حفظ مى‌شد،‌دولت عربستان را وادار به استفاده از پیمانکاران متعدد کرده که اغلب با شتاب ناگزیرند فعالیت‌هاى مختلف ساختمانى انجام دهند، بنابراین شاهد علم شدن ده‌ها دکل جرثقیل ثابت و متحرک در حرمین یا در پیرامون متصل بدان است.
این دکل‌ها و اساساً کارگاه‌هاى عمرانى‌، هم خطر و هم مزاحمت براى جمعیت نزدیک دو میلیونى حجاج محسوب مى‌شود. خطر آن به لحاظ افتادن مصالح در محدوده شعاع عملکرد جرثقیل است و مزاحمت آن به لحاظ ایجاد مضیقه براى انبوه جمعیت حجاج در حال رفت و آمد است.
بهترین راه برچیدن این دکل‌ها و در صورت عدم امکانِ برچینى‌، مهار کردن و تعطیل نمودن آنها در ایام حج است.
بى توجهى دولت عربستان به این نکته مهم و عدم استفاده از اطلاعات هواشناسى موجب شد که امسال، براثر طوفان، یکى از جرثقیل‌هاى متحرک که کاملاً امکان جابجایى و دور کردن ازحرم را داشت‌، واژگون شود و تا کنون جان ۱۰۸ نفر از حجاج را بگیرد و وضع نزدیک به ٢٣٨ نفراز مجروحان نیز بدون نگرانى نیست.
همه این حادثه را کنار هم بگذاریم پی می‌بریم که آل سعود با اندکی تامل و جدی گرفتن حادثه‌های پیشین می‌توانست مانع تکرار حادثه مکرر در این سال‌های اخیر شود و بسیار خوشبینانه می‌توان گفت بیش از ۳ هزارحاجی قربانی سهل‌انگاری دولت ال سعود شده‌اند.
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.