فعالیت ۱۲۰ شرکت تعاونی در لنگرود

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی لنگرود از فعالیت ۱۲۰ شرکت تعاونی در زمینه صنعت، کشاورزی، تامین نیاز مصرف‌کنندگان و خدمات در این شهرستان خبر داد.

به گزارش لنگرخبر ، محسن مهدی‌زاده با اشاره به اینکه اقتصاد کشور به سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی تقسیم می‌شود، اظهار کرد: شرکت‌های تعاونی برای گسترش عدالت اجتماعی و رفاه حال محرومان، ایجاد اشتغال دانش‌آموختگان تحت نظارت وزارت کار و رفاه اجتماعی تاسیس می‌شود.

وی فراهم کردن امکانات لازم برای افراد جویای کار و جلوگیری از تمرکز ثروت را از دیگر اهداف ایجاد تعاونی‌ها خواند و افزود: شرکت‌های تعاونی مجموعه سرمایه‌های مالی، مدیریتی و نیروی انسانی هستند که بر پایه مشورت، برنامه‌ریزی، تقسیم کار و تجمیع سرمایه‌های اندک ایجاد می‌شوند.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی لنگرود حمایت و هدایت از شرکت‌های تعاونی را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: حضور تعاونی‌ها در سطح جامعه موجب کاهش قیمت تمام شده کالا، تجمیع سرمایه‌های کوچک، حمایت از کارآفرینان، افزایش تولید، توسعه مالکیت، کاهش فاصله طبقاتی، اشتغال، افزایش روحیه تعاون و همکاری و توسعه اجتماعی، رفاه اقتصادی و عدالت نسبی می‌شود.

وی از فعالیت ۱۲۰ شرکت تعاونی در زمینه صنعت، کشاورزی، تامین نیاز مصرف‌کنندگان و خدمات در لنگرود خبر داد و گفت: تعداد ۱۰ هزار و ۵۶۱ نفر عضو تعاونی‌های مذکور هستند.

مهدی‌زاده افزود: اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی لنگرود با تشکیل شرکت‌های تعاونی موفق مانند کشتارگاه صنعتی دام دیلم صنعت شرق، سردخانه گیلان تامین نوآور پارس، تعاونی‌های مصرف، مرغداری‌ها ، چایکاران و … منجر به ایجاد اشتغال مطلوب و ارائه خدمات مناسب به شهروندان شده است.

وی با بیان اینکه هر شرکت تعاونی حاصل سرمایه‌گذاری یک تعداد افراد است، متذکر شد: تعاونی‌ها وضع اقتصادی را به نفع جامعه حفظ می‌کنند.

این مسئول با اشاره به اینکه اعضای تعاونی صاحبان آن هستند، اظهار کرد: منافع خارجی شرکت به طرف بیرون جاری نمی‌شود و تعاونی‌ها برای پر کردن خلأ موجود در جامعه هستند که دیگر مراکز تجاری قادر به تامین آن نیستند.

وی با تصریح بر اینکه تعاونی‌های کشاورزی نیازهایی مانند تامین نهاده‌ها، فرآیند و بازاریابی کالا را تامین می‌کنند، گفت: تعاونی‌های مصرف کالا و خدمات مورد نیاز را با کیفیت برتر و قیمت رقابتی برای اعضا فراهم می‌کنند.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی لنگرود با اشاره به اینکه تعاونی‌های مسکن برای خانه‌دار شدن افراد با درآمد پایین فرصت مناسبی فراهم می‌کنند، افزود: تعاونی‌های بیمه، مشاغل آزاد و کوچک را از خطرات حفظ می‌کنند.

وی ادامه داد: واحدهای اعتباری به مردمی که درآمد محدودی دارند و به بانک‌های تجاری دسترسی ندارند، خدمات می‌دهند و به کارآفرینان کوچکی که نمی‌توانند طور دیگری به منابع مالی قابل اطمینانی دست پیدا کنند، اعتبار می‌دهند.

مهدی‌زاده با اشاره به اینکه تعاونی‌های گردشگری فرصت‌ گذران اوقات فراغت و مسافرت را فراهم و خدمات را با قیمت مناسب و با کیفیت خوب به اعضا ارائه می‌کنند، افزود: تعاونی‌های برق و تلفن نیازهای مردم روستایی را به برق و ارتباط راه دور را برطرف می‌کنند.

به گفته وی، تعاونی‌های توسعه روستایی برای رشد همگانی جوامع محلی به‌ویژه در ارتباط با توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی شکل می‌گیرند.