راه‌ حل بحران سوریه فقط سوری است/ سازمان ملل نباید دست به تغییر رژیم سوریه بزند

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد طی اظهاراتی اعلام کرد سازمان ملل نباید دست به تغییر رژیم در سوریه بزند و راه‌ حل بحران این کشور فقط سوری است.

به گزارش لنگرخبر، بنابر اعلام نماینده روسیه در سازمان ملل متحد، شورای امنیت سازمان ملل نباید به طور مستقیم دست به تغییر رژیم در سوریه بزند بلکه بالعکس باید تدابیری اتخاذ کند که در آن سوری‌ها بتوانند خودشان درباره آینده کشورشان به توافق دست یابند.

«ویتالی چورکین» نماینده روسیه در سازمان ملل طی اظهاراتی در گفت‌وگو با رسانه‌های روس اعلام کرد: «شورای امنیت سازمان ملل نباید خود را درگیر تغییر رژیم در سوریه کند و توافق میان سوری‌ها تنها راه‌ ممکن است. تاریخ خاورمیانه به ویژه طی یک دهه اخیر یک چیز را نشان داده است و آن اینکه سناریوهایی که از بیرون بر یک کشور دیکته می‌شوند، موجب بروز هرج‌ومرج در آن کشور می‌شوند و نه‌ تنها هیچ چیز را حل نمی‌کنند، بلکه مشکلات را تشدید نیز می‌کنند.»

وی افزود: «سوری‌‌ها بایددر کارگروه‌های ‌تحت رهبری سازمان ملل به کمک پرسنل این سازمان در خصوص موضوعات و مسائل اساسی به ویژه مشکلات امنیتی، مسائل سیاسی و قضایی، مبارزه با تروریسم و بازسازی و توسعه کشورشان به توافق دست یابند.»

این دیپلمات در ادامه خاطرنشان کرد: «شورای امنیت از نزدیک بر اوضاع نظارت خواهد داشت اما راه‌حل این مسئله باید منحصرا سوری باشد و این مسئله شامل سرنوشت سیاسی بشار اسد نیز می شود.»

بر اساس این گزارش، روسیه بارها از ائتلاف بین‌المللی که مشغول مبارزه با عناصر داعش در سوریه و عراق است خواسته بمنظور غلبه بر این سازمان تروریستی، تحت نظارت سازمان ملل با مقامات سوری همکاری داشته باشد.

این در حالیست که «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرده که مسکو هرگز حمایت نظامی و فنی لازم از رهبران سوریه بمنظور مبارزه با تروریسم را پنهان نکرده است.