گزارش رسمی دولت از رکود صنعت‌ومعدن در بهار ۹۴+جدول و نمودار
گزارش رسمی دولت از رکود صنعت‌ومعدن در بهار ۹۴+جدول و نمودار

پس از انتشار گزارش دیروز وزارت کار از افزایش نرخ بیکاری و کاهش تولید، مرکز آمار ایران نیز با انتشار گزارشی رسماً رکود در تولید بخش صنعت و معدن کشور در بهار ۹۴ را تایید کرد.

به گزارش لنگرخبر ،  شاخص تولید صنعتی (IIP)، از مهم‌ترین نماگرهای کوتاه مدت اقتصادی است که تغییر در مقدار کالاها و خدمات تولید شده توسط بخش‌های اقتصادی مورد نظر را در طی زمان نشان می‌دهد. در مرکز آمار ایران اطلاعات مقادیر تولید کالاهای منتخب صنعتی بر مبنای «طرح آمارگیری از مقدار تولید بخش صنعت» برای بیش از ۱۸۰۰ کارگاه صنعتی بالای ده نفر کارکن، در مقاطع فصلی جمع‌آوری و براساس آن شاخص مقدار تولید در چارچوب روش زنجیره‌ای توصیه شده در راهنمای تهیه حساب‌های فصلی صندوق بین‌المللی پول در سطح کدهای دو رقمی ISIC محاسبه شده است.

نتایج نشان می‌دهد شاخص مقدار تولید صنعت بر مبنای سال پایه (۱۰۰=۱۳۹۰) در بهار سال ۱۳۹۴ به عدد ۸۵٫۹ رسیده که در مقایسه با فصل مشابه سال قبل از رشد منفی ۲ درصد برخوردار است. براساس محاسبات مرکز آمار ایران بیش‌ترین نوسانات در بین رشته فعالیت‌های مختلف بخش صنعت، مربوط به رشته فعالیت «ساخت وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیم‌تریلر» در این فصل بوده که دارای کاهش قابل توجهی است.

به گزارش تسنیم، به منظور تهیه شاخص مقدار تولید بخش معدن، اطلاعات بخش مقادیر تولید کالاهای منتخب معدنی بر مبنای طرح آمارگیری از مقدار تولید بخش معدن برای حدود ۳۲۰ معدن در حال بهره‌برداری، در مقاطع فصلی جمع‌آوری و در چارچوب روش زنجیره‌ای توصیه شده در راهنمای تهیه حساب‌های فصلی صندوق بین‌المللی پول در سطح کدهای دو رقمی ISIC محاسبه شده است. نتایج نشان می‌دهد شاخص کل تولید معدن بر مبنای سال پایه ( ۱۰۰=۱۳۹۰) در فصل بهار ۱۳۹۴، معادل ۹۸٫۹ می‌باشد که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۰٫۶ درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در گزارش جدیدی از افزایش یک‌درصدی نرخ بیکاری و رشد مقرری بگیران بیکاری، کاهش صادرات و افت تولید بیشتر کالاهای صنعتی و معدنی خبر داد و نوشت: تولید روزانه نفت ایران در پایان سال ۹۳ به دومیلیون و ۷۷۳هزار بشکه کاهش یافت.