سونامی حضور روسیه در سوریه، تمام سرمایه سعودی‌ها را به باد خواهد داد / پوتین، گورباچف ضعیف نیست
سونامی حضور روسیه در سوریه، تمام سرمایه سعودی‌ها را به باد خواهد داد / پوتین، گورباچف ضعیف نیست

ورود و حضور نظامی به یکباره و سریع مسکو در سوریه، باعث شده است تا سعودی‌ها تمام رشته‌های خود در سوریه در طول ۵ سال گذشته را پنبه شده ببینند؛ روسیه‌ای که نه تنها داعش، بلکه دیگر گروههای تروریستی از جمله «ارتش آزاد» و «جیش‌الفتح» را هدف قرار می‌دهد.

به گزارش لنگرخبر، دولت روسیه از روز چهارشنبه، اقدام به آغاز عملیات هوایی در سوریه و بمباران مواضع تروریست‌ها کرده است که این عملیات با انتقاد و بعضا با عصبانیت کشورهای معارض سوریه از جمله عربستان مواجه شده است.

روزنامه الکترونیکی رأی الیوم در یادداشتی می‌نویسد: درخواست عربستان از روسیه برای توقف بمباران‌ها علیه تروریسم، در سوریه، عجیب نیست؛ چرا که ورود نظامی روسیه به سوریه همچون صاعقه‌ای سریع بود و باعث تغییر موازنه ۵ ساله در این کشور خواهد شد.

«عبدالله المعلمی» سفیر عربستان در شورای امنیت با ابراز نگرانی از حملات هوایی روسیه با متهم کردن ایران برای برانگیختن دعواهای طائفی گفت: تلاش‌ها برای هیمنه و دخالت در امور داخلی کشورها همیشه در طول تاریخ فاجعه‌بار بوده است.

رأی‌الیوم در ادامه می‌نویسد: ما با عربستان بر سر این حرف موافقیم؛ اما باید گفت مصداق این حرف، عربستان نیز است.

عربستان نیز در یمن، سوریه و لیبی دخالت می‌کند و جنگنده هایش در یمن اقدام به کشتار مردم بیگناه می‌کنند؛ همانند بمباران یک مراسم عروسی در منطقه «مخا» در یمن که ۱۳۱ کشته بر جای گذاشت.

این روزنامه ادامه می‌دهد: به خطا رفته‌ایم اگر بگوییم روسیه صرفا برای مبارزه با داعش به سوریه آمده است؛ مسکو از ابتدای بحران، «بشار اسد» را قانونی و مشروع می‌داند و ارتش سوریه را به عنوان تنها نیروی مشروع به رسمیت می‌شناسد و مسلما اکنون می‌خواهد عملا و با شدت از دولت دمشق حمایت کند.

رأی الیوم می‌نویسد: بنابراین جای شگفتی ندارد که هواپیماهای روسیه، نیروهای ارتش آزاد و جبهه النصره و نیروهای آموزش دیده توسط آمریکا را نیز بمباران کنند؛ مسکو معتقد است که هر کسی که مسلحانه در مقابل دولت سوریه ایستاده؛ تروریست است؛ چه داعش باشد، چه احرار الشام و چه ارتش آزاد و این همان دلیل اصلی نگرانی سعودی‌ها از جنگنده‌های روسی است.

رأی‌الیوم در ادامه در مورد علل اصلی ورود مستقیم نظامی روسیه در صحنه سوریه می‌نویسد: تسلط «جیش الفتح» بر استان ادلب و جسرالشغور و پیشروی به سمت لاذقیه و همچنین گلوله‌باران دمشق، توسط «الجیش الاسلام» همه این‌ها باعث ورود روسیه به سوریه شده است و سقوط دولت دمشق، یعنی پایان نفوذ روسیه در خاورمیانه.

از سوی دیگر آمریکا در ده هزار کیلومتری سوریه واقع شده، اما روسیه بسیار نزدیک‌تر به این کشور و مسلما نسبت به امنیت سوریه و منافع خود در این کشور نگران‌ است.

رأی الیوم در ادامه می‌نویسد: حضور نظامی روسیه، به سوریه یا به ۵۰ جنگنده و بالگرد محدود نخواهد شد و عراق را نیز در بر خواهد گرفت و سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که در صورت درخواست بغداد، عملیات نظامی خود را نیز به عراق گسترش خواهیم داد.

رأی الیوم پیش‌بینی می‌کند که باید منتظر افزایش تعداد جنگنده‌ها و حتی پیاده شدن نیروی نظامی در عراق و روسیه باشیم.

نویسنده این یادداشت می‌نویسد: ۵ سال است که عربستان، قطر و آمریکا در سوریه سرمایه‌گذاری می‌کنند و عن قریب است که با سونامی روسیه همه آن‌ها بخار شود و به هوا رود و همه معادلات منطقه را به نفع خود رقم بزند.

رأی‌الیوم در انتها می‌نویسد: نباید فراموش کنیم که کسی که در حال حاضر در مسکو، حکمرانی می‌کند، «گورباچوف» ضعیف یا «یلتسین» همیشه مست نیست.