دولتی‌ها مراقب اموال ملی باشند/کمیسیون ماده ۱۰۰ و ۹۹ رافع تخلفات زمین‌خواری

نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس کمیسیون ماده ۱۰۰ و ماده ۹۹ را رافع تخلفات زمین خواری دانستند.

به گزارش لنگرخبر، مهرداد بائوج لاهوتی در گفت ‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص پدیده زمین و جنگل خواری گفت: زمین خواری پدیده جدیدی نیست، این تخلفات همیشه جاری بوده اما تنها در مدت اخیر علنی شده است، این در حالی است که زمین‌خواری پدیده پیچیده‌ای نیست؛ درحقیقت اگر صاحبان اموال دولتی مراقب این اموال باشند، زمین‌خواری پیش نخواهد آمد.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: متاسفانه سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی، وزارت راه و شهرسازی و سازمان‌هایی از این نوع نسبت به زمین خواری بی‌توجه بوده و چندان پیگیر جلوگیری از آن نیستند، زمین خواری یا توسط افراد زبده و از مسیر قانونی و در سایه بی‌توجهی مسئولان صورت می‌گیرد یا توسط افراد ناآگاهی که از سوی برخی سازمان‌ها و وزراتخانه‌ها حمایت می‌شوند بروز پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه اگر صاحبان اموال از ابتدا به ساکن مراقب اموال باشند زمین‌خواری شکل نمی‌گیرد، گفت: شکایت به قوه قضاییه برای زمین‌هایی که در بیست سال پیش تصرف شده‌اند موثر واقع نمی‌شود، بلکه لازم است پیش از وقوع حادثه اقدامات انجام گیرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، درخصوص متولیان بی‌توجهی به زمین‌خواری، یادآور شد: در حقیقت اگر کمیسیون ماده ۱۰۰ و کمیسیون ماده ۹۹ رای درست و واقعی صادر کنند، دیگر تصرفی صورت نخواهد گرفت اما تا زمانی که این دو کمیسیون رافع تخلفات باشد افزایش تصرفات عجیب به نظر نمی‌رسد.

وی افزود: متخلفان زمین خواری به وجود کمیسیون‌های چون کمیسیون ماده ۱۰۰ و ماده ۹۹ دلگرم هستند و می‌دانند که تخریبی پس از زمین‌خواری صورت نمی‌گیرد، از این رو تلاشی برای رعایت قوانین و مقررات نمی‌کنند، این در حالی است که اگر قانون به درستی اعمال شود هیچ تخلفی صورت نخواهد گرفت.

نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه زمین خواری روبه کاهش است، گفت: هرچند آمار تصرفات بالاست اما نسبت به سال‌های گذشته، از میزان زمین خواری کاسته شده است.