کوشک جلالی با «رعنا» به لنگرود می‌ آید

علیرضا کوشک جلالی نمایش «رعنا» را در لنگرود اجرا می‌کند.

به گزارش لنگرخبر، «رعنا» به نویسندگی، دراماتورژی و کارگردانی علیرضا کوشک جلالی از ۱۴ تا ۱۸ مهرماه در سالن اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لنگرود به صحنه می‌رود.

کوشک جلالی درباره‌ی چگونگی شکل‌گیری این نمایش گفت: این نمایش‌نامه در درجه‌ی نخست بر طرح اولیه حجت صفاریان و نمایش‌نامه‌ای که شهروز آقایی‌پور براساس آن نوشت، استوار است. پس از آن دو نمایش‌نامه‌ی منظوم در ارتباط با «رعنا» اثر نادر زکی‌پور را با همراهی نویسنده‌اش خواندم و زکی‌پور جرقه‌های جدیدی را در درونم روشن کرد.

او ادامه داد: خواندن کتاب “چگونگی زده شدن ترانه رعنا” اثر محمد قلی صدراشکوری و دیدار و گفت‌و‌گو با این شاعر و پژوهشگر بزرگوار شرق گیلان مرحله بعدی کارم بود. زادگاه صدر اشکوری، همان زادگاه رعنا است و اتفاقات دوران رعنا به قدری شفاف در حافظه‌ی ایشان نقش بسته است که در حین تعریف وقایع و افراد آن دوران، احساس می‌کردم در اشکور کنار “کرد آقا جان”، بالای کوه ایستاده‌ام، رعنا کنارم و هادی سلاخی شده، زیر پایم در “هادی دره” هستند.

این عضو کانون کارگردانان آلمان و ایران که از سال ۱۹۸۶ در آلمان به عنوان نویسنده و کارگردان مشغول کار است، بیان کرد: کتاب «از انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی» اثر خلیل سلیمی و دیدار و گفت‌و‌گو با این محقق بزرگوار، نکته‌های جدیدی را برایم مطرح کرد و نقطه عطفی برای تحقیقاتم بود. پس از آن، مدت زیادی در اینترنت پیرامون اسطوره‌ها و افسانه‌های گیلانی، بخصوص داستان رعنا تحقیق کردم و ورژن‌های مختلف ترانه رعنا را خواندم و شنیدم که مجموعه‌ی این خاطرات و وقایع تاریخی در برخی موارد کاملا متضاد، هم برایم جالب بود و هم ترس‌برانگیز؛ چون رعنا در جایی تنها یک عاشق عصیانگر بود، در جایی دیگر یک مبارز با افکار انقلابی، در جایی روسیاه بود و در جایی پاک و معصوم، در جایی با پسر کدخدا، “نوروز”، ازدواج کرده بود و بعد با معشوقش “هادی” راه فرار پیش گرفته بود، در جای دیگر، شب عروسی با هادی فرار کرده بود، در جایی عاشق “کردآقاجان”ٌ، پیرمرد مبارز جنگلی هم بود، در جایی دیگر تنها عشقش هادی بود. در جایی کردآقاجان یک یاغی معرفی می‌شود و در جایی دیگر یک مبارز و هزاران روایت ضد و نقیض دیگر.

کوشک جلالی گفت: پس از این مرحله تصمیم گرفتم بند ناف تحقیقات تاریخی‌ام را قطع کنم و رعنای خودم را در ارتباط با دریافت‌هایم به نگارش درآورم. طرح نهایی را نوشتم و با کمک ناتاشا محرم زاده صحنه به صحنه آن را پرورش دادیم و نسخه اولیه نمایش‌نامه را اواخر فروردین به پایان بردم و بعد از آن با توجه به برخی پیشنهادات و تغییراتی که ضرورت می‌دیدم، ورژن دوم «رعنا» را نوشتم. هرچند هنوز احساس می‌کنم که این نمایش‌نامه تا روز آخر که به صحنه برود، جای کار دارد که بهتر و دقیق‌تر شود.

وی با تشکر از مقدسی و حسن ندافی در پیشبرد این کار، گروه بازیگران نمایش «رعنا» را مهرانه به نهاد، مجید پتکی، مهدی مخبری، ارشد امیراسکندری، مصطفی غلامی، مجتبی معیری نیا، برنا احمدنژاد، محمد تقی زاده، امیرقاسم وطن خواه، محبه میرباقی نژاد، مهدی محمدپور، ابوالفضل ندافی و باحضور: حجت ا…صفاریان،فریبرز زیده سرایی معرفی کرد.

عوامل دیگر این نمایش عبارتند از: گروه نویسندگان: نادر زکی‌پورلنگرودی، حجت الله صفاریان، شهروز آقایی‌پور، طراح صحنه: یاسر میرحمیدی، موسیقی: شهرام شفیعی، دستیار کارگردان و برنامه‌ریز: نیما تابنده، طراح حرکات فرم: پریسا قاسمی، عکس: موژان جواهری، روابط عمومی: برنا احمدنژاد، پوستر: محسن صیدگر، سرمایه گذار: سید ذکریا ذاکری با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر لنگرود و مساعدت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لنگرود.

علیرضا کوشک جلالی که در سال ۱۳۹۳ از طرف وزارت ارشاد، مدرک درجه یک هنری را دریافت کرد، در سال ۲۰۰۴، گروه تئاتری “علی جلالی آنسامبل” را در شهر کلن پایه‌گذاری کرد و هم اکنون مسئول هنری این گروه است.

او تاکنون بیش از ۴۳ نمایش در آلمان و ۱۵ نمایش در ایران به روی صحنه برده و جوایز زیادی در زمینه کارگردانی و نویسندگی در فستیوال‌های تئاتری بین‌المللی کسب کرده است.

کوشک جلالی در سال ۲۰۰۹ نیز برای اولین بار به عنوان کارگردان یک اپرا را در اپرای شهر دورتموند آلمان به زبان ترکی و آلمانی به صحنه برد.

از آثار به اجرا در آمده این کارگردان در ایران،‌می‌توان به مسخ، پابلو نرودا، بازرس، موسیو ابراهیم و گل‌های قرآن، و خدای کشتار، سیستم گرون هلم، پوزه چرمی، روبینسون کروزو (بهترین نمایش از دید تماشاگران در جشنواره بین‌المللی فجر، سال ۱۳۹۲) دست نیافتنی‌ها… اشاره کرد.

«رعنا» تازه‌ترین اثر این هنرمند در شهرستان لنگرود و ساعت ۱۹:۳۰ به صحنه می‌رود که سایت فروش بلیت www.haftsaz.com و مرکز فروش بلیت، لنگرود کافی نت بهرنگ، خیابان شهید بهشتی، نرسیده به خیابان بابک است.