طیب‌نیا:در آستانه رونق قرار گرفتیم

وزیر امور اقتصادی و دارایی که به همراه سه وزیر کار، صنعت و دفاع در شهریورماه در نامه ای به رئیس جمهور نسبت به تبدیل رکود به بحران هشدار داده بود، شب گذشته گفته که کشور در آستانه رونق قرار گرفته و این نامه به درخواست خود رئیس جمهور نوشته شد.

کد خبر : 36766
تاریخ انتشار : سه شنبه 14 مهر 1394 - 9:58

به گزارش لنگرخبر، علی طیب نیا در گفتگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه کشور در شرایط حساسی است گفت: ما از دو مرحله فشار خارجی یا عبور کردیم یا در حال عبور هستیم  و آمارهای اقتصادی نشان می‌دهد که کشور در آستانه رونق قرار گرفته است.

وی افزود: توفیقات دو سال گذشته دولت حاصل هماهنگی دو بال سیاست و اقتصاد بود و اگر در عرصه سیاسی حق ما در زمینه هسته ای به رسمیت شناخته شد به علت موفقیت ما در عرصه اقتصادی بود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به وابستگی شدید ایران به نفت و اعمال تحریمهای بی سابقه به کشور گفت: با سیاستهای اعمال شده آثار ناشی از تحریمها به خوبی مدیریت شد.

وی با  اشاره به سیاست دولت برای کنترل تورم و رونق اقتصادی گفت: در سال ۹۳ در چهار دوره سه ماهه پیاپی شاهد رشد اقتصادی بودیم که این مسئله از نظر علمی به معنی خروج از رکود بود.

طیب نیا با بیان اینکه از نیمه دوم سال گذشته آثار کاهش قیمت نفت را پیش بینی می کردیم گفت: در اقتصادی همچون اقتصاد ایران که در تحریم هست و با چالشهای مختلفی روبروست دولت باید شاخصهای را رصد و پیش بینیهای لازم را اعمال کند و بر اساس آنها سیاستهای مناسب را به اجرا بگذارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه در دو سال گذشته نامه هایی را برای مسئولان کشور از جمله رئیس جمهور فرستادیم گفت: هدف از ارسال این نامه ها توضیح سیاستهای خودمان بود و بر این اساس نامه اخیر چهار وزیر به رئیس جمهور امری متعارف است.

طیب نیا با اشاره به توجه ویژه رئیس جمهور به رشد اقتصادی ، تورم ، ثبات در بازار ارز و طلا و بازار سرمایه گفت: نامه اخیر را چهار وزیر مرتبط با بازار سرمایه به رئیس جمهور نوشتند که ناظر بر بازار سرمایه کشور است.

وی با تأکید بر اینکه وزارتخانه های مرتبط مسائل مربوط به بازار سرمایه را در دو سال گذشته همواره رصد و پیش بینی کردند افزود: نامه اخیر درخواست بخشی از دولت که با بازار سرمایه مرتبط است از رئیس جمهور است که بر اساس خواسته خود رئیس جمهور تنظیم شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین از هماهنگی و نزدیک شدن به توافق وزارتخانه متبوعش با وزارت نفت برای رسیدن به نرخ واحد برای خوراک واحدهای پتروشیمی خبر داد.

طیب نیا با انتقاد از عده ای که در پی زیر سؤال بردن موفقیتهای دولت هستند گفت: موفقیت دولت موفقیت ملت است.

وزیر اقتصاد افزود: از دو سال پیش زمزمه هایی در این زمینه شنیده شد که در تیم اقتصادی دولت شکاف وجود دارد در حالیکه بیشترین هماهنگی و انسجام در میان تمامی دولتها در تیم اقتصادی این دولت دیده می شود.

وی همچنین در پاسخ به برخی خبرها مبنی بر لغو جلسه شورای پول و اعتبار به خاطر انتشار نامه چهار وزیر افزود: این مسئله صحت ندارد و دولت در حال رسیدگی به احکام برنامه ششم است و جلسه فردا و چهارشنبه این احکام بررسی و تصویب خواهد شد.

طیب نیا با تأکید بر اینکه سیاست دولت برای مقابله با تورم همچنان ادامه می یابد به منفی شدن نرخ تورم در تیر و مرداد امسال اشاره کرد و افزود: این مسئله نشان می دهد احتمال اینکه حتی تا پایان امسال نرخ تورم کشور یک رقمی شود نیز وجود دارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به کاهش شش درصدی منابع بودجه در شش ماه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال به علت کاهش قیمت نفت افزود: با این حال وضعیتی که ما در اقتصاد ایران می بینیم نشان می دهد شاخص مقاومتی اقتصاد ما در مقایسه با قبل وضعیت مناسب تری دارد و حتی بالاتر رفته است.

طیب نیا با اشاره به کاهش سهم نفت از ۸۰ درصد به ۳۵ درصد در بودجه سال گذشته دولت گفت: در همین سال شاهد افزایش ۹۸ درصدی نرخ سود شرکتهای دولتی و ۶۸ درصدی درآمدهای گمرکی بودیم و ۴۰ هزار میلیارد تومان هم در طرحهای عمرانی هزینه شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه هم اکنون در مرحل توافق با ۱+۵ هستیم ولی عملاً‌ تحریمها هنوز برداشته نشده است گفت: مردم چون پیش بینی می کنند که در آینده نزدیک تحریمها حذف میشود و در پی آن قیمت کالاهای بادوام کاهش خواهد یافت اقدام به خرید نمی کنند و این یکی از کاهش دلیل درخواست برای کالاهای بادوام است.

طیب نیا گفت: به خاطر اینکه قیمتها هم اکنون در حداقل ممکن است الان بهترین زمین ممکن برای خرید در بازار سهام و کالاهای بادوام است.

وی با بیان اینکه در سه ماه گذشته بسته جدید مقابله با رکود با توافق تیم اقتصادی دولت تهیه شد گفت: رئیس جمهور هفته آینده این بسته جدید را ابلاغ خواهد کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: با اجرای این سیاستها و با توجه به گشایشهای پیش رو آینده روشنی در اقتصاد ایران خواهیم داشت.

طیب نیا همچنین با اشاره به اینکه ما منتظر تصمیم مجلس درباره برجام هستیم افزود: طرف مقابل تصمیمشان را در این باره گرفته اند و در صورت تصویب مجلس و بر اساس برجام باید اتفاقهایی بیفتد و طبیعتاً‌ یک ماه پس از آن شاهد رفع تحریمها خواهیم بود.

وی گفت: پس از رفع تحریمها امکان افزایش فروش نفت و حتی پیش فروش آنرا خواهیم داشت و بسیاری از منابع ما آزاد خواهد شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: پیش بینی ما این است که با این گشایشها از اواخر امسال شاهد بهبود ملموس در وضعیت اقتصاد کشور خواهیم بود.

طیب نیا با اشاره به ورود هیئتهای تجاری به کشور و تمایل آنان برای حضور در بازار ایران افزود: ما همواره به این طرفها تأکید کرده ایم که در پی تأمین مالی برای واردات نیستیم و منابع مالی خارجی باید به صورت سرمایه گذاری مستقیم در بخشهای پیشرو در چارچوب اقتصاد مقاومتی باشد.

وی تصریح کرد: دولت مصمم است که سیاستهای اقتصادی مقاومتی را در شرایط پساتحریم هم ادامه دهد و معتقد است که گشایشها نباید به افزایش واردات بینجامد.

طیب نیا افزود: رشد اقتصادی بالا در کاهش آسیب پذیری نسبت به تکانه های خارجی اهداف اصلی اقتصاد مقاومتی است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: در صورت لغو تحریمها می توانیم تا یک میلیون بشکه به صادرات نفت اضافه کنیم و در این صورت درآمد نفتی کشور دو برابر می شود.

طیب نیا گفت: علاوه بر این با لغو تحریمها هزینه های مبادلاتی سنگینی که بر اثر تحریمها به کشور تحمیل شده به شدت کاهش می یابد.

وی افزود: در دوران پساتحریم بنا داریم از فرصتهای ایجاد شده برای تحکیم پایه های تولید استفاده کنیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: تلاش ما آن است تا با وابستگی بودجه دولت به نفت باز هم کاهش یابد تا به صفر برسد و سهم درآمدهای ارزی کشور از نفت را به حداقل برسانیم.

طیب نیا خاطر نشان کرد: آنچه در بازار ارز برای ما مهم است ثبات آن است تا آینده بازار برای فعالان اقتصادی قابل پیش بینی باشد و در این راه مدیریت ما در این چارچوب است که نوسانات نرخ ارز محدود باشد.

وی با بیان اینکه دولت در دو سال گذشته در یک نبرد تمام عیار اقتصادی بوده است گفت: از فعالان اقتصادی می خواهیم که در این راه به دولت کمک کنند.

برچسب ها : ، ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.