۰۲۵۱ = معصومه/ پیش شماره‌ای که حذف شد (۲)

شاید کمتر کسی بداند کد ۰۲۵۱ که چند روزی است در طرح هم‌کدسازی مخابرات حذف شده است، بر اساس حروف ابجد مساوی با نام معصومه است.به گزارش قم نیوز، چند روزی است که مردم شهر مقدس قم بر اساس اجرای طرح هم‌کدسازی و افزایش ارقام تلفن‌های ثابت، شاهد تغییر در پیش شماره و همچنین هشت […]

شاید کمتر کسی بداند کد ۰۲۵۱ که چند روزی است در طرح هم‌کدسازی مخابرات حذف شده است، بر اساس حروف ابجد مساوی با نام معصومه است.به گزارش قم نیوز، چند روزی است که مردم شهر مقدس قم بر اساس اجرای طرح هم‌کدسازی و افزایش ارقام تلفن‌های ثابت، شاهد تغییر در پیش شماره و همچنین هشت رقمی شدن شماره تلفن‌های شهر قم هستند.

لنگرنیوز به نقل از قم نیوز: بر اساس این طرح پیش شماره شهر قم از ۰۲۵۱ به ۰۲۵ تغییر یافته و همچنین به ابتدای تمام شماره تلفن‌ها عدد ۳ افزوده شده است.

جدای از بحث در خصوص لزوم و یا عدم لزوم این تغییرات که نیاز به کار کارشناسی دارد، مسئله‌ای که باید به آن توجه کرد تغییر پیش شماره شهر مقدس قم است.

 

 

در بین بزرگان شایع است مسئولی که در گذشته راه‌اندازی سیستم تلفن شهر مقدس قم را بر عهده داشت از افراد متدین بود که با زیرکی توانست کد قم را ۲۵۱ که نام مبارک حضرت معصومه سلام الله علیها بر اساس حرف ابجد است قرار دهد و مردم قم همواره به این پیش شماره که یادآور نام مبارک کریمه اهل بیت سلام الله علیها است افتخار می‌کردند.

اما اجرای طرح هم‌کدسازی با عدم توجه به این نکته انجام شد و این عدد که همواره مورد توجه و افتخار مردم قم بود از بین رفت، در حالی که مسئولین مخابرات می‌توانستند به جای حذف عدد یک و قرار دادن عدد ۳ هم طرح خود را اجرا کنند و هم به این نکته ظریف توجه لازم را داشته باشند.

جمعی از مردم قم از مسئولین شرکت مخابرات این مطالبه را دارند که در صورت امکان، نکته فوق را در نظر بگیرند و با تغییر عدد ۳ به عدد یک بار دیگر نام ابجد حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها را به شماره قم بازگردانند.