درخواست «بان‌کی مون» از حکومت لبنان برای جلوگیری از رسیدن سلاح به حزب‌الله
درخواست «بان‌کی مون» از حکومت لبنان برای جلوگیری از رسیدن سلاح به حزب‌الله

دبیرکل سازمان ملل در سخنانی مدعی شد، مشارکت حزب‌الله در درگیری‌های یمن، سوریه و عراق بر وخامت اوضاع این کشورها می‌افزاید و خطرهای مورد توجه خودِ لبنان را نیز بیشتر می‌کند.

به گزارش لنگرخبر، «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل در گزارش دوره‌ای خود درباره قطعنامه ۱۵۵۹ سازمان ملل، بدون اشاره به حملات گروه‌های تروریستی از خاک سوریه به لبنان و مقابله حزب‌الله با این تروریست‌ها، ادعا کرد که فعالیت حزب‌الله در لبنان وضعیت این کشور را بدتر می‌کند.

بان ادعا کرد که مشارکت حزب‌الله و دیگر گروه‌های لبنانی در عراق، یمن و سوریه بر وخامت اوضاع می‌افزاید و تهدیدات علیه لبنان را نیز  بیشتر می‌کند.

بر اساس گزارش وبگاه خبری «النشره»، بان گفت: مشارکت لبنانی‌ها از جمله حزب‌الله در درگیری‌های سوریه، نقض سیاست خویشتنداری [دولت لبنان] است و این مشارکت امنیت لبنان و ثبات آن را به شکل جدید متزلزل می‌کند.

وی در ادامه از حکومت و ارتش لبنان خواست در راستای قطعنامه ۱۵۵۹ سازمان ملل تمامی گام‌های ضروری برای ممانعت حزب‌الله و دیگر گروه‌های مسلح از دسترسی به سلاح و ایجاد نیرویهای نظامی خارج از چارچوب حکومت لبنان را انجام دهد.

بان تصریح کرد: نبود گفت‌وگوی ملی دال بر عدم حصول پیشرفت در این زمینه است و تصمیم‌های قبلی اجرایی نشده است.

در حالی که حزب‌الله لبنان است که با گروه‌های مسلح مانند داعش و جبهه النصره در شرق لبنان و در مرز با سوریه در حال مبارزه است، بان کی مون از «تلاش ارتش لبنان بخصوص در مقابله با گروه‌های افراطی در مرز شرقی مانند جبهه النصره و داعش» تقدیر و بر ضرورت محافظت از وحدت لبنانی‌ها در حمایت از ارتش تأکید کرد و ارتش را تنها نهاد قانونی دانست که مسئولیت دفاع از حاکمیت لبنان را دارد.

قعطنامه ۱۵۵۹ شورای امنیت در سال ۲۰۰۴ به تصویب این شورا رسید که در آن از تمامی نیروهای نظامی خارجی مستقر در لبنان خواسته شد تا این کشور را ترک کنند؛ از تمامی گروه‌های شبه نظامی لبنان درخواست شده تا سلاح‌های خود را زمین بگذارند؛ بر حاکمیت دولت بر تمامی خاک لبنان و گسترش قدرت دولت مرکزی و نیز برگزاری انتخابات شفاف در این کشور کوچک خاورمیانه، تاکید شده است.

کارشناسان معتقدند این قطعنامه صرفا برای تضعیف قدرت محور مقاومت در لبنان به تصویب رسید.

بان کی مون در پایان با دعوت گروه‌های سیاسی لبنان برای کنار گذاشتن اختلافات خواستار انتخاب رئیس‌جمهور جدید شد و گفت که انتخاب رئیس جمهور بیش از این نباید به تاخیر بیفتد چرا که لبنان با تهدیدهای سیاسی، امنیتی و انسانی روبه‌روست