چین: گزارش حقوق بشر آمریکا مغرضانه است

دولت چین تاکید کرد که گزارش کمیسیون کنگره آمریکا در انتقاد از وضعیت حقوق بشر چین با واقعیت‌های موجود منطبق نیست و این گزارش کاملا مغرضانه است.

به گزارش لنگرخبر به نقل از رویترز ، در تازه ترین مورد از تنش در روابط چین و آمریکا، پکن از انتشار گزارش حقوق بشر در این کشور از سوی کنگره آمریکا انتقاد کرده و این گزارش را مغرضانه ارزیابی کرده است.

کمیسیون اجرایی کنگره آمریکا روز پنج شنبه اعلام کرد: وضعیت حقوق بشر در چین بدتر شده و این مساله آزار دهنده است و شرایط اجرای قانون و وضعیت حقوق بشر در چین یک چالش مستقیم برای امنیت ملی آمریکا و روابط چین و آمریکا به شمار می‌رود.

انتشار این گزارش چند هفته پس از سفر ژی جین پینگ رئیس جمهور چین به واشنگتن بوده است. “هوا چون یینگ” سخنگوی وزارت خارجه چین نیز در واکنش به گزارش حقوق بشر کنگره آمریکا تاکید کرد: مقام های آمریکایی و افکار عمومی این کشور باید بی طرف تر باشند.

وی در ادامه تصریح کرد: این گزارش چیز جدیدی نیست و نشانگر یک موضع مغرضانه است تا مطالب غیر مسئولانه ای را در خصوص امور داخلی چین منتشر کرده و انتقاداتی را مطرح کند که با واقعیت های موجود مطابقت ندارد.

کنگره آمریکا در این گزارش آورده است: چین از نظام اجرای قانون دورتر شده و فشار را بر جامعه مدنی افزایش داده است.

کنگره آمریکا همچنین از وضعیت آزادی های دینی و رفتار پکن با اقلیت های قومی انتقاد کرده است. مدافعان حقوق بشر در چین نیز مدعی شده اند که طی سال گذشته حدود ۱۰۰۰ فعال حقوقی بازداشت شده اند که این رقم معادل بازداشت شدگان در دو سال قبل از آن بوده است.