روند نزولی‌ بورس برای‌ پرش صعودی انگلیسی ها!/ کلید دولت، قفل انگلیسی‌ها را باز‌خواهد کرد‌ یا اقتصاد‌ ایران‌ را؟

این سومین دیدار مقامات انگلیسی با مسئولان بورس کشور است. اول وزیر امور خارجه انگلستان در دیدار با سیف ابزار تمایل به سرمایه گذاری در بورس کرد، دوم کاردار انگلیس در تهران و الان نیز یک هیئت انگلیسی ابزار تمایل نموده اند.

به گزارش لنگرخبر، درایت و تدبیر دولت تدبیر و امید به قدری در عرصه اقتصاد امیدبخش بوده که چند روز پیش شاهد یک زلزله سیاسی و اقتصادی در کابینه دولت دهم بودیم. چند روز پیش نامه چهار وزیر به آقای روحانی مبنی بر شرایط وخیم بورس و علل آن منتشر شد.

در خصوص این نامه سوالات بسیاری وجود دارد و همچنین اختلاف نظرها نیز در خصوص دلایل نوشتن این نامه بسیار است. به طور مثال چرا با وجود گذشت دو سال از وخامت اوضاع بورس این نامه در شهریورماه نوشته می شود؟ چرا متولیان امور اقتصاد کشور به جای چاره اندیشی خود این هشدار را داده اند؟ آیا اقتصاد کشور را کسانی غیر از وزیر اقتصاد و… در بدنه دولت می گردانند که وزیر اقتصاد این گونه مستاصل به رئیس جمهور نامه می نویسد؟ چرا در روز قرائت گزارش برجام این نامه منتشر می شود؟ چرا این مسائل به صورت نامه محرمانه به رئیس جمهور منعکس شده است؟ در حالی که وزاری مرتبا با رئیس جمهور جلسه دارند. این چراها و چراهایی بسیاری وجود دارد که علل آن در بستر زمان مشخص خواهد شد.

اما آنچه که از این زلزله سیاسی اقتصادی در دولت مشخص است چند موضوع است:

اول بورس کشور بسیار در وضعیت نگران کننده ای قرار دارد.

دوم مسئول اصلی ساماندهی اقتصاد کشور که دو وزیر اقتصاد و دارایی و وزیر صنعت، معدن و تجارت می باشند، هیچ برنامه ای برای اقتصاد در طول دو سال اخیر نداشته اند یا اگر بخواهیم منصفانه تر اظهارنظر کنیم، باید بگوییم برنامه شان را نتوانسته اند عملی نمایند.

سوم وقتی مسئولان اقتصادی کشور ساماندهی امور را در قالب نامه ای از کسی دیگر مطالبه می کنند این به معنای آن است اداره امور اقتصادی در دست مسئولان دیگری است که آنان باید نسبت به اوضاع متذکر شوند که این مسئله بسیار خطرناک است.

چهارم به اذعان قالب کارشناسان دولت یازدهم به خاطر ادعای حل مسائل اقتصادی کشور توانست رای بیاورد. این در حالی است که با گذشت بیش از نیمی از عمر خود هیچ تغییری در اقتصاد شاهد نبودیم.

این یک طرف ماجرا است. در طرف دیگر نیز مسائل به گونه ای در حال رقم خوردن است. در حالی که بورس کشور به قدری آشفته است که هم صدای سهام داران را درآورده است، هم آمارها نشان از این واقیعت می دهد و از همه بالاتر مسئولان ارشد اقتصادی کشور نسبت به وضعیت وخیم آن هشدار می دهند، به طوری بسیار غیرمحسوس انگلیسی ها در حال برگزاری جلسات متعدد با مسئولان بورس جهت سرمایه‌گذاری در آن هستند.

بعد از انتشار نامه چهار وزیر به روحانی در خصوص اینکه اگر برای بورس چاره ای اندیشیده نشود، وضعیت قرمز کنونی به بحران تبدیل خواهد شد، یک هیات انگلیسی متشکل از رئیس و مدیرکل اتاق بازرگانی انگلیس و ایران، ریچارد دالتون و مارتین جانستون و سایر همراهان، از تالار معاملات بورس تهران بازدید کردند.

این گروه پس از بازدید از تالار معاملات ضمن ملاقات با حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس و برخی از اعضای هیات مدیره بورس تهران، با سازوکار معاملات و نظارت بر شرکت ها آشنا شدند. در این نشست سرفصل های مختلفی از قبیل فرآیند خصوصی سازی، ترکیب شرکت های لیست شده، فرآیند انتشار اطلاعات مالی شرکت ها، تنوع صنایع، پتانسیل های موجود در اقتصاد ایران و سازوکار های ورود سرمایه گذاران خارجی عنوان و به پرسش های مطرح شده به طور مبسوط پاسخ ارائه شد. در پایان این نشست نیز هیات انگلیسی ابراز امیدواری کرد با رفع تحریم ها بازار سرمایه ایران، پذیرای سرمایه گذاران از کشورهای مختلف باشد.

این سومین دیدار مقامات انگلیسی با مسئولان بورس کشور است. اول وزیر امور خارجه انگلستان در دیدار با سیف ابزار تمایل به سرمایه گذاری در بورس کرد، دوم کاردار انگلیس در تهران و الان نیز یک هیئت انگلیسی ابزار تمایل نموده اند.

نامه چهار وزیر و تلاش انگلیسی ها برای سرمایه گذاری، حداقل نشان از آن دارد که اوضاع چندان طبیعی نیست. اینکه گردانندگان پشت پرده اقتصاد ایران چه برنامه ای در سر دارند و انگلیسی ها چه نقشی در این برنامه قرار است ایفا نمایند، سوال مهم، اساسی و غیرقابل اغماضی است.