عبور از رکود صحت ندارد/مردم گرانی را احساس می‌کنند/نامه ۴ وزیر به روحانی بیانگر عدم انسجام در دولت است/چنین نامه‌ای در ۲۰ سال اخیر بی سابقه است
عبور از رکود صحت ندارد/مردم گرانی را احساس می‌کنند/نامه ۴ وزیر به روحانی بیانگر عدم انسجام در دولت است/چنین نامه‌ای در ۲۰ سال اخیر بی سابقه است

خلیلیان وزیر سابق جهاد کشاورزی گفت: نامه وزرا نشان‌دهنده این است که دولت در این دو سال هیچ اقدامی در خصوص بهبود وضعیت اقتصادی کشور انجام نداده است و فقط چشم به چرخش قلم اوباما برای برداشتن تحریم‌ها دوخته است.

به گزارش لنگرخبر، صادق خلیلیان وزیر سابق جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با راه دانا با اشاره به نامه ۴ وزیر دولت یازدهم به رئیس‌جمهور گفت: چنین موضوعی در ۲۰ سال اخیر سابقه نداشته که وزرا در درون دولت باشند و یک نامه‌ای با موضوع وضعیت بحرانی اقتصاد کشور به رئیس‌جمهور بنویسند.

وی افزود: مردم هم انتظار چنین عملکردی را از دولت ندارند و انتظار مردم این است که این مسائل در درون دولت حل‌وفصل شود و دولت هم برای همین کار و رسیدگی به امور مردم تشکیل‌شده است.

وزیر سابق جهاد کشاورزی در خصوص هدف نامه ۴ وزیر به روحانی عنوان کرد: هدفی که دولتی‌ها از انتشار نامه به دنبال آن بودند ایجاد ترس و واهمه در بین مردم و نمایندگان مجلس بود، تا بتوانند با نشان دادن وضعیت بحرانی کشور مصوبه مجلس را در خصوص برجام و کارهایی که می‌خواهند انجام بدهند بگیرند.

خلیلیان افزود: به گفته وزیر اقتصاد، منشأ نامه ۴ وزیر به رئیس‌جمهور، صحبت‌های بین طیب نیا و روحانی بوده؛ از این اظهارنظر وزیر اقتصاد مشخص می‌شود که تنظیم این نامه هدفمند و تمرکز آن بر روی موضوع توافق هسته‌ای و تحمیل تصویب برجام به مجلس و مردم بوده است؛ که این نامه را تنظیم کردند و در آستانه تصمیم‌گیری مجلس در خصوص برجام آن را منتشر کردند.

وی با اشاره به توجه مردم به متن نامه وزرا تصریح کرد: وقتی نامه منتشر شد، مردم و رسانه‌ها به محتوای نامه توجه کردند نه هدف نامه؛ و محتوای نامه این بود که وضعیت اقتصاد کشور در رکود است و به سمت بحران پیش می‌رود، و این یک سندی است که خود دولت منتشر کرده است.

وزیر سابق جهاد کشاورزی بابیان اینکه مردم به اوضاع اقتصادی کشور مسلط هستند و از وقایع اطرافشان بی‌خبر نیستند عنوان کرد: اینکه دولت می‌گوید ما از رکود عبور کردیم صحت ندارد، چراکه مردم الان دارند گرانی را احساس می‌کنند، بازار مسکن، خودرو و سایر صنایع کساد است، تعداد بیکاران هرروز افزایش می‌یابد، اجناس تولیدکنندگان به فروش نمی‌رسد و کارخانه‌ها و کارگاه‌ها هرروز تعطیل می‌شوند و مردم این عبور از رکورد را لمس نمی‌کنند.

خلیلیان افزود: مردم خروج از رکود را باور نداشتند اما صحبت‌های مسئولان، این نگرش مردم را تکذیب می‌کرد تا اینکه نامه ۴ وزیر به‌عنوان یک سند دولتی انتشار یافت و بر روی تفکرات آحاد جامعه صحه گذاشت.

 وی با اشاره به تناقض‌گویی های مسئولان دولتی اظهار کرد:  با توجه به اینکه این چهار وزیر از وزرای کلیدی کابینه هستند و به طور مستقیم با وضعیت اقتصادی در ارتباط هستند؛ اگر حرف وزرا در خصوص وضعیت اقتصادی کشور صحیح نیست، اصلا صلاحیت حضور در کابینه را ندارد.

وزیر سابق جهاد کشاورزی تصریح کرد: تنها عدم صلاحیت چهار وزیر را طوری می‌شود قبول کرد که بخواهیم قبول کنیم کابینه دولت از افراد بی‌صلاحیت تشکیل‌شده که چنین چیزی صحت ندارد.

خلیلیان گفت: اگر وزرا صلاحیت‌دارند و کشور دارد به سمت شرایط بحرانی پیش می‌رود؛ باید از رئیس‌جمهور این سوال را پرسید که چرا گزارش های غلط به مردم می‌دهند و می‌گویند ما دو سال است که اقتصاد را کنترل کرده‌ایم و توانسته‌ایم از رکود عبور کنیم؟! هدف رئیس‌جمهور از دادن گزارشی که وزرای کابینه آن را تایید نمی‌کنند چیست؟

وی بابیان اینکه نامه ۴ وزیر به روحانی بیانگر عدم انسجام در دولت است خاطرنشان کرد: نامه وزرا نشان‌دهنده این است که دولت در این دو سال هیچ اقدامی در خصوص بهبود وضعیت اقتصادی کشور انجام نداده است و فقط چشم به چرخش قلم اوباما برای برداشتن تحریم‌ها دوخته است.

وزیر سابق جهاد کشاورزی در خصوص وضعیت اقتصادی کشور در دوران پسا برجام اظهار کرد: این دولت را عناصری تشکیل داده‌اند که نمی‌توانند متناسب با اقتصاد مقاومتی کار کنند و عامل یک حرکت انقلابی باشند.

خلیلیان افزود: ازآنجاکه مسئولان دولتی نمی‌توانند باقوت درزمینه اقتصاد مقاومتی کار کنند، و امتیازات خاصی هم بعد از برجام عاید کشور نمی‌شود؛ پیش‌بینی این است که در آینده تداوم وضع موجود را خواهیم داشت و شاید وضعیت کمی بهتر از امروز شود که آن‌هم نه از تلاش مسئولان دولتی بلکه خاصیت اقتصاد است.