چرا روحانی در برابر ادبیات آبگوشتی ترکان سکوت کرده است؟!

اکبر ترکان واکنش‌های عصبی و خشنی نسبت به منتقدان دولت چه در داخل و چه در خارج از آن ابراز می‌دارد،‌ مواضعی که نشان می‌دهد وی علاوه بر کسوت مشاورت نقش خاص دیگری نیز در دولت دارد و احتمالا دولتی‌ها با استفاده از این عنصر، پالس‌های خود را به گونه‌ای خاص به مخاطب القا می‌کنند.

کد خبر : 39105
تاریخ انتشار : چهارشنبه 6 آبان 1394 - 9:30

به گزارش لنگرخبر به نقل از مشرق، اکبر ترکان را به‌جز فعالیت در سمت مشاورت و مسئولیت در مناطق آزاد می‌توان به‌عنوان سخنگوی و منتقل کننده مواضع تند دولت نیز به‌حساب آورد. سخنگویی که تند صحبت می‌کند و به همان تندی نیز تکذیب می‌کند؛ ترکان در چندین مورد مباحثی را مطرح کرده و به افرادی حمله برده که ظرف مدت ۲۴ ساعت خود سخنانش را تکذیب کرده است.

آخرین نمونه این مسئله نیز شامل حمله وی به چهار وزیری است که دست به نگارش نامه انتقادی به رئیس‌جمهور زدند. در همین باب نیز وزرا از تیغ تیز زبان آقای مشاور در امان نماندند و اکبر ترکان آنان را «مفت‌خور» و «رانت‌خوار» نامید.[۱] اما طولی نکشید که این سخنان نیز توسط وی و سخنگوی اصلی دولت محمدباقر نوبخت تکذیب شد و بازهم رسانه‌ها در مظان اتهام قرار گرفتند که درست موضوع را به افکار عمومی منتقل نساخته‌اند.[۲] موضوعی که این بار داد رسانه‌های نزدیک به دولت را نیز درآورد و این رسانه‌ها انفعال در مواضع و گفتم‌ها و نگفتم‌های وی را توهینی به افکار عمومی و رسانه‌ها تلقی کردند که دارد بی‌حساب و کتاب زیاد می‌شود.[۳]

از لول هنگ تا ادبیات آبگوشتی آقای مشاور

اما این رشته سر دراز دارد. ترکان در آبان سال ۹۳ در نشست تخصصی صنعت خودرو سخنان جنجالی دیگری به زبان راند و گفت: «بگذارید با خود روراست باشیم ما به‌جز پخت آبگوشت بزباش و قورمه‌سبزی در هیچ تکنولوژی صنعتی نسبت به جهان برتری نداریم.»[۴]

موضع ترکان که به ادبیات آبگوشتی و عوامانه از سوی رسانه‌ها نامگذاری شد، بسیار شبیه سخنانرزم‌آرا بود که بعدازآنکه لایحه معروف گس-گلشاییان برای تضمین منافع نفتی انگلیس در مجلس ایران رد شد، در توهین تاریخی خود گفته بود: “ملت ایران قادر به ساختن لول هنگ نیست و یک کارخانه سیمان را نمی‌تواند اداره کند“!

البته ترکان بعدها در سخنان عجیب دیگر پیشنهاد داد که شغل نخبگی در کشورمان به وجود بیاید تا دیگر شاهد خروج نخبگان از کشور نباشیم.[۵] حالا این سئوال بوجود می‌آید که کشوری که تنها توانایی پختن آبگوشت و قرمه سبزی را دارد چگونه نخبه‌پرور است؟

اتهام زنی به منتقدان توافق هسته‌ای

ترکان یک‌طرف موضع توپخانه دولت علیه منتقدان مسئله هسته‌ای نیز بود و اغلب نیز با سخنان تند و اتهام افکنی به‌طرف مقابل به حمایت از مذاکرات هسته‌ای و پاسخ به منتقدان مبادرت می وریزد.

وی در اظهارنظر جنجالی دیگر بابیان اینکه منتقدان منافعشان در انتقاد است و کاسب‌های تحریم هستند بیان داشت:‌«راه خوردنشان بسته‌شده است، صدایشان را برای مسئله هسته‌ای بالابرده‌اند. هنوز هم مذاکرات ادامه دارد و جای هیچ نگرانی نیست اما یک جریان خاص دارد از بحث هسته‌ای بهره‌برداری سیاسی می‌کند.»[۶]

توهین اکبر ترکان به نیمی از ملت ایران

مشاوران روحانی در اظهارنظرهای شاذ خود‌شان بعضاً با نگاهی از بالا به جامعه می‌نگرند و صحبت می‌کنند. این اپیدمی در سخنان محمود سریع القلم وجود داشت که البته بعدها با توجه به ازدیاد سخنان خارج از عرف وی موضوع مشاورت وی توسط حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی دولت تکذیب شد.

سریع القلم با بی‌سواد خواندن منتقدان دولت خطاب به دانشگاهیان گفته بود:‌«چرا یک عده بی‌سواد که از بخش‌هایی خاص پول می‌گیرند باید حرف بزنند اما بزرگان،‌ دانشگاهیان و اساتید ما سکوت می‌کنند؟ چرا وقتی یک اتفاق بین‌المللی رخ می‌دهد،‌ اساتید نامه خصوصی به رئیس‌جمهور می‌نویسند؟ چرا فریاد نمی‌زنید؟ چرا وارد میدان نمی‌شوید؟ ما روحیه سقراط وار می‌خواهیم. کسانی که در مذاکرات ژنو،‌ مذاکره کردند نیز از دانشگاه‌ها هستند و از اساتید دانشگاه‌های ما به‌حساب می‌آیند.»[۷] البته سریع‌القلم این موضوع را از قلم انداخته بود که بسیاری از دانشگاهیان نیز از جرگه منتقدان دولت هستند.

وی در موضع‌گیری دیگری در مقابل انتقاد مردم در تلویزیون از موضوع هسته‌ای بیان داشت که «مردم نباید دراین‌باره صحبت کنند و اقدام تلویزیون در اخذ نظر مردم اقدامی کاملاً پوپولیستی است.»[۸]

بابی که سریع‌القلم در بی‌حرمتی به مردم باز کرد، ترکان ادامه داد. هنوز اظهارات محمود سریع‌القلم، مشاور عالی رئیس‌جمهور درباره عدم شأنیت رانندگان تاکسی برای اظهارنظر درباره مباحث کلان کشور و اعتراض این قشر به این اظهارات نگذشته بود که این بار یکی دیگر از نزدیکان رئیس‌جمهور زبان به اهانت علیه نیمی از مردم ایران گشود. اکبر ترکان که از شروع به کار دولت اظهارنظرهای عجیبی از او منتشرشده بود، در اظهارنظری عجیب دیگر نیمی از مردم ایران را متهم به قانون‌گریزی کرد.

مشاور ارشد رئیس‌جمهور که با روزنامه آرمان، رسانه حامی هاشمی رفسنجانی گفت‌وگو می‌کرد، اظهار داشت: «شما فکر نکنید که یک نفر در مملکت وجود دارد که می‌گوید من قانون را قبول ندارم بلکه این‌یک جریان مشخص بود که می‌گفتند ما قانون را قبول نداریم. اکنون ۵/۴۹ درصد آرا را شامل می‌شوند. این ۵/۴۹ درصد آرا کسانی بودند که در مقابل جریانی که مقابل قانون ایستاد سکوت کردند. این ۵/۴۹ درصد سکوت کردند و نگفتند که تو بی‌جهت فکر کردی که می‌توانی قانون را قبول نداشته باشی».[۹]

توهین مشاور ارشد رئیس‌جمهور به مجلس

این عصبیت و پرخاش ترکان دامن مجلسی‌ها را نیز گرفت. اکبر ترکان بازهم طی گفت‌وگویی با روزنامه آرمان امروز در ادامه با اشاره به رویکرد نظارتی مجلس شورای و همچنین سؤالات نمایندگان از برخی وزرای دولت، عنوان کرد: «کسانی که عقلانیت و تدبیر را قبول ندارد مسلم است که مقابل دولت یازدهم خواهند ایستاد!»

مشاور ارشد رئیس‌جمهور بابیان اینکه «ما باید این دو سال مجلس را تحمل‌کنیم»، اظهار داشته است: ما از مردم استدعا می‌کنیم که فعالیت آن‌ها را به‌خوبی رصد کنند و اگر دیدند که این رفتار درست و منطقی نیست در انتخابات مجلس آینده تجدیدنظر کنند.[۱۰]

با این حال به نظر می‌رسد که اکبر ترکان به عنوان عنصری برای منکوب کردن مخالفان دولت چه در داخل و چه در خارج از آن ماموریت یافته است؛ دستکم اظهارنظرهای مختلف وی در حمله به منتقدین همین مسئله را مورد تاکید قرار می‌دهد. اما سخنان ترکان به عنوان یک نیروی ارشد و مشاور عالی در دولت نشان می‌دهد که دولت یازدهم تاب تحمل انتقاد حتی به طور مشفقانه و از داخل خود را ندارد.


[۱] http://www.tabnak.ir/fa/news/542341

[۲] http://www.isna.ir/fa/news/94080502194

[۳] https://www.tabnak.ir/fa/news/542641

[۴] http://alef.ir/vdcb8wb5srhbaap.uiur.html?248415

[۵] http://www.isna.ir/fa/news/94061107474

[۶] http://www.isna.ir/fa/news/94012206957

[۷] http://www.asriran.com/fa/news/318803

[۸] http://www.fardanews.com/fa/news/309428

[۹] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/278087

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.