تلگرام راهی برای سقوط فرهنگی با آموزش فرهنگی/تلگرام یا بیسفون مسأله این است؟

اینکه بیشتر نرم افزارها دسترسی به کلیه شماره های تلفن همراه و اطلاعات شخصی همچون تصاویر، فیلمها و دیگر اطلاعات را پیدا می کنند، موضوعی است که کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

کد خبر : 39392
تاریخ انتشار : یکشنبه 10 آبان 1394 - 11:19

به گزارش لنگرخبر، دیگر کمتر کسی است که با شبکه های اجتماعی بیگانه باشد. بهترین موقعیت برای ارتباطات مجازی در بستری که به راحتی افراد می توانند از طریق رابطه ای تو در تو در گروهها عضو شوند و با آن به بهترین و نزدیکترین دوستان و اقوام خود دست پیدا کنند و از این ارتباط لذت ببرند. حتی تعداد زیادی از افرادی که سالیان گذشته توانایی ارسال ایمیل و کار کردن ساده با کامپیوترهای شخصی را نداشتند به دلیل آسان تر شدن سبک ارتباطی شبکه های اجتماعی و فراگیر شدن آن این روزها با موبایلی با حداقل امکانات به اینترنت متصل می شوند و از امکانات آن بهره مند می شوند.

اما آیا این موضوع همه ماجرا نیست. موضوعاتی معمولا مورد غفلت واقع می شود که باید به آن توجه ویژه نمود. موضوع فیلترینگ در کشورهایی همچون آمریکا، چین و استرالیا، فرانسه، انگلیس، ایتالیا، آلمان و استرالیا از سالهای پیش انجام می شود و بر آن اساس نسبت به کاربران خود به دلایل سیاسی، مصادیق مجرمانه و موضوعات دیگر محدودیتهایی در نظر گرفته می شود.

در عین حال این موضوع نیز باید مورد توجه قرار گیرد ارتباطی که در حال حاضر در بین کاربران حاکم می باشد از طریق شبکه های اجتماعی بیگانه برقرار گردیده است. به گفته مسئولین ذیربط حتی نامه نگاری های مختلفی با برخی از گردانندگان شبکه های اجتماعی صورت گرفته است تا سرورهای آنها در داخل قرار گیرد تا  مدیریتی کارآمد بتوان بر روی آنها انجام داد. اما چنین موضوعی مورد تایید قرار نگرفته است و آزادی کاربران در فضای مجازی را مورد تاکید قرار داده اند.

حضور شبکه های اجتماعی همچون تلگرام در کنار امکانات و تجهیزاتی که به مخاطبین ارائه می دهد از جنبه های گوناگون مورد بررسی است که به تعدادی از آنها می توان به طور مختصر اشاره نمود:

۱- حضور کاربران در شبکه های اجتماعی و استفاده از امکاناتی این چنینی باید همراه با رعایت قوانین و مطالعه آنها باشد. موضوعی که به راحتی مورد غفلت قرار می گیرد. بیشتر استفاده هایی که در چنین برنامه هایی همچون تلگرام و … انجام می شود در هنگام نصب ذکر می شود. اما معمولا به دلیل شوق زائد الوصف کاربر برای رسیدن به گزینه نهایی و استفاده کردن از آن، مورد غفلت واقع می شود. به عبارتی ساده تر مهمترین مشکل در استفاده از این امکانات عدم وجود اطلاعات کافی در این زمینه می باشد.

اینکه بیشتر نرم افزارها دسترسی به کلیه شماره های تلفن همراه و اطلاعات شخصی همچون تصاویر، فیلمها و دیگر اطلاعات را پیدا می کنند. اینکه حتی مکالمات گوشی ضبط می شود و … موضوعی است که کمتر مورد توجه قرار می گیرد و حتی اگر اطلاعاتی در این زمینه منتقل شود حساسیتی نشان داده نمی شود که این موضوع نیاز به اطلاع رسانی و در عین حال فرهنگسازی بیشتر در این زمینه دارد.

۲- با راه انداری امکانات جدیدی مثل کانال که اخیرا در تلگرام راه اندازی شده است اتفاقات و کانالهای بیشماری نیز راه اندازی شدند. کانالهایی که حاوی همه نوع تفکری می شود و مخاطبین می توانند به راحتی با عضویت نامحدود در آنها از امکانات و اطلاعات آن استفاده کنند. حضور کانالهایی با محتوای مجرمانه در بین کانالهای دیگر، یکی از معضلاتی است که شرایط را برای مخاطبین سخت کرده است. حتی اخیرا لینکهایی با تیترهای مذهبی ، علمی و … داده می شود که به جای ورود به فضاهای گفته شده به کانالهایی با مصادیق مجرمانه وارد می شود. حضور۱۲ میلیونی کاربران در شبکه تلگرام و امکان دسترسی به این اطلاعات در کمتر از چند ثانیه و بدون نیاز به هیچ امکاناتی برای هر قشر از جامعه بسیار نگران کننده است.

۳- لازم به ذکر است شبکه های ذکر شده غیر از آسیب های اخلاقی انبوهی از اطلاعات اقتصادی، علمی و پزشکی را به راحتی می تواند منتشر کند. اطلاعاتی که ناخواسته در این شبکه ها می چرخد و انبوهی از جاسوسی اطلاعات را در کمتر از چند ثانیه بدون کوچکترین نظارتی انجام می دهد. این در حالی است که هزینه هنگفتی برای دریافت اطلاعات و نگهداری از آنها و طبقه بندی آنها در کشور انجام می شود.

۴- سیاست دولت مبنی برعدم ورود به فیلترینگ شبکه های اجتماعی و در عین حال عدم حمایت مالی و زیرساختی از شبکه های داخلی شرایط را برای حضور حداکثری در این شبکه ها مضاعف نموده است. شبکه اجتماعی مثل بیسفون که برای راه اندازی و در اختیار مخاطب قرار گرفتن از سخت ترین گردنه ها عبور کرده و در اختیار مخاطب قرار می گیرد و در مقابل شبکه ای همچون تلگرام که بدون کمترین هزینه و اعمال قانونی در اختیار مخطب قرار می گیرد شرایط را برای رفع اشکال از بین می برد.

به نظر می رسد رها کردن فضای اینترنت و سیاست آزادی در شبکه های اجتماعی و عدم اعمال قوانین لازم در این زمینه و در عین حال عدم حمایت مالی و تبلیغاتی از اپلیکیشن های داخلی (همچون بیسفون و …)شرایط را روز به روز برای فاصله گرفتن از شرایط ایده آل جامعه دورتر می کند و سرمایه گذاری های کلان در برنامه های دیگر فرهنگی به راحتی با نفوذ چنین شبکه هایی خنثی می شود. همین موضوع دلیلی کافی است بر اینکه چرا گردانندگان این شبکه ها با قرار دادن سرورهایشان در داخل کشور مخالفت می کنند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.