هیچ رسانه گیلانی تذکر نگرفته است/ انتشار نامه‌ ارشاد توسط یک سایت محلی!!!

هیچ کدام از رسانه‌های دارای مجوز گیلان از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان تذکر نگرفته است.

کد خبر : 39808
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۳

به گزارش لنگرخبر به نقل از صبح مشرق، بر اساس قانون مطبوعات تذکر محتوایی برای نشریات حدود این قانون بر عهده هیئت نظارت بر مطبوعات بوده و هیچ مرجعی از جمله ادارات کل استانی حق تذکر محتوایی به مطبوعات را ندارند.

تذکرات ادارات کل ارشاد استانی در سال ۸۹ با برخی سیاست‌های معاونت مطبوعاتی وقت شدت گرفت ولی واکنشهای تندی را در برداشت تا اینکه این مسئله متوقف شد.

تا حدی که در فروردین ماه ۸۹؛ دکتر حسین انتظامی به عنوان نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات (معاون فعلی مطبوعاتی وزارت ارشاد) در نامه ای مفصل با اشاره به اینکه هم اکنون ۳هزار متقاضی در صف دریافت مجوز روزنامه و نشریات قرار دارند پیشنهاداتی را برای ساماندهی این وضعیت ارائه داده و در نظرات مستند و مبسوطی درباره «نظارت، تذکر و برخورد» بر مطبوعات ارائه کرده است.

در بخشی از این یادداشت  دکتر حسین انتظامی تأکید شده است که: ادارات کل استانی وزارت ارشاد از تذکر محتوایی به نشریات محلی خودداری نمایند.

از طرفی بر اساس فصل سوم قانون مطبوعات، مطبوعات حق دارند نظرات، انتقادات سازنده، پیشنهادها، توضیحات مردم و مسئولین را با رعایت موازین اسلامی و مصالح جامعه درج و به اطلاع عموم برسانند.

تبصره ـ انتقاد سازنده مشروط به دارا بودن منطق و استدلال و پرهیز از توهین، تحقیر و تخریب می باشد.

و بر اساس ماده ۴ قانون مطبوعات، هیچ مقام دولتی و غیردولتی حق ندارد برای چاپ مطلب یا مقاله ای درصدد اعمال فشار بر مطبوعات برآید و یا به سانسور و کنترل نشریات مبادرت کند.

لذا بدیهی است؛ نامه دکتر فیروز فاضلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به مدیرمسئول پایگاه خبری هشت دی خبر صرفاً جنبه ارشادی داشته و بر اساس محتوای نامه هیچگونه “تذکر قانونی” در کار نبوده است.

یک سایت محلی با انتشار نامه‌ای که مشخص نیست کدام مسئول در اختیار این سایت محلی قرار داده است ادعا کرد که ارشاد گیلان به یک پایگاه خبری تذکر داده است که با بررسی موضوع مشخص شد این سایت محلی وابسته به یک مقام دولتی سعی در بزرگنمایی یک نامه عادی و بسط آن به عنوان “تذکر” داشته است.

البته سکوت سایت محلی وابسته به یک مدیردولتی گیلان در قبال تخریب گسترده محیط زیست در کوچصفهان و حضور گروه بازرسان کمیسیون اصل نود در گیلان و انتشار یک نامه عادی که فرستنده و گیرنده آن غیرمرتبط با این سایت محلی است جای بسی تأمل دارد!!

پیش از این نیز انتشار اخباری در مبارزه با مفاسد اقتصادی، تخریب گسترده محیط زیست در کوچصفهان و سخنرانی‌های برخی بزرگان استان در پایگاه خبری و تحلیلی ۸دی خبر سبب ناراحتی برخی افراد وابسته به جریان “پولهای کثیف” در گیلان شده بود.

مسئول حوزه روابط عمومی پایگاه خبری و تحلیلی ۸دی خبر در گفت‌وگو با صبح مشرق اظهار داشت: روزانه صدها نامه مکتوب و پست الکترونیک به ۸دی توسط مردم، مسئولان ونویسندگان ارسال می‌شود ولی هیچ نامه‌ای در چند روز گذشته و تا کنون به دفتر این پایگاه خبری با امضای مدیرکل ارشاد گیلان ارسال نشده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.