حملات در پاریس، تلافی در خاورمیانه؟
حملات در پاریس، تلافی در خاورمیانه؟

واکنش منطقی به حوادث مرگبار تروریستی شب گذشته در پاریس به دور از هیجان و نفرت موجود، ضرورتی است که اکنون بیش از هر زمان دیگر احساس می شود و پاریس نباید انتظار داشته باشد تلافی حملات پاریس را در خاورمیانه درآورد.

به گزارش لنگرخبر، عظیم امیدی در یادداشتی باعنوان “حملات در پاریس، تلافی در خاورمیانه؟” آورده است:

در سلسله انفجارها و تیراندازی‌هایی که شب گذشته در پاریس رخ داد حداقل ۱۵۳ نفر کشته شدند. افراد مسلح و بمب‌گذاران به رستوران‌ها، یک سالن کنسرت و یک استادیوم ورزشی در پاریس حمله کردند. رئیس جمهور فرانسه در واکنش به این انفجارها آن را حمله تروریستی بی‌سابقه توصیف کرد.

این در حالی است که برخی از گزارش‌ها حاکی از آن است که گروه تروریستی داعش مسئولیت این حملات را که ۲۰۰ زخمی هم به همراه داشته برعهده گرفته است.

آمریکا نیز پیش از این و پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ شاهد این احساسات بود که با تصمیم نابجای جورج بوش، رئیس جمهوری نومحافظه کار این کشور و مشاوران تندروی وی به حملات به افغانستان و عراق ختم شد. به عبارتی آمریکا تلاش کرد به عوض برخورد ریشه ای با مسئله تروریسم و افراط‌گرایی، صورت مسئله را پاک کرده و حملات نیویورک را در خاورمیانه و با اسلام‌هراسی جبران کند.

اکنون که فرانسه نیز با شرایط برابر آمریکا مواجه است تکرار آزمون و خطای پیشین، می تواند ره به جایی نبرده و مسئله تروریسم و افراط‌گرایی به شکل کنونی خود باقی بماند و حتی شدت بیشتری یابد.

پاریس باید بداند که بهترین راه کار می تواند تغییر رویکردهای کنونی جنگ با تروریسم و هماهنگی تلاش‌ها برای مبارزه با این پدیده و افراط گرایی در سراسر دنیا باشد. این تغییر می تواند در تغییر رویکرد نظامی‌گری در خاورمیانه، بخصوص عراق و سوریه و لیبی ظهور پیدا کرده یا به صورت همکاری و هماهنگی با جبهه مبارزه با تکفیری‌ها و افراط‌گرایان در منطقه خاورمیانه باشد.

به عنوان گام اول، نشست کنونی در وین اتریش درباره سوریه می تواند بهترین میدان برای حضور در بالاترین سطح مقامات کشورها و هماهنگی تلاش برای مبارزه با تروریسم باشد. به عبارتی این نشست به عوض تعیین تکلیف کردن برای ملت سوریه باید با استفاده از انرژی حاصل از حوادث پاریس به محلی برای تصمیمات جدی برای مقابله با تروریسم آن هم در ابعاد جهانی باشد نه فقط این که کشورهای اسلامی و مسلمانان را دربرگیرد.

حملات پاریس همچنین بار دیگر نشان داد که تروریسم مسئله‌ای بین المللی است که نمود آن به شکل افراط‌گرایی در سراسر دنیا قابل مشاهده است که باید برای مقابله با آن فکری جهانی شود. یک تروریست داعشی همانقدر افراط گرا است که یک فرد مهاجم به مهاجران مسلمان در فرانسه، آلمان و سوئد یا دیگر نقاط اروپا افراط گرا است.

فرانسه و غرب با این حمله باید بداند زمان رویکرد دوگانه به مسئله تروریسم خاتمه یافته و باید هماهنگی جهانی از جمله با کشورهای اسلامی برای مقابله با تروریسم، افراط‌گرایی و در مرحله بعد مبارزه با مظاهر افراط و تروریسم، یعنی گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه و شمال آفریقا صورت گیرد.