بروکینگز: سعودی‌ها، بزرگترین حامیان داعش در توئیتر هستند

اندیشکده بروکینگز در گزارشی جدید اعلام کرد که بیشترین میزان حامیان داعش در شبکه اجتماعی توئیتر ساکن عربستان سعودی هستند.

کد خبر : 40391
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۱
بروکینگز: سعودی‌ها، بزرگترین حامیان داعش در توئیتر هستند

به گزارش لنگرخبر، اندیشکده بروکینگز در گزارشی به بررسی و تحلیل فعالیت‌های حامیان گروه داعش در فضای مجازی پرداخته است. در این گزارش آمده است: هرچند اثرات فعالیت داعش به کرات در توئیتر دیده می‌شود، اما یک پرسش بنیادی در مورد راهبرد این گروه در رسانه‌های اجتماعی همچنان بدون پاسخ باقی مانده است. اندیشکده بروکینگز در این گزارش به بررسی تعداد حامیان داعش در توئیتر، منطقه جغرافیایی استقرار آن‌ها و چگونگی مشارکتشان در فعالیت‌های سازمان‌یافته آنلاین پرداخته است.

تحلیل‌های پیشین از فعالیت توئیتری داعش تنها بر بخش‌های مجزای تمامی شبکه اجتماعی داعش مبتنی بوده است که ممکن است به نتایج گمراه‌کننده‌ای منجر شود.

اما در این مطالعه نمونه‌ای ۲۰ هزارتایی از حساب‌های کاربری حامی داعش مورد بررسی قرار گرفته است. مهمترین یافته‌های این تحلیل عبارتند از:

* از ماه سپتامبر تا دسامبر سال ۲۰۱۴، تخمین زده می‌شود که دستکم ۴۶ هزار حساب کاربری توئتیری از سوی حامیان داعش مورد استفاده قرار گرفته‌اند، هرچند تمامی آن‌ها در یک زمان فعال نبوده‌اند.

* تعداد حساب‌های کاربری توئیتری ایجاد شده از سوی حامیان داعش روندی تصاعدی داشته و در سال ۲۰۱۴ بیش از ۱۱ هزار و نهصد حساب کاربری از سوی حامیان داعش ایجاد شده است.

* حامیان معمولی داعش در سرزمین‌های تحت اشغال از سوی این گروه تروریستی و یا مناطقی که بر سر کنترل آن‌ها جنگ و درگیری وجود دارد، مستقر هستند. صدها حساب کاربری حامی داعش توئیت‌هایی را ارسال می‌کنند که حاوی داده‌هایی (فراداده‌هایی) در مورد منطقه جغرافیایی خود هستند.

* در نمونه ۲۰ هزار تایی مورد بررسی، بیشترین تعداد حامیان داعش در شبکه توئیتر ساکن عربستان (۸۶۶ حساب) هستند.

* تقریبا یک پنجم حامیان داعش هنگام استفاده از توئیتر، زبان انگلیسی را به عنوان زبان اول خود انتخاب می‌کنند. سه چهارم آن‌ها نیز عربی را انتخاب کرده‌اند.

* حساب‌های کاربری حامی داعش به طور میانگین هرکدام دارای ۱۰۰۰ دنبال‌کنده است که به طور قابل توجهی از میزان دنبال‌کنندگان کاربران عادی توئیتر بیشتر است. حساب‌های کاربری حامی داعش هم به طور قابل توجهی فعال‌تر از دیگر حساب‌های کاربری در این شبکه اجتماعی هستند.

* دستکم یک هزار حساب کاربری حامی داعش طی ماه‌های سپتامبر تا دسامبر سال ۲۰۱۴ از سوی شرکت توئیتر مسدود شده‌اند. حساب‌های کاربری که اغلب اوقات در حال توئیت بوده و یا بیشترین دنبال‌کنندگان را دارند احتمال بیشتری دارد که مسدود شوند.

* موفقیت داعش در رسانه‌های اجتماعی بیشتر وابسته به گروه کوچکی از کاربران شدیدا فعال است که شامل ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ حساب کاربری است که حجم بسیار زیادی از پیام‌ها را ارسال می‌کنند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.