دستاوردهای دفاعی ما افزایش شدید داشته، ولی از انتشار آن خودداری می‌کنیم/ آمریکا هزینه کرد، ولی انقلاب اسلامی منتفع شد
دستاوردهای دفاعی ما افزایش شدید داشته، ولی از انتشار آن خودداری می‌کنیم/ آمریکا هزینه کرد، ولی انقلاب اسلامی منتفع شد

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: آزمایش‌ها و دستاوردهای دفاعی ما به شدت افزایش یافته است، ولی برای جلوگیری از امنیتی شدن فضای افکار عمومی از انتشار آن خودداری می‌کنیم.

به گزارش لنگرخبر،سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در همایش استحکام ساخت درونی قدرت ملی جمهوری اسلامی ایران که صبح امروز دوشنبه(۵۲ آبان) در دانشگاه عالی دفاع ملی برگزار شد با بیان اینکه نظریه مبنایی یا دکترین نظام سلطه برای تسلط بر جهان غلبه دادن منطق قدرت بر جریان امور است،‌اظهار داشت: آنها می‌خواهند جهان با سلسله مراتبی از قدرت ساخته شود و مناسبات بین ملت‌ها و دولت‌ها مفاهیمی نظیر آزادی و سرنوشت ملت‌ها و عدالت جهانی در پرتو این ساختار قرار گیرد.

سردار سلامی با تاکید بر اینکه در چنین جهانی حق با کسی است که قدرتمندتر است، یادآور شد: این منطق، منطق غرب برای سلطه در جهان است و پروژه‌های ملت‌سازی آمریکایی‌ها اساسا بر این مبنا استوار است که ساختمان شخصیت و هویت ملت‌ها توسط آنها به تصویر کشیده شود و همگان همانطور بیندیشند و ببینند که آنها می‌خواهند و عدالت آنطور معنا شود که آنها تصویر می‌کنند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران بر همین اساس افزود: در چنین منطقی مبارزه ملت مظلوم فلسطین برای دستیابی به حقوق از دست رفته، تروریسم معنا می‌شود و کشتار فلسطینیان توسط رژیم صهیونیستی دفاع مشروع است،بنابراین وقتی منطق غلبه قدرت حاکم باشد واژه‌ها این طور معنا می‌شوند.

وی تصریح کرد: ناامنی از منظر غرب چیزی است که در آنجا معنا پیدا می‌کند و دموکراسی مفهومی متعلق به غرب است و جهان غیرغرب باید توسط مهره‌های دیکتاتوری که حافظ منافع غرب است، اداره شوند.

سردار سلامی با اشاره به کشتار جمعی مردم در ویتنام، هیروشیما و ناکازاکی توسط بمب‌های آمریکایی آن را یک مفهوم عادی و رایج در تحولات بین‌المللی دانست و خاطرنشان کرد: این در حالی است که در سایر کشورها نمی‌توانند از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای استفاده کنند و این جهانی است که غرب آن را توصیف می‌کند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران تاکید کرد: در مقابل این منطق امام بزرگ ما با انقلاب خود آمدند تا این روند، این نظام کهن و قدرت‌های ستمگر را بشکنند و قدرت را تحت فرمان عدالت، آزادی و استقلال قرار دهند.

وی با بیان اینکه بیان انقلاب اسلامی این است که به جای اینکه حق با قدرتمند باشد، قدرت باید از آن کسی باشد که بر حق است،‌اظهار داشت: این به معنای زیر و رو کردن تعاریف و اندیشه‌هایی است که می‌خواهد جهان را از افق غرب اداره کند.

سردار سلامی ادامه داد: وقتی این دو منطق مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند و امام این تفکر را نه در ساحت خیال بلکه به شکل واقعیت‌های جاری تبدیل می‌کنند و اسلام را به متن زندگی اجتماعی و سیاسی وارد می‌کنند، یک آرایش فشرده جهانی در مقابل این انقلاب شکل می‌گیرد و این مقابله و تعارض جنبه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، نظامی، امنیتی و رسانه‌ای به خود می‌گیرد.

سردار سلامی تصریح کرد: آنها روزی برای تغییر نقشه ژئوپلتیک جهان به ویژه در جهان اسلام را دنبال می‌کردند، آمریکا و شرکای آن برای تضعیف، تجزیه، تخریب و عقب‌مانده نگه داشتن ملت‌ها تلاش می‌کردند اما انقلاب اسلامی یک به هم پیوستگی در جهان اسلام برای تشکیل پیکر امت واحده را شکل داده است لذا این دو روند متضاد نشاندهنده منازعه انقلاب اسلامی و نظام سلطه است.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان اینکه ما برای مقابله با این ائتلاف جهانی قدرت نیازمند قدرتمندتر شدن هستیم و با ضعف نمی‌توانیم بر دنیای استکبار غلبه کنیم، خاطرنشان کرد: فاصله فیزیکی قدرت در این زمینه قابل توجیه نیست؛ ما در فضای نابرابری از فیزیک قدرت به سر می‌بریم اما باید ببینیم چگونه باید موازنه جهانی را تغییر داد.

وی با تاکید بر اینکه قطب جدیدی در جهان ظهور کرده که در ساحت ژئوپلتیک و تنگ کردن فضای تنفس قدرت ها عمل می‌کند، افزود: این قطب جدید در عرصه امنیتی میدان ابتکار عملیات را از قدرت‌های بزرگ گرفته و ابتکار عمل میدانی را در فضای امنیتی و نظامی از مدار قدرت خارج کرده و مبدع تحولات سیاسی نوین شده است.

سردار سلامی با طرح این پرسش که این چه قدرتی است که می‌تواند جبران‌گر موازنه قدرت در ساحت فیزیکی و معکوس کردن روند موازنه قدرت باشد، گفت:آنچه انقلاب اسلامی برای این کار به صحنه آورد عنصر قدرت ملت‌ها، مفاهیم بعدناپذیر، قابل توسعه و قابل گسترش و غیر ساکن است.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران یادآور شد: ما همان ملت قبل از انقلاب با همان جغرافیا هستیم اما چرا آن موقع به عنوان جغرافیای منفصل غرب تلقی می‌شدیم اما امروز قطب جدید قدرت در منطقه و در آینده‌ای نزدیک در جهان هستیم؟

وی در پاسخ به این سؤال به هویت‌بخشی و شخصیت سازی از سوی حضرت امام اشاره کرد و ادامه داد: امام (ره) هویت، شخصیت، عمق تفکر، وسعت دید، اهداف و آرمان‌های ملت ایران را تغییر داد و تکیه‌گاه اصلی قدرت ما رهبری بود که با مدل ولایت فقیه توانست از این ملت یک شخصیت عاشورایی با آرمان‌های انقلابی و اهداف بزرگ که شوکت قدرت‌های بزرگ را کوچک می‌شمارند، بسازد.

سردار سلامی اسلام و عاشورا را نماد اصلی حجت، جوشش و حرکت انقلاب اسلامی برشمرد و خاطرنشان کرد: ما توانستیم تمرکز استراتژیک دشمن بر خود را به تفرقه تبدیل کنیم چرا که در اوایل انقلاب تمرکز دشمن در درون کشور ما متمرکز بود اما امروز این ما هستیم که دشمن را در میدان‌های وسیع دور و نزدیک درگیر کرده‌ایم.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان اینکه آمریکا در معکوس کردن روند پیشروی انقلاب اسلامی شکست خورده است، گفت: تحمیل جنگ نتوانست ملت ایران را از آرمان‌های خود دور کند و این یک شکست برای استکبار و پیروزی برای ما بود.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا نتوانسته امنیت رژیم صهیونیستی را تضمین کند، به ۴ شکست رژیم صهیونیستی در منطقه اشاره کرد و اظهار داشت: آمریکا نتوانست از شکست رژیم صهیونیستی در ۴ جنگ در مقابل نهال‌هایی که با اندیشه انقلاب اسلامی شکل گرفته بود جلوگیری کنند، آنها نتوانستند نقشه راه خود را برای نوسازی سیاسی خاورمیانه به اتمام برسانند.

سردار سلامی تصریح کرد: پروژه‌های آمریکا برای ملت‌سازی در جهان اسلام با شکست مواجه شده است و آنها نتوانستند از بیداری اسلامی جلوگیری کنند، آمریکا نتوانسته با تحریم و محاصره اراده ملت را متزلزل کند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با تاکید بر اینکه آمریکا حتی نتوانسته در سوریه تغییر سیاسی ایجاد کند، خاطرنشان کرد: آنها برای اولین بار گفتند که می‌خواهند در سوریه مداخله نظامی کنند اما منصرف شدند، در عراق و افغانستان هم نتوانستند کاری از پیش ببرند و برای اولین بار آمریکایی که همیشه دیگران هزینه می‌کردند تا آنها بهره‌مند شوند دچار فرسایش تدریجی قدرت شد و آنها هزینه کردند اما انقلاب اسلامی متنفع شد.

وی ادامه داد: وقتی آمریکا عراق را تخلیه کرد نظریه‌پردازان گفتند آمریکا با دست خود انقلاب اسلامی را در منطقه حاکم کردند، ظرفیت‌های مکمل انقلاب در بیرون امروز میدان غلبه قدرت‌های خارجی در جهان اسلام را سد کرده است که این نشان می‌دهد وقتی پایه‌های یک قدرت درون‌زا، لایزال و بی‌انتها باشد که از منطق وحی سرچشمه می‌گیرد می‌تواند به تدریج یک جغرافیای به هم پیوسته گسترده عملیاتی را ایجاد کند.

سردار سلامی تاکید کرد:امروز از نوار غزه در شرق مدیترانه تا لبنان، سوریه، عراق، بحرین و یمن یک جغرافیای مقاومت شکل گرفته که در آن صاحب قدرت هستیم؛ ظرفیت‌هایی که کاملا می‌تواند تحولات میدانی را مدیریت کند در این مناطق شکل گرفته است.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران تصریح کرد: بنابراین می‌بینیم وقتی دامنه قدرت ما بر اساس آموزه‌های وحی بر مبنای توجه به مستضعفین و مظلومین باشد به شاکله عظیمی از قدرت می‌رسیم که آرزوهای دوردست دشمن را به یک رویای دست نایافتنی تبدیل می‌کند.

وی با بیان اینکه ما درک کردیم که قدرتمند شدنمان بسیار ساده و سهل‌تر از چیزی است که فکر می‌کردیم، افزود: شتاب رشد قدرت دفاعی ما منطبق با نیازهای ماست و نرخ رشد تولید قدرت دفاعی ما به روز شده است و ۲۴ ساعته در حال تولید قدرت جدید هستیم.

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: آنقدر آزمایش‌ها و دستاوردهای دفاعی ما زیاد شده که برای جلوگیری از امنیتی شدن فضای افکارعمومی از انتشار آن خودداری می‌کنیم.

سردار سلامی با بیان اینکه مدیریت میدان عملیات درمنطقه توسط ایران صورت می‌گیرد یادآور شد: اگر روزگاری یک موشک کوتاه‌برد را آزمایش می‌کردیم و این برای ما شگفت‌انگیز بود امروز دیگر موشک‌های دوربرد را که تا آن سوی مرزها را با دقت بالا و خطای کم مورد اصابت قرار می‌دهد آزمایش می‌کنیم برای ما شگفت‌انگیز نیست و امروز وقتی پهپادهای ما می‌تواند تا ۳ هزار کیلومتر شعاع عملیاتی داشته باشد و عملیات تهاجمی انجام دهد برای ما شگفت‌انگیز نیست.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان اینکه اگر در گذشته به ما پیشنهاد فروش سلاح مدرن می‌دادند و این برای ما جذاب بود امروز اگر بهترین پیشنهادات را هم بدهند جذابیتی ندارد چرا که آنچه آنها دارند ما مشابه آن و در برخی حوزه‌ها بهتر از آن را داریم.

وی با تاکید بر اینکه اعتبار قدرت دشمن کاهش یافته و ما دشمن را به یک بازیگر عادی و گاهی حاشیه‌نشین تبدیل کرده‌ایم،‌گفت: هواداران ما مانند یک قطب قدرت عمل می‌کنند.

سردار سلامی در پایان با بیان اینکه ما درباره دشمن آنگونه فکر می‌کنیم که قرآن به ما می‌گوید، خاطرنشان کرد: قرآن می‌فرماید اگر همه دشمنان جمع شوند نمی‌توانند یک پشه بیافرینند و این نگاهی است که رهبری و امام از مفهوم قدرت در چشم ما جاری کرده‌اند. از این رو قدرت ما جوشان، در حال تصاعد و در حال تغییر میدان موازنه است و این مسیر انشاءالله ادامه خواهد داشت.