رمزگشایی از تازه‌ترین اظهارات کیسینجر درباره ایران

اظهارات اخیر هنری کیسینجر در خصوص نقش ویژه جمهوری اسلامی ایران در منطقه و نظام بین‌الملل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

کد خبر : 40519
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۲
رمزگشایی از تازه‌ترین اظهارات کیسینجر درباره ایران

به گزارش لنگرخبر، «هنری کیسینجر» استراتژیست ارشد سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا و یکی از اصلی‌ترین مشاوران رؤسای جمهور جمهوری‌خواه ایالات متحده طی سالهای متمادی محسوب می‌شود. دکترین دوستونی نیکسون ــ کیسینجر از مهم‌ترین و معروف‌ترین دکترینهای سیاست خارجی آمریکا به شمار می‌آید. کیسینجر در برهه زمانی فعلی همچنان در کسوت یک استراتژیست به تجزیه و تحلیل مناسبات بین‌المللی پرداخته و آنها را با استراتژی‌های کلان سیاست خارجی ایالات متحده تطبیق می‌دهد. به‌عبارت بهتر، کیسینجر در این خصوص پیرو رویکردی تطبیقی است که در برهه فعلی از ورود به جزئیات آن پرهیز می‌کنیم.

اظهارات اخیر هنری کیسینجر در خصوص نقش ویژه جمهوری اسلامی ایران در منطقه و نظام بین الملل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. وی در این خصوص می‌گوید:

“ایالات متحده آمریکا باید آماده تعامل و همکاری با ایران باشد. واشنگتن باید ضمن حمایت از متحدان عرب خود، به تعامل با ایران بپردازد. ما در منطقه خاورمیانه با پارادوکس‌هایی روبه‌رو هستیم. ایران قوی‌ترین ظرفیت اقتصادی و نظامی را در خاورمیانه دارد. نباید فرض کنیم که سرنگونی نظام فعلی ایران هدف سیاست خارجی آمریکاست”.

این اظهارات از سوی کسی مطرح می‌شود که به‌عنوان یک رئالیست واقع‌گرا، تاکنون فرمول‌های مختلفی را در راستای نابودسازی و یا تضعیف نظام جمهوری اسلامی ایران ارائه داده است. نه‌تنها کیسینجر، بلکه اکثر استراتژیست‌های مطرح سیاست خارجی ایالات متحده تقابل با نظام جمهوری اسلامی را از اصلی‌ترین اهداف خود طی سال‌های اخیر دانسته و می‌دانند. با این حال افزایش روزافزون قدرت ایران اسلامی در منطقه و جهان و تقویت قدرت یارگیری جمهوری اسلامی ایران در جهان و اقبال افکار عمومی منطقه و جهان و اثبات ناکارآمدی نظام‌های سیاسی دیگر در منطقه جملگی منجر به اذعان این استراتژیست‌ها نسبت به ناتوانی در تغییر نظام جمهوری اسلامی ایران شده است. در چنین شرایطی “تعامل با ایران” تنها جایگزینی است که از سوی افرادی مانند کیسینجر نسبت به آن تأکید می‌شود.

در دوران ریاست جمهوری بوش پسر، زمانی که کیسینجر هنوز سخنی از تعامل با ایران به میان نمی‌آورد، زبیگنیو برژینسکی دیگر استراتژیست خبره سیاست خارجی ایالات متحده که اتفاقاً ماجرای حمله به طبس نیز در دوران حضور  او در سمت مشاور امنیت ملی کارتر به وقوع پیوست، به دولت جرج واکر بوش و نومحافظه کاران هشدار داد که تنها راه پیش روی ایالات متحده تعامل با جمهوری اسلامی ایران و یادگیری قواعد زندگی کنار تهران است. برژینسکی صراحتاً به نومحافظه کاران هشدار داد که اگر آنها این قواعد را درک نکنند، هزینه یادگیری این قواعدی که باید در آینده به آن تن دهند سنگین خواهد بود. با این حال آمریکا به تقابل مستقیم با نظام و ملت ایران ادامه داد و این روند را همچنان حفظ کرده است. هم اکنون علاوه بر برژینسکی، هنری کیسینجر نیز سخن از تعامل با ایران از سوی ایالات متحده به‌عنوان تنها راه چاره پیش روی واشنگتن به میان می‌آورد، موضوعی که بیانگر قدرت روزافزون ایران اسلامی در منطقه و جهان و مؤید لزوم حفظ گارد بسته کشورمان مقابل آمریکاست.

نکته دیگر اینکه هنری کیسینجر در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرده است که اروپا (اتحادیه اروپا) نیز بر ساختار قبلی خود که مخصوص ۱۵۰ سال قبل بوده است، تکیه کند. به‌عبارت بهتر، کیسینجر انتقادی را که به سیاست خارجی آمریکا و اروپا مشترکاً وارد است صرفاً متوجه اروپا ساخته است. به هر حال این قسمت از اظهارات کیسینجر نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. آنچه مسلم است اینکه هنری کیسینجر پس از دهه‌ها بررسی و تحقیق متوجه وقوع تغییرات و دگردیسی‌های جدیدی در نظام بین‌الملل شده است. این دگرگونی‌ها و دگردیسی‌ها به‌سود منافع غرب نبوده و نخواهد بود. در چنین شرایطی کیسینجر روی به هشدار دادن در خصوص “اصرار بر وضعیت موجود” و حتی “اصرار بر حفظ ساختار موجود” در سیاست خارجی غرب آورده است.

در اینجا کیسینجر نه تنها تاکتیک‌ها، بلکه استراتژی‌های موجود در سیاست خارجی کشورهای غربی را هدف قرار داده و معتقد است این استراتژی‌ها دیگر نمی‌تواند متضمن بقای آمریکا و اروپا در نظام بین الملل باشد. از این رو نگاهی واقع‌بینانه نسبت به اظهارات کیسینجر و رمزگشایی از آن نشان می‌دهد که افول قدرت غرب در نظام بین الملل موضوعی است که نه تنها سیاستمداران آمریکایی و اروپایی، بلکه استراتژیست‌هایی که تا دیروز بر ثبات سیاست خارجی کشورهای غربی تأکید داشتند نسبت به آن واقف شده‌اند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.